Dr. Emir Solaković, kardiovaskularni kirurg, istaknuo je kako tipični nalazi ne moraju uvijek adekvatno odražavati naše zdravstveno stanje, istaknuvši važnost CRP-a (C-reaktivni protein) i fibrinogena u procjeni rizika za kardiovaskularne bolesti. Jedan od glavnih uzroka kardiovaskularnih bolesti je infekcija.

  • Kada pojedinac doživi infekciju, to dovodi do oštećenja unutarnje ovojnice krvne žile, što rezultira upalom. Sadržaj slijedi nakon oglasa. Prema riječima dr. Solakovića u razgovoru za Hayat.ba, ovom upalom dolazi do oštećenja stijenke krvnog suda, zbog čega se elementi u krvotoku, uključujući eritrocite i crvene krvne pločice, lijepe za oštećeno mjesto. To inicira razvoj arterioskleroze.

Kada se podvrgavate krvnim pretragama, ključno je zatražiti od liječnika da vam izmjeri razinu CRP-a. CRP služi kao marker upale prisutne u tijelu. U tom kontekstu, leukociti i sedimentacija su od sekundarne važnosti, jer se CRP smatra najnaprednijom metodom za otkrivanje upale. Tipičnom razinom CRP-a smatra se do 5, a povišenje ukazuje na prisutnost upale.

  • Ova upala je ključna jer je povezana s visokim razinama štetnih LDL masti u tijelu, što može doprinijeti arteriosklerozi. Ako vaš CRP ostane povišen unatoč liječenju, to sugerira da je terapija možda nedovoljna. S druge strane, smanjenje CRP-a unutar tri dana od početka terapije znači da ste na pravom putu i da liječenje djeluje učinkovito. Dr. Solaković ističe značaj fibrinogena, proteina koji utječe na gustoću krvi.

Taj se protein pretvara u fine niti koje mogu dovesti do začepljenja krvnih žila. Povećana razina fibrinogena može biti posljedica čimbenika kao što su pretilost, pušenje, stres i hipertenzija. Svi ti elementi igraju ulogu u razvoju krvnih ugrušaka, što može rezultirati srčanim udarom, moždanim udarom ili čak iznenadnom smrću.

  • Dr. Solaković upozorava da zanemarivanje ovih pokazatelja može biti smrtonosno, čak i ako se drugi nalazi čine optimalnima. Ukratko, dosljedno praćenje razine CRP-a i fibrinogena može ponuditi vitalne uvide u naše zdravlje kardiovaskularnog sustava i pomoći u prevenciji teških bolesti. Dr. Solaković ističe nužnost sagledavanja svih zdravstvenih nalaza kako bi se zajamčilo odgovarajuće liječenje i održala optimalna dobrobit.

DODATNI SADRŽAJ

Postavljanje ciljeva ključno je za postizanje osobnog razvoja i uspjeha. Kad nam nedostaju dobro definirani ciljevi, lako se zavaramo svakodnevnim aktivnostima i previdimo šanse za napredovanje. Evo nekoliko koraka za postavljanje i postizanje vaših ciljeva: Postavite jasne ciljeve: ciljevi moraju biti specifični, mjerljivi, ostvarivi, relevantni i vremenski ograničeni (SMART).

  • Umjesto da izrazite želju poput “Želim biti uspješan”, razjasnite to izjavom: “Cilj mi je poboljšati svoje komunikacijske vještine upisivanjem šestomjesečnog tečaja kako bih postao učinkovitiji pregovarač. Podijelite ciljeve na manje korake: Veliki ciljevi mogu se činiti neodoljivima. Podijelivši ih na manje zadatke kojima je lakše upravljati, možete pratiti svoj napredak i doživjeti povećanu motivaciju dok postižete male prekretnice.

Dokumentiranjem svojih ciljeva oživljavate ih. Stavite ih na istaknuto mjesto da služe kao dnevni podsjetnik na vaše težnje. Pratite svoj napredak: Redovito procjenjujte svoj napredak. Po potrebi prilagodite svoje planove i odvojite vrijeme za slavlje manjih postignuća na putu prema većem cilju.

  • Održavajte svoju motivaciju: Kako napredujete prema cilju, vaš se nagon može smanjiti. Potražite izvore inspiracije, bilo da su to knjige, mentori ili postignuća drugih. Postavljanje ciljeva nije samo jednokratni zadatak; to je kontinuirano putovanje koje zahtijeva predanost i fleksibilnost. Kada su ciljevi jasno definirani, postaje jednostavnije voditi se prema postizanju osobnog rasta i uspjeha.
Besplatno