Umorni ste,nemate energije? Nokti i kosa su Vam oštećeni? Pogledajte šta to znači i šta Vam fali u organizmu?

  • Savremena naučna saznanja jasno ukazuju na to da ishrana ima presudan uticaj na sveukupno zdravlje čoveka. Ne radi se samo o tome da pravilna i izbalansirana ishrana jača imuni sistem i poboljšava funkciju unutrašnjih organa, već se njen značaj ogleda i u našem fizičkom izgledu – pre svega u zdravlju kože, kose i noktiju. Jedan od ključnih nutrijenata za održavanje ovih aspekata zdravlja su proteini, koji predstavljaju osnovni građevinski materijal ćelija i ključni su za funkcionisanje mišića, kostiju i vezivnog tkiva, kao i za regeneraciju tkiva.

Proteini u organizmu obavljaju niz važnih zadataka – učestvuju u obnovi tkiva, omogućavaju sintezu enzima i hormona, te podržavaju gotovo sve vitalne funkcije. Kada organizmu nedostaje proteina, te funkcije se remete i to se vrlo brzo odražava na opšte zdravstveno stanje. Medicinski izvori, poput WebMD-a, navode brojne simptome koji se javljaju kao posledica nedostatka proteina, a koji se mogu uočiti i pre nego što se razviju ozbiljniji poremećaji.

Neki od najčešćih simptoma koji ukazuju na deficit proteina i drugih važnih nutrijenata su:

  • Oticanje tela (edem) – posebno u predelu stomaka, nogu, ruku i stopala. Ovo je posledica narušene ravnoteže tečnosti u organizmu usled nedostatka proteina koji su ključni za održavanje normalne funkcije krvnih sudova.

  • Promene raspoloženja – proteini učestvuju u proizvodnji neurotransmitera, pa njihova oskudnost može izazvati razdražljivost, anksioznost ili depresivne epizode.

  • Hronični umor i slabost – bez dovoljne količine proteina, mišići ostaju bez neophodne „energije“, što vodi bržem propadanju mišićnog tkiva i otežava oporavak nakon fizičkih napora.

  • Problemi sa kosom, kožom i noktima – kosa postaje tanka i lomljiva, koža suva, dok nokti gube čvrstoću, pucaju i listaju se.

  • Povećan apetit – naročito izražen u želji za ugljenim hidratima, jer telo pokušava da nadoknadi manjak energije.

Nokti, koji često ostaju zanemareni kada je reč o zdravstvenim signalima tela, mogu jasno ukazivati na dublje nutritivne i metaboličke probleme. Njihova lomljivost, promena boje, teksture ili oblika može biti znak neadekvatne ishrane. Osim nedostatka proteina, ovde veliku ulogu igraju i drugi mikroelementi.

Nedostatak vitamina D, na primer, povezan je sa opštom slabošću organizma, što se između ostalog ogleda i na noktima. Anemija, izazvana manjkom gvožđa, dovodi do pojave krivih, izuzetno lomljivih noktiju koji podsećaju na oblik kašike. Manjak cinka i selena, minerala važnih za obnavljanje ćelija i pravilan rad imunog sistema, može usporiti regeneraciju noktiju i učiniti ih podložnijima oštećenju. Vitamini B kompleksa, a naročito biotin (vitamin B7), od ključne su važnosti za rast i jačanje kose i noktiju. Omega-3 masne kiseline dodatno pomažu vlažnost kože i elastičnost noktiju.

Pored prehrambenih faktora, svakodnevne navike takođe igraju bitnu ulogu u zdravlju noktiju. Na primer:

  1. Grickanje noktiju izaziva mikrotraume koje oslabljuju nokatnu ploču i čine je podložnijom pucanju.

  2. Korišćenje sredstava za čišćenje bez zaštite rukavicama isušuje kožu i slabi nokte.

  3. Upotreba acetonskih skidača laka dodatno narušava strukturu noktiju.

Preporučuje se upotreba blagih kozmetičkih preparata, redovna hidratacija kože i nokti koristeći kreme i ulja, kao i izbegavanje agresivnih hemikalija.

Zdravlje noktiju može ukazivati i na prisutnost ozbiljnijih zdravstvenih problema. Hormonski disbalansi, kao što su poremećaji rada štitne žlezde (hipotireoza i hipertireoza), mogu uzrokovati suvoću kože, gubitak kose i lomljive nokte. Gljivične infekcije, poput onihomikoze, manifestuju se kroz zadebljanje, promenu boje, neprijatan miris i pucanje noktiju. Genetski faktori takođe mogu igrati ulogu, ali se njihovi efekti često mogu ublažiti pravilnom negom i ishranom. Promene u boji i obliku noktiju, poput zakrivljenosti, plavičaste ili žućkaste nijanse, mogu ukazivati na ozbiljne sistemske bolesti koje pogađaju jetru, pluća ili srce.

Umor, lomljivi nokti i tanka kosa ne bi smeli da se tumače kao samo estetski problemi, već kao potencijalna upozorenja da organizmu nedostaju esencijalni hranljivi sastojci. Ignorisanje ovih signala može dovesti do pogoršanja zdravstvenog stanja. Umesto toga, oni treba da posluže kao podstrek da se preispita ishrana, poveća unos kvalitetnih proteina, vitamina i minerala, a po potrebi i da se potraži savet lekara ili nutricioniste. Na kraju, uredni, čvrsti i negovani nokti nisu samo estetski detalj – oni su pokazatelj unutrašnje ravnoteže i dobrog zdravlja organizma.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here