Mira Furlan, jedna od najpoznatijih jugoslovenskih glumica, tokom svoje karijere postala je prepoznatljiva po različitim ulogama, među kojima su se izdvajale i one koje su uključivale intimne scene. Iako su neki filmski projekti izazvali reakcije zbog eksplicitnog sadržaja, Furlan se nikada nije stidela svojih uloga, već je, kako je isticala, pristupala njima sa ciljem da prenese dublju poruku i prikazivanje ženske sudbine, često u kontekstu društvenih normi i seksualnih tabua.
- Jedan od najpoznatijih filmova u kojem je Mira Furlan snimala intimnu scenu bio je “Čudo neviđeno”. Ovaj film, u kojem se Mira pojavljuje naga, izazvao je veliku pažnju i smatra se da je donio revoluciju u domaćoj kinematografiji. Film je otvorio vrata za prikazivanje ženske seksualnosti na ekranu, što je tada bilo gotovo nepoznato u jugoslovenskoj produkciji. Međutim, Furlan je uvek naglašavala da nije bila cilj da njene scene budu izložene eksploataciji ili voajerizmu, nego da su bile deo šireg umetničkog izraza i kritike društvenih normi.
U filmu “Kiklop” režisera Antuna Vrdoljaka, Furlan je prvi put prikazana u ulozi vamp žene, gde su u jednoj sceni bile naznačene njene grudi kroz spavaćicu. Međutim, pravi korak ka otvorenom prikazivanju seksualnosti napravila je tek u filmovima “Pismo – glava” Bahrudina Bate Čengića i “Ljepota poroka” Živka Nikolića. U tim filmovima, Mira je zaista snimila eksplicitne scene, koje su tada izazvale veliku pažnju u javnosti.
- Iako su mnogi domaći režiseri tendirali da žene prikazuju kao seksualne objekte u filmovima, Mira Furlan se nije složila sa tim. Kako je sama izjavila: „Nikad nisam čula da se tako nešto izriče, niti tada, niti kasnije. Naši režiseri nisu znali šta da rade sa glumicama osim da ih skidaju“. Furlan je verovala da je u mnogim filmovima njeno skidanje bilo samo eksploatacija, dok je Živko Nikolić pokušao da u svom filmu prikaže ženu kao outsajdera, koja je u društvu stavljena u ulogu žrtve. Furlan je smatrala da je ovo bilo mnogo dublje od samog seksualizovanja žene, jer je omogućilo da se istraže duboki psihološki i društveni aspekti likova.
Još jedan film u kojem je Mira Furlan prikazala intimnu scenu bio je “Kamp”, gde je igrala konzervativnu seljanku koja je šokirana činjenicom da je poslana na rad u nudistički kamp. U ovom filmu, njena uloga uključivala je scene sa turistima, koje su izazvale kontroverze, ali i veliki uspeh u Sovjetskom Savezu. Film je bio značajan jer je prikazao žensku seksualnost u vrlo pozitivnom svetlu, što je u to vreme bilo prilično tabu u mnogim socijalističkim zemljama.
- Takođe, Mira Furlan snimala je intimne scene i u televizijskoj seriji “Putovanje u Vučjak”, koju je režirao Edo Galić. Iako je serija bazirana na Krležinom delu, serija je u nekoj meri postala više akcioni film sa elementima seksa i pucnjave, nego ozbiljna drama, a Rade Šerbedžija je morao da bira između nje i Milene Dravić. Ova serija, koja je kasnije igrala u bioskopima pod nazivom “Horvatov izbor”, zapravo je bila prava prilika da se prikaže materijal koji se mogao bolje iskoristiti u formatu serije, a ne kao samostalan film.
U svim ovim ulogama, Mira Furlan nije se bojala da se otvori kao glumica, prihvatajući izazove koji su joj omogućili da prikaže žene u različitim aspektima njihove seksualnosti i društvene pozicije. Niko od nje nije očekivao da postane samo objekt, već je njen rad bio osmišljen da unese dublje značenje u srpske i jugoslovenske filmove, što ju je učinilo ne samo seksualnom ikonom, već i ikonografijom snažnih ženskih likova u kinematografiji.