Jedan od najčešćih strahova koji postoji kod ljudi jeste strah od zmija, što je i opravdano s obzirom da je dosta zmija i otrovno i mogu da ugroze čovjekovo zdravstveno stanje i život. Možda mnogi od Vas nisu znali, ali se često može desiti da padnete u komu ako Vas ujede zmija, a mi ćemo Vam otkriti šta je potrebno u tim trenucima uraditi.

S dolaskom proljeća dolazi primamljivo sunce koje privlači određene životinje koje možda ne volimo, zbog čega je potreban povećan oprez prema zmijama zbog njihove dobro poznate otrovnice. Kako biste osigurali spremnost za dan vrtlarstva i istraživanja prirode, ključno je imati znanje o tome kako se nositi s potencijalnim susretima sa zmijama. Najveći rizik leži u ugrizima za glavu ili vrat ili kada zmija ubrizgava otrov izravno u krvnu žilu.

Pregledom mjesta zmijskog ugriza može se uočiti par manjih ubodnih rana koje ne krvare. Nakon toga se na označenom mjestu pojavljuje grimizni krug koji se postupno pretvara u nijansu plave dok se javlja oteklina. Nakon toga se javlja osjećaj obamrlosti u pogođenom području. Kako otrov prodire u krvožilni sustav, širi se po cijelom tijelu.

Uz osjećaj slabosti i drhtanja, osoba zahvaćena toksinom može se susresti s vrtoglavicom, ubrzanim otkucajima srca i otežanim disanjem. Njihov ten može postati blijed i postoji potencijal za razvoj djelomičnog ili potpunog zatajenja bubrega. Osim toga, njihova se krv može teško zgrušati, što rezultira epizodama povraćanja i proljeva.

Gubitak svijesti česta je pojava kod ugrizenih osoba. Nakon toga slijedi niz konvulzija i stanje potpune nesvijesti, koje se naziva koma. Prisutnost delirija, smetenosti i konvulzija treba smatrati pokazateljima intrakranijalnog krvarenja, primarnog uzroka neposredne smrti. Ako ne reagirate na vrijeme, može doći do paralize respiratornog centra, nakon koje brzo slijedi srčani zastoj.

  • Na simptome koji se manifestiraju uvelike utječe mjesto ugriza zmije. Ubrizgavanje otrova u krvnu žilu ili primanje ugriza u glavu ili vrat predstavlja značajan rizik. Ključno je zadržati prisebnost jer ima dovoljno vremena (nekoliko sati) za traženje liječničke pomoći. Stručnjaci imaju različita mišljenja o prikladnim metodama liječenja, ali univerzalno priznaju važnost potpunog odmora.

Kretanje može ubrzati protok krvi i apsorpciju toksina, zbog čega je nužno izbjegavati bilo kakvu tjelesnu aktivnost. Iako neki pisci obeshrabruju korištenje zavoja na mjestu ugriza i savjetuju da se ne stavlja led zbog mogućnosti pojačane nekroze tkiva, oni također upozoravaju na pravljenje rezova ili pokušaja izvlačenja otrova usisavanjem.

Umjesto toga, preporučeni tijek radnje uključuje imobilizaciju zahvaćenog ekstremiteta i hitan transport osobe u ustanovu koja može primijeniti protuotrov. Nasuprot tome, autori općenito imaju suprotnu perspektivu i predlažu sljedeće mjere: odmah učvrstite zahvaćeni dodatak umjereno čvrstim zavojem postavljenim neposredno iznad mjesta ugriza i imobilizirajte ga.

Za pospješivanje protoka krvi u zahvaćenom području, osobito od vena prema srcu, preporučljivo je povremeno olabaviti zavoj svakih 3-5 minuta. Na točnom mjestu ugriza napravite dva isprepletena reza na koži u obliku slova “X”, dubine 3-4 mm, čime rana može prokrvariti. To će pomoći u eliminaciji značajnog dijela otrova kroz krvotok.

Strogo se upozorava da ne pokušavate sisati ranu ustima, jer čak i najmanja ozljeda usne šupljine ili usta, kao što je napuknuti zub, može predstavljati prijetnju osobi koja pruža pomoć. Da biste napravili rezove, upotrijebite steriliziranu oštricu kao što je nož, britva ili neki drugi oštar predmet koji je zagrijan na otvorenom plamenu ili dezinficiran alkoholom.

U slučaju zmijskog ugriza, naknadna radnja uključuje davanje jake otopine hipermangana na ozljedu. Ako je moguće, preporučljivo je primijeniti jednopostotnu otopinu hipermangana u neposrednoj blizini rane. Neophodno je osigurati da osoba dobiva dovoljno tekućine, a da se istovremeno suzdrži od konzumacije alkoholnih pića. U slučaju ugriza zmije ključno je hitno prevesti osobu u najbližu zdravstvenu ustanovu.

Kad tamo stignu, dobit će potreban serum protiv zmijskog ugriza, što je odgovarajući način liječenja za takve incidente. Pridržavajući se odgovarajućeg protokola i provodeći testove preosjetljivosti, primijeniti antiviperinski serum bilo intravenozno ili intramuskularno što je prije moguće.

Ovaj serum dokazano učinkovito djeluje protiv otrova autohtonih europskih zmija. Djeci koja imaju alergijske bolesti ili reakcije preporučuje se primjena antiviperinum seruma u bolničkom okruženju, primjenom intramuskularne injekcije i uz oprez, osobito kada je poznata osobna i obiteljska anamneza.

Nakon uzimanja brisa rane za mikrobiološku analizu, važno je područje očistiti antiseptikom. Kako bi se zajamčila odgovarajuća skrb, potrebno je provesti sveobuhvatan pregled, popraćen mjerama protiv tetanusa i davanjem antibiotika koji se učinkovito bore protiv dominantnih Gram-negativnih i anaerobnih bakterija prisutnih u usnoj šupljini zmije.

Za ublažavanje boli savjetuje se korištenje analgetika. U slučajevima teške hemolize, transfuzija koncentriranih eritrocita je preporučeni način djelovanja, dok se plazma predlaže u slučajevima diseminirane intravaskularne koagulacije. Ključni aspekt je poticanje diureze i rješavanje prevencije ili liječenja šoka.

Kirurška intervencija postaje neophodna kada se pojavi nekroza tkiva. U situacijama kada postoji značajan otok koji prekida arterijsku cirkulaciju u ekstremitetima, indicirana je hitna fasciotomija, navodi Stetoskop.

Besplatno