Štokholmski sindrom je možda najčudnija osobina ljudske prirode – trenutak kada oteta i zlostavljana osoba nađe opravdanje za svog tlačitelja. Pojam Stockholmski sindrom pojavio se 1973. godine u Stockholmu, kada je odbjegli robijaš uzeo četiri osobe za taoce u banci. Nakon pet dana agonije, u kojoj su taoci bili vezani i zatvoreni, pušteni su na slobodu. Ali nakon oslobođenja događa se nešto vrlo čudno.

  • Ti isti taoci toliko su se vezali za svog otmičara da su čak skupljali novac za odvjetnika koji bi ga branio na sudu. Psiholozi su bili zbunjeni, a to stanje opravdavanja i privrženosti otmičaru od tada se naziva Stockholmski sindrom. Danas vam donosimo priču o dva najgora slučaja Stockholmskog sindroma ikada zabilježena: Otmica Elizabeth Smart Elizabeth Smart imala je 14 godina kada je oteta iz svoje spavaće sobe.

Njezin otmičar, Brian David Mitchell, tjerao ju je satima hodati dok se nisu zaustavili ispred kampa. Tamo ju je natjerao da se skine, gdje je obavio neki bolesni svadbeni ritual, nakon čega ju je silovao. Nakon toga ju je zavezao za drvo i zlostavljao. Tijekom idućih devet mjeseci Elizabeth su više puta silovali i psihički zlostavljali kako bi je pretvorili u potpuno podložnu partnericu.

  • Poslušala je njegove naredbe i dala sve od sebe da ne uznemiri osobu koja ju je otela. U ovom stravičnom zločinu sudjelovala je i supruga Briana Mitchela. Čudno, njih troje su išli na brojne izlete na javna mjesta, poput knjižnice i lokalnih trgovina – čak i kad je Elizabeth ispitivao policajac, ona je i dalje tajila svoj identitet i nikome nije rekla. Trojac se preselio u Kaliforniju, no tada se Mitchell ponovno odlučio preseliti.

Elizabeth, koja je možda vidjela svoju posljednju priliku za bijeg, apelirala je na Mitchellovu samoproglašenu pobožnost i rekla mu da bi se trebali vratiti u Utah – iz duhovnih razloga. Mitchell se složio, shvativši da je ideja samo njegova. Natrag u Utah, sva trojica su prepoznata u poplavi vijesti. Elizabeth je spašena iz kandži otmičara i vraćena svojoj obitelji.

  • Iako možda nije najjasniji primjer stockholmskog sindroma, Elizabeth je isprva pokazala neku vrstu empatije prema svojim brutalnim otmičarima – možda mješavinu straha i malo razumijevanja za one koji su joj to kratko vrijeme bili jedina obiteljska jedinica: iako potpuno štetno i nefunkcionalan. Otmica Colina Stana 20-godišnji Kolin Sten stopirao je u Kaliforniji.

Pokupio ju je par koji je vozio plavi kombi s djetetom na stražnjem sjedalu. Prisutnost djeteta činila je da par izgleda sigurno. No ubrzo je muž, Kameron Hooker, prislonio nož pod grlo Kolin, odvezao ju u napušteno područje, a potom silovao i mučio. Hookerov plan bio je pretvoriti Kolina u seksualnog roba uz pomoć njegove supruge Jan.

Da stvar bude gora, Hooker je napravio kutiju veličine lijesa u kojoj je Kolina držao zatvorenog 22 do 23 sata dnevno sljedećih sedam godina . Kolin je tijekom zatočeništva bila podvrgnuta okrutnom mučenju. Nazvao ju je “komadom namještaja”. Hooker je rekla Colinu da radi za organizaciju pod nazivom “The Company” koja će je povrijediti ako ga ne posluša.

  • Ironično, par je bio pun ljubavi i privrženosti prema svojoj maloj kćeri, a koristili su se svojim ekstremno suprotnim ponašanjem kako bi manipulirali Kolinom. U jednom je trenutku Hooker pružio Kolin pištolj i rekao joj da ga stavi u usta i povuče obarač. Kolin je poslušao, ali u pištolju je ponestalo metaka. Bio je to test lojalnosti.

Godine 1981., nakon gotovo četiri godine, Hooker je odvela Colin kući u posjet njezinoj obitelji i ostavila je tamo preko noći. Stanovi nisu znali ništa o zlostavljanju koje je pretrpjela njihova kći, a Kolin ih nije obavijestio. Umjesto toga, kada se Hooker vratio sljedeći dan, Colleen je otišla s njim i nastavila svoj život u sanduku još tri i pol godine.

  • Srećom, Jan Huker je završio pomažući Kolinu u bijegu. Hooker je uhićen od strane policije, osuđen za otmicu i mučenje, gdje je osuđen na 104 godine zatvora. **** A što se dogodi kada djevojku otmu i udaju za Silu, pogledajte u popularnoj turskoj seriji Sila. Sila možete pratiti na Kurir televiziji svakog radnog dana od 30. avgusta u 22.15, kao i reprizno radnim danom u 10.00.
Besplatno