Miteseri,proširene pore,nepravilnosti na koži lica,neželjene dlačice su problem s kojim se suočava veliki broj osoba zato smo odlučili da s Vama podelimo savet jedne osobe koja je izazvala pravu lavinu komentara svojim savetom.
U svijetu ljepote i njege kože stalno se pojavljuju novi trendovi, a jedan od najnovijih izazvao je veliko interesovanje među ženama koje se bore s problemom mitesera i proširenih pora. Ova estetska metoda, poznata kao “ribanje”, za kratko vrijeme stekla je popularnost zahvaljujući društvenim mrežama, gdje su influenseri i entuzijasti za njegu kože predstavili rezultate koji, prema njihovim riječima, pokazuju vidno poboljšanje izgleda i teksture kože.
Metoda ribanja je osmišljena kao jednostavan trofazni postupak čiji je cilj da temeljno očisti kožu, oslobodi je začepljenih pora i pruži joj svježiji, blistaviji izgled. Prvi korak podrazumijeva temeljno čišćenje kože sredstvom na bazi ulja. Ova faza je važna jer ulja imaju sposobnost da rastvore nečistoće i sebum koji se nakupljaju u porama. Sljedeći korak uključuje ispiranje lica vodom i nanošenje maske od gline, za koju se smatra da ima moć da dubinski pročisti pore i izvuče preostale nečistoće. Treći korak podrazumijeva ponovnu upotrebu uljnog sredstva koje se umasira u kožu, čime se završava tretman.
Oni koji su isprobali ovaj tretman na društvenim mrežama tvrde da rezultati ne izostaju – koža postaje glađa, čišća i manje sklona miteserima. Fotografije “prije i poslije” preplavile su platforme poput TikToka i Instagrama, a mnogi korisnici navode da su bili iznenađeni količinom prljavštine koju je glina izvukla iz njihovih pora. Jedna od korisnica koja je podijelila svoje iskustvo istakla je da je tretman veoma djelotvoran, ali i upozorila da vizuelni dokazi mogu biti neugodni za gledanje, jer jasno prikazuju sve ono što je koža izbacila na površinu.
Ipak, iako ovaj trend izgleda obećavajuće i mnogi ga entuzijasti promovišu, stručnjaci iz oblasti dermatologije pozivaju na oprez. Dermatologinja Elizabeth Tanzi, koja je dala svoje mišljenje za poznati portal “Rafinerija 29”, upozorila je da ovakav tretman nije bez rizika, posebno za osobe sa osjetljivom ili suvom kožom. Iako glina zaista ima sposobnost da čisti i sužava pore, ona takođe može dovesti do isušivanja kože, naročito ako se koristi prečesto ili bez adekvatne hidratacije nakon tretmana.
Prema njenim riječima, pretjerano korišćenje gline i uljnih sredstava može narušiti prirodnu barijeru kože, što može dovesti do iritacija, crvenila, perutanja pa čak i pogoršanja stanja kože, naročito ako se tretman koristi bez savjeta stručnjaka. Tanzi preporučuje da se osobe koje imaju sklonost ka osjetljivoj koži ili one koje već koriste terapiju za akne posavjetuju sa dermatologom prije nego što se odluče za ovakve trendovske metode.
Ono što dodatno izaziva zabrinutost jeste činjenica da je popularnost ovog trenda u velikoj mjeri izgrađena na iskustvima pojedinaca i viralnim sadržajima, dok kliničke studije i zvanične preporuke stručnjaka još uvijek nedostaju. Iako metoda može pokazati dobre rezultate kod određenih tipova kože, ona nije univerzalna, niti pogodna za svakoga.
Dakle, iako ribanje može izgledati kao brzo i efikasno rješenje za mitesere i masnu kožu, važno je razumjeti da njega lica zahtijeva individualan pristup i da ono što djeluje kod jedne osobe, ne mora nužno donijeti iste rezultate kod druge. Prije nego što se isproba bilo koji novi tretman, preporučuje se oprez, informisanje i, ukoliko je moguće, konsultacija sa stručnim licem.
Trendovi dolaze i prolaze, ali zdrava i njegovana koža zahtijeva dugoročno razmišljanje, umjerenost i posvećenost osnovama njege. Ponekad je manje više, a povjerenje u provjerene metode i savjete stručnjaka može biti sigurniji put do željenih rezultata.