Vodite li borbu sa miševima koji osim što uništavaju sve pred sobom mogu da nam prenesu neku zaraznu bolest?
Ukoliko želite da svoj dom trajno zaštitite od neželjenih glodara, posebno miševa, postoji niz prirodnih i jednostavnih rešenja koja vam mogu pomoći u tome. Umesto da se oslanjate isključivo na hemijska sredstva, vredi razmotriti moć biljaka koje svojim mirisima i sastavom mogu delovati kao prirodni repelenti. Ovaj pristup ne samo da je bezbedniji za ljude i kućne ljubimce, već može i doprineti estetici vašeg domaćinstva, jer mnoge od ovih biljaka lepo izgledaju i prijatno mirišu.
Jedan od prvih koraka koje možete preduzeti jeste da zasadite odgovarajuće biljke u blizini kuće, posebno na mestima za koja smatrate da bi mogla biti pogodna za ulazak miševa. Ove biljke bi trebalo da budu raspoređene oko temelja, ulaza, terasa i prozora – svuda gde postoji rizik da miševi pronađu put do unutrašnjosti.
Neke od najefikasnijih biljaka koje prirodno odbijaju miševe su sledeće:
-
Crni i beli luk – Iako se radi o dve odvojene biljke, njihov intenzivan miris ima sličan efekat kada je u pitanju odbijanje miševa. Obe vrste luka se gaje iz lukovica, a uspešno rastu na sunčanim mestima sa dobro dreniranom zemljom. Čak i ako ih ne uzgajate, beli luk možete iskoristiti tako što ćete napraviti jednostavan rastvor: nekoliko čenova belog luka izgnječite u pastu, pomešate sa pola litra vode i time poprskate mesta oko kuće gde su miševi primećeni.
-
Žalfija – Ova biljka poznata po svom izraženom mirisu može poslužiti kao odličan saveznik u borbi protiv miševa. Lako se uzgaja i nije zahtevna, a dobro uspeva na gotovo svim vrstama zemljišta pod uslovom da ima pristojnu drenažu i dovoljno sunčeve svetlosti. Kako raste, žalfija se širi i postaje sve bujnija, pa je dugoročno rešenje koje ne zahteva mnogo nege.
-
Nana (menta) – Bilo da je u pitanju klasična nana, biber nana ili neka druga sorta, sve vrste ove biljke imaju aromatične listove koje miševi izbegavaju. Lako se uzgaja, ali se brzo širi, pa je preporučljivo redovno orezivanje kako ne bi zauzela ceo prostor u bašti. Osim toga, listovi mente se mogu osušiti i koristiti za pripremu čaja ili kao dodatak jelima.
-
Lavanda – Ova biljka se već uzgaja u mnogim domaćinstvima zbog svog prijatnog mirisa i dekorativnog izgleda. Miševi ne vole jak miris lavande, što je čini idealnim prirodnim repelentom. Možete je zasaditi u saksijama ili direktno u zemlji, oko prozora, vrata i staza koje vode do kuće.
Pored biranja biljaka koje odbijaju miševe, korisno je znati i koje biljke bi trebalo izbegavati ako imate problema sa ovim glodarima. Naime, određene vrste povrća i voća privlače miševe, a posebno se izdvajaju:
-
Paradajz – Zbog svog slatkastog ukusa i sočnosti često je na meti miševa, posebno kada zri u većim količinama.
-
Zeleno povrće – Spanać, blitva, salata i slične kulture takođe privlače glodare, jer su lako dostupne i hranljive.
-
Jagode – Njihov jak miris i slatkoća čine ih izuzetno privlačnim, pa je poželjno saditi ih dalje od kuće ukoliko imate problema s miševima.
Ako ipak odlučite da uzgajate ove kulture, trudite se da ih ne sadite blizu kuće. Najbolje ih je držati u delu dvorišta koji je udaljen od objekta, kako bi se smanjio rizik da privuku neželjene goste bliže vašem domu.
Uz pravilan izbor biljaka i pažljivo planiranje prostora oko kuće, možete stvoriti okruženje koje će miševima biti neprijatno, a vaš dom će ostati siguran, prijatan i bezbedan, bez potrebe za korišćenjem agresivnih sredstava. Priroda nudi jednostavna rešenja – samo ih treba mudro iskoristiti.