U dobi od 29 i 27 godina moj partner i ja nedavno smo imali razgovor u kojem sam otkrila da čekam dijete. Od tada je razvio neobičnu naviku čekanja da zaspim prije nego što mi se pridruži u krevetu.

Kad god ga pitam za razloge ovakvog ponašanja, on uvijek odgovara: “To je za mene. To mi donosi utjehu i poboljšava moje blagostanje.” Taj je obrazac u meni potaknuo osjećaj sigurnosti da on nešto prikriva. U pokušaju da prevarim, svjesno sam odlučio glumiti san.

Kako je vrijeme prolazilo, počeo je razgovarati s mojim rastućim trbuhom, izražavajući svoje težnje da postane izvanredan otac, obećavajući igračke, izlete na sladoled i ispunjavajući sve uloge koje je njegov vlastiti otac zanemario. U tom trenutku, kad sam skrenuo pogled prema njemu, preplavio me val divljenja, popraćen dubokim osjećajem kajanja zbog teškoća koje je pretrpio tijekom vlastitog odrastanja.

BONUS TEKST

U našim naporima da se borimo protiv vrućine i danju i noću, koristimo različita sredstva za hlađenje tijela. U tu svrhu obično ovisimo o ventilatorima ili klima uređajima. Ipak, ključno je pridržavati se posebnih smjernica kako bismo spriječili bilo kakvu štetu sebi. Visoke temperature dovode do značajnog povećanja temperature u našim životnim prostorima. Nadalje, ova se situacija ne ublažava preko noći.

Kako spavaća soba postaje toplija, zaspati postaje sve veći izazov. Stoga se odlučujemo za uključivanje ili ventilatora ili klima uređaja. Međutim, moramo se zapitati je li to sigurno i održivo rješenje. Prema riječima stručnjaka, korištenje klima uređaja je obično korisno i neophodno tijekom cijelog dana, kao i tijekom noćnih sati i tijekom putovanja automobilom, sve dok posjedujemo znanje da ga vješto koristimo.

Ključno je održavati temperaturnu razliku od otprilike 6 stupnjeva Celzijusa između vanjskog okruženja i prilagođene klime, budući da prekoračenje tog praga može izložiti tijelo potencijalnim rizicima povezanim s toplinskim šokom. Ipak, kada se temperatura pravilno regulira, čak iu noćnim razdobljima, korištenje klima uređaja nema štetnih učinaka na zdravlje.

Važno je napomenuti da postoje alternativni uređaji za hlađenje prostorija koji nam ne štete. Ključ je izbjegavati njihovo postavljanje izravno ispred sebe pri punoj snazi. Umjesto toga, ventilator bi trebao biti postavljen tako da hladi cijelu prostoriju, smanjujući šanse za bilo kakve štetne učinke. Ovlaživanje igra ključnu ulogu kada su u pitanju klima uređaji i ventilatori.

Ovi sustavi hlađenja umjetno smanjuju razinu vlage, što dovodi do sušeg zraka koji može oslabiti sluznicu. Kako bi se to spriječilo, preporučljivo je koristiti ovlaživač zraka uz klima uređaj, osobito tijekom spavanja. Osim toga, važno je ostati hidriran pijenjem vode. Održavanjem vlažnosti sluznice štitimo se od mogućih infekcija.

 

Besplatno