Nenanošenje kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom tijekom izlaganja suncu može dovesti do neželjenih ishoda, uključujući teške opekline koje mogu biti opasne. Nakon što je posjetila plažu, Cindy Allen-Stewart je to doživjela iz prve ruke.

  • Prema pisanju britanske publikacije “The Sun”, unatoč nanošenju kreme za sunčanje, njezina je osjetljiva koža patila od opeklina, što je rezultiralo crvenilom i upaljenim leđima. Sindi je tražila lijek i svekrva joj je dala nekonvencionalan prijedlog. “Pokušajte nanijeti pjenu za brijanje na opekline od sunca i ostaviti da djeluje trideset minuta”, savjetovala je, uz dodatnu napomenu.

Sindi je na svom profilu objasnila da pjena za brijanje pokreće proces u kojem apsorbira toplinu s kože, uzrokujući osjećaj hlađenja. Posve je normalno da tijekom korištenja pjene osjetite svrbež kože jer je to namjeravani učinak na upaljenu kožu. Osim toga, osjećaj hladnoće na opečenom području zapravo je pozitivan pokazatelj.

  • To se događa jer mentol u pjeni za brijanje hladi kožu i smanjuje njezinu temperaturu. Unatoč početnom skepticizmu, Sindi je primijetila primjetan napredak nakon što je na opeklinu nanijela pjenu za brijanje, jer je učinkovito izvlačila toplinu. Također je preporučila ponavljanje postupka sljedeći dan ako opekline potraju. Bitno je naglasiti da ovaj trik pjene za brijanje ne treba promatrati kao zamjenu za zaštitu od sunca.

Zaštita od sunca i dalje je bitan uvjet za izlaganje suncu. Međutim, Sindi je otkrila da je ova nekonvencionalna metoda korištenja pjene za brijanje bila korisna u liječenju opeklina od sunca. Spomenula je da se prije oslanjala na gel aloe, ali je priznala da je pjenasti hack dao vrhunske rezultate. Sindino osobno iskustvo služi kao podsjetnik pojedincima o važnosti ograničavanja izlaganja suncu jer dugotrajno izlaganje suncu može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, poput raka kože.

BONUS TEKST:

Nanošenje prerano nakon opekline može pogoršati bol i oticanje već opečene kože zadržavanjem topline. Dugotrajno izlaganje suncu neće rezultirati blistavijim i brončanijim tenom, već će dovesti do neželjene posljedice – opeklina. Posljedice ove nepromišljene odluke manifestiraju se iritacijom kože, svrbežom i osjećajem žarenja.

Kako boja ne bi podsjećala na bolest, preporučljivo je suzdržati se od pretjeranog sunčanja između 11 i 16 sati jer je tada intenzitet UV zraka najveći. Ako se nađete s ugroženom kožom zbog oštećenja od sunca, vrijedno je razmotriti ove preporuke dermatologa. Prema “Well and Good”, dermatolozi preporučuju korištenje aloe vere i kokosovog ulja za ublažavanje opeklina od sunca i smanjenje ožiljaka izazvanih suncem.

Ipak, dr. Gita Jadav, osnivačica FACET Dermatology, ističe važnost pravilne primjene kokosovog ulja. Prema riječima stručnjaka, nanošenje kokosovog ulja odmah nakon opeklina od sunca može pogoršati nelagodu i upalu zadržavanjem topline. Kako biste to izbjegli, preporučljivo je prvo koristiti aloe veru, a zatim nastaviti s kokosovim uljem za optimalne rezultate. Ako ste zabrinuti zbog kože opečene od sunca, preporučljivo je izbjegavati korištenje kokosovog ulja i umjesto toga se odlučiti za umirujuću aloe veru ili kremu za sunčanje.

 

Besplatno