Vijest o nestanku Ruže Ignjatov ispratio je cijeli svijet, te svi s nestrpljenjem čekaju svaku novu informaciju o njoj. Međutim, Ruža je uspjela nešto što skoro niko nije ni smio da proba, te je nakon toga samo nestala.

U rujnu 2019. globalni utjecaj zadivljujuće priče koja uključuje Ruzu Ignjatovu, poznatu kao bugarska “kripto kraljica”, oslobođen je kada je BBC-jev podcast počeo izvještavati o ovoj ženi koja je postala bjegunac od FBI-a. Ignjatova je orkestrirala veliku prijevaru, prevarivši ulagače za nevjerojatnih 4,5 milijardi dolara svojom krivotvorenom kriptovalutom.

  • Nakon ovih otkrića netragom je nestala. U nedavnim istragama koje su proveli britanski programi javnog servisa “Eye Investigations” i “Panorama”, istraživali su njezine navodne veze s osumnjičenim bugarskim šefom organiziranog kriminala, uz tvrdnje o njezinoj tragičnoj i nasilnoj smrti. Samo da vam osvježimo pamćenje, Ruža Ignjatova, rođena Bugarka koja je odrasla u Njemačkoj i stekla diplomu na Oxfordu, imala je uspješnu financijsku karijeru prije nego što je 2014. predstavila kriptovalutu poznatu kao OneCoin.

Uz sigurnost da će nadmašiti izvanrednu dobit koju je ranih usvojitelja Bitcoina, Ignjatova je uspjela uvjeriti milijune pojedinaca diljem svijeta da ulažu u OneCoin. Međutim, iza fasade da je “dr. Ruža”, Ignjatova je orkestrirala zamršeno prikrivenu investicijsku prijevaru koja nije ostavila digitalne tragove, što ju je razlikovalo od renomiranih kriptovaluta poput bitcoina. U listopadu 2017., nakon što su je locirali istražitelji iz Njemačke i SAD-a, Ignjatova je iznenada nestala.

Ukrcala se na let Ryanaira iz Sofije za Atenu i netragom nestala. Richard Reinhardt, američki istražitelj koji je predvodio istragu o OneCoinu za Poreznu upravu (IRS) i FBI, nedavno je za BBC otkrio postojanje neobjavljene osobe koja je odigrala ključnu ulogu u slučaju. Britanski mediji identificirali su tu osobu kao Christoforosa Nikosa Amanatidisa, poznatog i kao Taki, koji je bio odgovoran za sigurnost Ruže Ignjatove. Reinhard je u svom prvom intervjuu nakon umirovljenja 2023. otkrio da je osoba povezana s trgovinom drogom navodno nadzirala njezinu osobnu sigurnost.

Ova učestala prisutnost Takija u pripovijesti ukazuje na to da to nije bio izolirani incident. Ovi detalji poklapaju se s prethodno objavljenim informacijama, točnije izjavom američkih tužitelja iz 2019., koji su šefa sigurnosti identificirali kao primarnu osobu umiješanu u organizirani kriminal u Bugarskoj, iako nisu otkrili njegovo ime. Tijekom tog vremena, pomoćnik tužitelja otkrio je da postoje dokazi koji upućuju na blisku vezu između OneCoina i pojedinca za kojeg se vjeruje da je najveći diler droge u bugarskoj povijesti, budući da je služio kao osobni tjelohranitelj Ruže Ignjatove.

Šefa osiguranja upletenog u nestanak Ignjatove identificirao je drugi američki tužitelj tijekom sudskog postupka. Ignjatova je, kako sugerira Reinhart, posjedovala razinu sofisticiranosti u svojim kriminalnim aktivnostima koja nadilazi uobičajenu percepciju većine pojedinaca. Prema njegovim riječima, ona posjeduje sofisticiranost iskusnog kriminalca, pojačanu intenzitetom dilera droge ili mafijaša na dosad neviđenoj razini. Prema izvješćima Europola do kojih je došao BBC, postoje dokazi koji sugeriraju da je teorija valjana.

Prije nego što je Ignjatova nestala 2017., bugarske su vlasti uspostavile veze između nje i Takija. Sumnjalo se da je Taki koristio financijski sustav OneCoina u svrhu pranja nezakonitih sredstava. Taki, lik gotovo legendarnih razmjera u Bugarskoj, često se uspoređuje sa zloglasnim gospodarima kriminala kao što su El Chapo ili Pablo Escobar. Dugo ga se sumnjiči za vođenje organiziranog kriminala u zemlji i značajnu ulogu u trgovini drogom.

Tijekom svog mandata, on i njegovi suradnici suočavali su se s istragama vezanim uz oružane pljačke, trgovinu drogom i ubojstva, no ipak je uspio izbjeći uspješno kazneno gonjenje za bilo koju od tih optužbi. Prema Ivanu Hristanovu, bivšem zamjeniku bugarskog ministra koji je vodio istragu o Takiju 2022., Taki je vođa bugarske mafije i ima golem utjecaj. Hristanov čvrsto vjeruje da je Taki upravljao kriminalnom organizacijom uz pomoć korumpiranih dužnosnika, a njegovo uvjerenje ostaje nepokolebljivo.

Hristanov otkriva da je taj nedokučivi lik sličan fantomu, zauvijek nevidljiv golom oku. O njegovoj prisutnosti jedino se zna kroz iskaze drugih, koji mu služe kao glasnogovornik. Zanemarivanje njegovih poruka rezultirat će nestankom iz postojanja. Hristanov tvrdi da je jedina osoba koja je Ignjatovu mogla zaštititi od mnoštva istraga, čak i onih iniciranih od stranih subjekata, bio nitko drugi do Taki. Priča se da Taki trenutačno živi u Dubaiju, gdje je Ignjatova kupila raskošan penthouse i gdje su znatne svote novca od prijevare s OneCoinom položene na njezine račune.

Iako detalji njihove početne veze i Takijeve upletenosti u početak OneCoina ostaju nedokučivi, brojni upućeni potvrđuju njihovu intimnu vezu i njegovu ulogu kuma njezine kćeri. Pouzdan izvor u Bugarskoj, blisko povezan s Ignjatovom, otkrio je za BBC da je ona Takiju možda davala mjesečne uplate do 100.000 eura u zamjenu za njegove usluge čuvanja. Postoje istraživači koji nagađaju da se zaštitnik Ignjatove na kraju pretvorio u njezinog napadača.

  • Godine 2022. Dimitar Stojanov, bugarski istraživački novinar, zajedno sa svojim kolegama iz istraživačke medijske organizacije bird.bg, došao je do policijskog izvješća koje je otkriveno u rezidenciji preminulog bugarskog službenika za provođenje zakona. Prema iskazu policijskog doušnika u dokumentu, Takijev zet je tijekom razgovora u pijanom stanju otkrio da je Ignjatova ubijena krajem 2018. po Takijevoj zapovijedi. Informator tvrdi da je njezino tijelo raskomadano i bačeno u Jonsko more, bačeno s jahte.

Stojanov ovaj scenarij smatra vrlo vjerojatnim. Prema Stojanovu, bugarski dužnosnici provjerili su legitimitet policijskog dokumenta, a Takijevi suučesnici u kriminalu uvjereni su da je teorija koja sugerira njegovu umiješanost u njezino ubojstvo točna. Međutim, BBC nije mogao potvrditi ovu tvrdnju neovisnim putem. Obrazloženje suradnika iza njihovog uvjerenja je da je Ignjatovljev uhidbeni nalog postao obaveza za Takija, koji je želio prekinuti veze s prijevarom OneCoin. Jedna od osoba uključenih u ovu suradnju je Krasimir Kamenov, također poznat kao Kuro.

Interpol trenutno traži Kuroa zbog optužbi za ubojstvo. Stojanov otkriva da ga je Kuro obavijestio da je čuo Takija kako u prisustvu Ignjatova razgovara o njegovim nedopuštenim radnjama. Kad je Kuro doveo u pitanje mudrost takvog razgovora, Taki je navodno odgovorio: “Ne brini, ona je kao da je pokojna. Krajem 2022., Kuro je otkrio da se upustio u razgovore s operativcima CIA-e u vezi s Takijem, koji su uključivali optužbe da je Taki odobrio eliminaciju Ignjatove.

Pouzdani insajderi bliski Kuruu potvrdili su za BBC da se ovaj susret uistinu dogodio. Nesretni incident dogodio se u svibnju 2023., kada su Kuro, njegova supruga i dvoje njegovih zaposlenika tragično poginuli u svojoj rezidenciji u Cape Townu. Južnoafričke vlasti aktivno istražuju slučaj, ali bivši bugarski zamjenik ministra Hristanov sumnja na povezanost Kurova ubojstva i Takija.

Nakon što je objavio optužbe u vezi s Ignjatovom preranom smrću, novinar Dimitar Stojanov otkriva da su on i njegovi kolege novinari bili izloženi prijetećim prijetnjama smrću, zbog čega je morao privremeno napustiti Bugarsku po četvrti put u svom profesionalnom životu. Stojanov se suzdržava od navođenja saznanja o motivu navodnog ubojstva, ali dokazi iz imovinskih evidencija i svjedočenja pokazuju da su nakon njezina nestanka brojna imanja u vlasništvu Ignjatove u Bugarskoj trenutno zauzeta od strane pojedinaca povezanih s Takijem.

Unatoč optužbama za ubojstvo, Taki nikada nije priveden zbog navodnog zločina počinjenog nad Ignjatovom. Službenici za provođenje zakona nisu mogli locirati njezino tijelo i nisu imali dovoljno dokaza za podizanje optužnice protiv njega. Ipak, Rajnhard, bivši istražitelj Porezne uprave, vjeruje da je Ignjatova mrtva.

Iako nije naišao ni na kakav dokaz koji povezuje njezinu smrt s Takijem, tvrdi da je to u skladu s modus operandi narko-kartela. Prema Reinhardu, dobro je poznata činjenica da unutar kriminalnog podzemlja nema osjećaja integriteta ili lojalnosti.

S obzirom na ozloglašenu brutalnost kartela, ako bi Taki uočio bilo kakvu opasnost ili izazov od nje, vrlo je vjerojatno da bi je odlučio eliminirati nasilnim sredstvima radije nego riskirati da bude uhićen. Ignjatova je od danas i dalje na FBI-evoj listi deset najtraženijih, status koji je stekla 2022. godine.

Besplatno