U narednom periodu nam slede mnogobrojne promene koje su uzrokovane neljudskim faktorima i nažalost mi nništa osim čekanja učiniti ne možemo,a šta nam to naučnici poručju saznajte u nastavku današnjeg članka..

  • Zemlja se ovih dana suočava s mogućnošću uticaja geomagnetnih oluja izazvanih Sunčevom aktivnošću, koje bi mogle da stignu danas, sutra ili prekosutra. Ove oluje spadaju u kategoriju G1, što označava najniži, ali ipak značajan nivo potencijalnih poremećaja u Zemljinom magnetnom polju. Do ovog uznemirenja dolazi jer će naša planeta proći kroz struju Sunčevog vetra – energetskog materijala koji potiče iz tzv. “koronalne rupe” na površini Sunca.

Koronalna rupa je region u Sunčevoj atmosferi u kojem su magnetna polja otvorena, što omogućava da čestice Sunčevog vetra velikom brzinom napuste površinu zvezde i krenu prema svemiru – a ponekad i direktno ka Zemlji. Za razliku od ostatka Sunčeve atmosfere, ove rupe izgledaju tamnije jer u njima nedostaje gusti, svetleći plazmeni gas koji emituje vidljivo svetlo.

  • Ova konkretna koronalna rupa prostire se na južnoj hemisferi Sunca i široka je čak milion kilometara, a trenutno je okrenuta prema Zemlji. Američka NASA, preko svoje Opservatorije solarne dinamike (SDO), zabeležila je njenu strukturu i potvrdila da je vetar iz nje već krenuo ka našem planetarnom okruženju. Zanimljivo je da se ista struktura pojavljuje skoro svakih 28 dana od februara, što ukazuje na njenu stabilnost i cikličnu pojavu u rotaciji Sunca.

U međuvremenu, 22. maja zabeležena je i koronalna eksplozija na severnoj hemisferi Sunca. Ukoliko čestice i energija iz te eksplozije budu usmerene ka Zemlji, njihov dolazak se očekuje oko 23. maja, čime bi mogle dodatno da pojačaju intenzitet već postojećih oluja izazvanih koronalnom rupom. Sve to potencijalno povećava učestalost i snagu geomagnetnih poremećaja u narednim danima.

  • Geomagnetne oluje klase G1 obično ne predstavljaju opasnost po zdravlje ljudi, ali mogu da izazovu određene tehničke smetnje. Na primer, moguće su poteškoće u radu visokofrekventnih radio-veza, navigacionih sistema poput GPS-a, kao i oscilacije u elektroenergetskim mrežama. Već su zabeleženi prvi efekti – na Bliskom istoku došlo je do desetominutnog prekida radio-signala, što potvrđuje da Sunčeva aktivnost već ostavlja trag na našoj planeti.

Iako je reč o relativno blagoj solarnoj oluji u poređenju s ekstremnim pojavama koje bi mogle ozbiljno ugroziti satelite, avijaciju ili čak izazvati kvarove u elektrodistribuciji, važno je da se prati razvoj situacije. Naučnici širom sveta pažljivo posmatraju Sunčevu aktivnost kako bi na vreme upozorili na moguće poremećaje koji mogu uticati na tehnologiju od koje savremeni život zavisi.

  • Ukoliko se geomagnetna oluja pojača, moguće je i da će stanovnici viših geografskih širina moći da uživaju u spektakularnoj pojavi polarne svetlosti (aurore borealis) – svetlosnog fenomena koji nastaje kada solarne čestice uđu u Zemljinu atmosferu i sudare se s molekulima vazduha, stvarajući prelepe, šarene zavese svetla na noćnom nebu.

Za sada, preporuka je da se obrati pažnja na potencijalne smetnje u komunikacijama i navigaciji, posebno za avio-saobraćaj i mornaricu, dok će entuzijasti astronomije imati priliku da u realnom vremenu posmatraju još jedan primer dinamičnog i nepredvidivog ponašanja naše zvezde.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here