U mučnom incidentu koji je opisan u odlomku, Damjan O. napao je bivšu partnericu s kojom nije bio u braku. Započeo je tako što ju je snažno povukao za kosu, udario je i snažno joj pritisnuo glavu o zid bolnice. Da stvar bude gora, nastavio ju je ugrizati za obraz. Srećom, tu su slučajno prolazili Vladimir Kondić i njegov brat koji su brzo intervenirali i otjerali napadača.

Cijela je epizoda snimljena videom i podijeljena na raznim platformama društvenih medija. Nakon napada žena je potražila liječničku pomoć u bolnici, no policija nije odmah reagirala, unatoč tome što je žena dostavila dokaz o zabrani prilaska. Odlomak naglašava hrabrost i značaj pojedinaca poput Vladimira Kondića, koji su spremni uskočiti i pružiti pomoć u takvim mučnim situacijama.

Po dolasku mojih trojki, napustio nas je s izjavom: “Shvatio sam da sam loše pripremljen.” Suze su mi neprestano tekle, ali majka mi je nudila utjehu podsjećajući me na moje dragocjene novorođene kćeri. Postupno sam se, uz podršku svojih najmilijih, oslobodila fizičkog i emocionalnog tereta poroda i odlaska koji je uslijedio. Kako su djevojčice sazrijevale, njihova znatiželja o ocu je rasla. To je bila izazovna tema za rješavanje i ja sam ih umirio rekavši: “Vratit će se s darovima.”

Što bih drugo mogao reći? Još je bilo zaostalih rana. Toliko je toga propustio u njihovim životima. Postupno su počeli shvaćati da sam ih varala. Kad su navršili deset godina, odlučio sam da je vrijeme da otkrijem istinu. Od tada se više nikada nisu raspitivali za oca. Bio je jedan slučaj kada se pojavio na pragu, naizgled želeći ponovno uspostaviti vezu. Međutim, sva trojica su stajala ujedinjena, govoreći mi da zatvorim vrata. S osmijehom sam saslušao njihov zahtjev.

Žao mi je, ljubavi moja, ali naučili su ići naprijed bez tebe. Nakon intenzivne potrage od ponedjeljka, policija u Sremskoj Mitrovici uspješno je uhitila Damjana O. koji je nasilno napao bivšu partnericu KM. U incidentu koji se dogodio ispred zgrade sremsko-mitrovačke bolnice, on ju je najpre uhvatio za kosu, zatim je udario i na silu joj gurnuo glavu u zid, da bi je na kraju žestoko ugrizao za obraz.

Pravovremenom intervencijom Vladimira Kondića (25), koji je tuda prolazio s bratom, izbjegnuta je potencijalno veća tragedija jer se brzo suprotstavio i otjerao nasilnika. Incident je snimljen videom i potom podijeljen na raznim platformama društvenih medija.

BONUS TEKST:

Dok klor i brom učinkovito uklanjaju brojne viruse i bakterije u vodi, ključno je priznati da određene klice mogu postojati, što zahtijeva svijest o preventivnim mjerama. U slučaju da voda sadrži štetne bakterije, postoji opasnost od zaraze. Osim toga, problemu može pridonijeti i izloženost kemikalijama prisutnim u vodi ili udisanje kemikalija koje se pretvaraju u plin u zraku, pojašnjava dr. Jasen Kunc, koji vodi program za zdravlje vode u ogranku posvećenom prevenciji bolesti koje se prenose vodom u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.

Ovaj sveobuhvatan popis uključuje sve moguće infekcije s kojima se netko može susresti, zajedno s učinkovitim strategijama za prevenciju. Među svim tegobama, proljev se ističe kao najzastupljeniji. Dr. Claire Rock, izvanredna profesorica na Sveučilištu Johns Hopkins, objasnila je da se u slučaju “fekalne nezgode” u bazenu, spasioci i čistači bazena pridržavaju određenog protokola prije nego dopuste pojedincima da ponovno uđu u vodu. To je jedan od razloga zašto se takve mjere poduzimaju.

Prema Kuncu, kada je osoba s proljevom prisutna u bazenu, milijuni mikroba imaju potencijal kontaminirati vodu, predstavljajući rizik za druge koji bi se mogli razboljeti ako progutaju čak i malu količinu vode. Nadalje, nije nužno osobno se susresti s ispuštanjem male količine izmeta kako bi se drugi plivači razboljeli. Sitni komadići fekalne tvari mogu ući u bazen kroz tijela pojedinaca koji plivaju i mogu ostati neprimjećeni u vodi.

Prema Kuncu, postoji nekoliko prevladavajućih mikroorganizama kojima se čovjek može zaraziti, uključujući kriptosporidij, norovirus, giardiju, šigelu i Escherichiu coli. Simptomi koji se javljaju mogu varirati ovisno o specifičnom patogenu, ali obično uključuju proljev, mučninu, povraćanje, vrućicu ili bol u trbuhu. Koji je razlog zašto klor u vodi ne uklanja učinkovito te štetne bakterije?

Kako bi se učinkovito spriječilo širenje klica, ključno je za bazene i vodena igrališta održavati odgovarajuće razine klora ili broma i održavati točan pH. Prema dr. Jessici Lum, specijalistici za zarazne bolesti na klinici Cleveland, postoji određeni vremenski okvir potreban da bi klor učinkovito eliminirao bakterije, ostavljajući pojedince osjetljivima na infekcije tijekom tog razdoblja. Crypto, ili Cryptosporidium, pokazuje izuzetnu otpornost na klor.

Nedavna studija koju su proveli Centri za kontrolu i prevenciju bolesti otkrila je da je ovaj patogen odgovoran za gotovo polovicu, ili 49 posto, svih izbijanja zaraznih bolesti koje su se dogodile između 2015. i 2019. u raznim rekreacijskim vodenim objektima kao što su bazeni, hidromasažne kade i voda igrališta.

Prema dr. Kuncu, tipični dezinficijensi, klor ili brom, učinkoviti su u neutraliziranju ili uklanjanju bakterija u vodi koja je pravilno tretirana u samo nekoliko minuta. Unatoč tome, kriptosporidij, posebna vrsta klica, ima sposobnost postojati više od tjedan dana. Ako imate narušen imunološki sustav, šanse da dobijete tešku kriptoinfekciju znatno su veće, stoga dr. Rok savjetuje da se prije odlaska na bazen posavjetujete s liječnikom.

 

 

Besplatno