Turski glumac Tardu Flordun postao je poznat domaćoj publici 2010. godine zahvaljujući svojoj ulozi Kerema Indžeoglua u popularnoj seriji “1001 noć”. Iako je serija prvenstveno pratila ljubavnu priču između Šeherezade i Onura, lik Kerema je takođe osvojio srca mnogih žena u Srbiji i šire, a Tardu je stekao veliki broj obožavalaca.
Rani život i karijera
Rođen 25. maja 1972. godine u Ankari, Tardu Flordun je odrastao u porodici sa glumačkom tradicijom. Njegov otac, Makito Flordun, bio je cenjeni glumac u Turskoj, a porodica je potekla iz Bugarske. Iako je glumu studirao i diplomirao 1995. godine, Tardu nije odmah postao poznat. Glumio je u mnogim predstavama, filmovima i serijama, ali je prava slava došla tek sa ulogom u seriji “1001 noć”, koja mu je otvorila vrata za nove projekte.
Kontroverzni incident
Međutim, Tardu Flordun nije bio samo poznat zbog svojih uloga. 2006. godine, glumac je bio umešan u kontroverzni incident kada je optužen za napad na nepoznatu ženu nožem. Nakon ovog incidenta, Flordun je proveo mesec dana u zatvoru, ali nikada nije otkrio identitet žene niti detalje o motivima napada, samo je izjavio da je “pogrešio” i da je to bila “glupost”. Ovaj incident je zasenio njegov privatni život, ali je Tardu nastavio da gradi svoju karijeru.
Veza sa Đanan Erguder
Tardu je takođe bio u centru pažnje zbog svoje veze sa koleginicom Đanan Erguder, koju je upoznao na snimanju serije “1001 noć”, gde je ona igrala lik Ede, zle i manipulativne žene. Đanan je zbog njega napustila svog muža, a njihova veza trajala je pet godina. Ipak, odnos se iznenada završio, šokiravši mnoge njihove obožavatelje i novinare.
Drastična promena izgleda
Iako je Tardu Flordun u svoje vreme bio jedan od najpoznatijih turskih glumaca, s godinama je došlo do drastične promene njegovog izgleda. Danas ga je gotovo nemoguće prepoznati, jer je njegov fizički izgled doživeo velike promene. Sa godinama se povukao iz javnog života, a promena koju je doživeo izazvala je interesovanje javnosti i medija.
Zaključak
Tardu Flordun je bio jedna od najsvetlijih zvezda turske serije “1001 noć”, ali je njegov život obeležen i kontroverzama, ličnim tragedijama i drastičnim promenama izgleda. Iako se povukao iz fokusa javnosti, njegova prošlost i uloge koje je odigrao ostavili su trajan utisak na obožavatelje i gledaoce širom sveta.
BONUS TEKST
Suve šljive su jedno od najzdravijih sušenih voća i imaju mnogo više koristi nego što se na prvi pogled može primetiti. Osim što su ukusan međuobrok, one donose i mnoge zdravstvene prednosti, zahvaljujući bogatstvu nutrijenata i antioksidanata. Evo nekoliko razloga zašto bi trebalo da redovno konzumirate suve šljive.
Sastav i nutritivne vrednosti
Suve šljive sadrže koncentrisane količine sorbitola i vlakana, što im daje snažan laksativni efekat u odnosu na sveže šljive. Takođe, one su bogate kalijumom, vlaknima i vitaminom K, dok u manjim količinama sadrže i magnezijum i gvožđe. Kalijum, koji je ključan za zdravlje srca i krvnih sudova, čini suve šljive odličnim izvorom ovog minerala.
Fitonutrijenti i antioksidanti
Suve šljive sadrže fenolne spojeve, poput neohlorogenske i hlorogenske kiseline, koji su moćni antioksidanti. Antioksidanti pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala u organizmu, čime smanjuju oksidativni stres i štite ćelije od oštećenja. Zbog toga se suve šljive preporučuju kao prirodni borci protiv starenja i bolesti uzrokovanih oksidativnim stresom.
Pomoć u iskoristivosti gvožđa
Suve šljive pomažu organizmu da bolje iskoristi gvožđe, zahvaljujući vitaminu C koji se nalazi u ovom voću. Ovo je posebno korisno za ljude koji imaju problema sa anemijom, jer poboljšava apsorpciju gvožđa iz hrane.
Zdravlje probavnog sistema
Konzumiranje čak četiri do pet suvih šljiva dnevno pruža oko 280 mg kalijuma, što je oko 12% preporučene dnevne doze. Osim toga, suve šljive sadrže vlakna koja pomažu u održavanju redovne stolice. Netopiva vlakna pospešuju rad creva i sprečavaju zatvor, dok topiva vlakna pomažu u zdravoj probavi i apsorpciji hranjivih materija iz hrane.
Proizvodnja kostiju i zdravlje kostiju
Antioksidansi i protuupalna svojstva suvih šljiva mogu pomoći u očuvanju koštane mase i održavanju zdrave gustoće kostiju. Zbog visokog sadržaja vitamina K, koji je ključan za zdravlje kostiju, suve šljive mogu doprineti prevenciji osteoporoze i drugih bolesti kostiju.
Lekovita svojstva suvih šljiva
Suve šljive su poznate i po lekovitim svojstvima u tradicionalnoj medicini. Na primer, ubai, lek napravljen od suve šljive, koristi se u kineskoj medicini za ublažavanje simptoma poput mučnine, groznice i kašlja.
Zaključak
Suve šljive nisu samo ukusan snack, već prava mala riznica zdravlja. Redovno konzumiranje nekoliko suvih šljiva može doprineti boljoj probavi, zdravlju kostiju, regulaciji krvnog pritiska i smanjenju oksidativnog stresa. Ako želite da poboljšate svoje zdravlje i pobedite brojne zdravstvene probleme, suve šljive su odličan izbor.