Nedavno je moja 12-godišnja kći pokazala svoju proaktivnu prirodu potraživši svoju kolegicu iz razreda odmah nakon škole kako bi joj pružila pomoć s matematičkim zadacima. S obzirom na moju osobnu povezanost s njezinom majkom i naše Facebook prijateljstvo, u potpunosti sam upoznat s okolnostima.

Po povratku kući kćerka je odmah sjela za stol i majci prenijela intenzivnu glad i nelagodu u želucu: “Mama, gladna sam i već me boli trbuh.” Zanimljivo, raspitivala sam se o divnim palačinkama koje je pripremila teta XY, koja je ponosno objavila njihovu sliku na svom Facebook storyju.

U neočekivanom preokretu događaja, moja kći je odgovorila: “Miris je apsolutno divan.” Teta XY mi je rekla da čekam u zasebnoj sobi dok njezina kći uživa u obroku. Suze su mi ispunile oči dok sam gledao u sliku, koja je prikazivala impresivan raspored od čak 30 pahuljastih palačinki, upečatljivu jukstapoziciju samo trima koje su sjedile ispred mene u mojoj kuhinji.

Kad moje dijete dođe kući nakon cjelodnevne nastave, njihova se glad uvijek zadovolji obrokom, baš kao i druga djeca koja također osjećaju glad. U najmanju ruku, kriška kruha i maslaca je osigurana, jer se moje dijete ne tretira drugačije.

Bez obzira na brojnost okupljanja, bile to samo mama i ja ili veće društvo, uvijek smo uživali u druženju i zajedničkim trenucima tijekom posjeta bakinoj kući. Gledanje unatrag na te dane sada izaziva osjećaj čežnje, dok razmišljamo o tome kako su se vremena razvijala i osjećamo tračak tuge.

Dodatni tekst:

Kada pojedinci imaju niske razine željeza, mogu se susresti s anemijom. Ipak, postoje slučajevi u kojima krvni testovi pokazuju da razine željeza premašuju utvrđene referentne vrijednosti.

Tipično, povišene razine ovog vitalnog minerala povezane su s hemokromatozom, stanjem obilježenim prekomjernom apsorpcijom željeza iz prehrane. Hemokromatoza, stanje karakterizirano nakupljanjem željeza u vitalnim organima, uzrokuje štetne učinke na jetru, gušteraču, srce i kožu.

Ti organi zbog toga pate od oslabljene funkcije ili disfunkcije. Međunarodna zajednica se svake godine ujedinjuje kako bi obilježila Svjetski tjedan podizanja svijesti o hemokromatozi, događaj koji traje od 1. do 7. lipnja. Pojava hemokromatoze, koja se manifestira u različitim manifestacijama, uglavnom se pripisuje nasljednoj genetskoj mutaciji.

Međutim, ne susreću se svi pojedinci koji nose ovaj gen sa značajnim komplikacijama. Općenito, simptomi hemokromatoze postaju vidljivi tijekom srednje dobi. Liječenje uključuje povremeno vađenje i obnavljanje krvi, čime se učinkovito smanjuju razine željeza budući da je uglavnom koncentrirano u crvenim krvnim stanicama. Simptomi se ne moraju očitovati kod svih osoba s hemokromatozom.

Često se početni znakovi podudaraju sa simptomima koji se obično vide kod drugih raširenih bolesti. Ove početne indikacije mogu uključivati ​​bolove u zglobovima i nelagodu u želucu koje se pojavljuju istovremeno, što dovodi do značajne nelagode. Umor i slabost također su uobičajeni simptomi. Osim toga, povišena razina šećera u krvi može pridonijeti smanjenju seksualne želje.

Ako imate problema sa srcem, povećanom jetrom, promijenjenom bojom kože, poteškoćama s pamćenjem ili bolovima u zglobovima, važno je znati da bolovi u zglobovima mogu biti rani znak da treba potražiti liječničku pomoć. Preporuča se konzultirati zdravstvenog radnika ako naiđete na bilo koji od ovih simptoma. Štoviše, ako imate člana obitelji kojemu je dijagnosticirana hemokromatoza, preporučljivo je razgovarati o genetskom testiranju sa svojim liječnikom.

Svrha ovog jedinstvenog pregleda je identificirati prisutnost specifičnog gena koji povećava šanse za razvoj hemokromatoze. Razni čimbenici doprinose potencijalnom uključenom riziku. Određeni elementi mogu povećati vjerojatnost razvoja hemokromatoze. Glavni faktor koji pridonosi nasljednoj hemokromatozi je genetska mutacija u HFE genu.

Ako u vašoj obitelji postoji povijest bolesti, osobito ako je dijagnosticiran roditelj ili brat ili sestra, vjerojatnost razvoja hemokromatoze se povećava. Osobe sjevernoeuropskog podrijetla imaju veću incidenciju nasljedne hemokromatoze u usporedbi s osobama drugih etničkih skupina.

Tipično, muškarci razviju simptome hemokromatoze u ranijoj dobi nego žene. To se može pripisati prirodnom gubitku željeza koji žene doživljavaju tijekom menstruacije i trudnoće, što dovodi do nižih razina zaliha željeza u njihovim tijelima u usporedbi s muškarcima. Međutim, rizik za žene se povećava nakon menopauze ili podvrgavanja histerektomiji.

Besplatno