Roditeljstvo u kasnijim godinama donosi sa sobom jedinstvene izazove i blagodati, a iskustva dece rođene u tim okolnostima često osvetljavaju ove aspekte na poseban način.
Iznenađenje i Učenje
Lana, koja je rođena kada je njena majka imala 43 godine, prvi put je postala svesna starosti svojih roditelja kada ju je druga devojčica pitala može li dobiti keks od njene bake.
„Imala sam nekih šest godina, moja mama bližila se pedesetoj. Meni je bila lepa iako je imala kratku kosu protkanu sedima, koji kilogram viška i bila je monotono odevena. Bila sam zabezeknuta pitanjem“, ispričala je Lana za Moje vrijeme.
Razlika u Izgledu
Nakon toga, kada je videla majku devojčice koja je izgledala kao prava kraljica iz bajke – mlada, visoka, vitka, sa dugom kosom u haljini i visokim potpeticama, Lana je prvi put počela da se oseća drugačije zbog starosti svoje majke.
„Plakala sam tada majci i pitala je zašto izgleda staro. Srećom, poverila sam joj se i dobila mnogo korisnih lekcija na tu temu“, rekla je Lana.
Iskustva Drugih
Lana nije jedina koja je prošla kroz ovakva osećanja. Na platformi za razmenu iskustava Quora, jedna žena je podelila dirljivu ispovest o svojim roditeljima koji su je dobili u četrdesetim.
„Moji roditelji imali su 40 godina kad sam se rodila. Dok sam bila dete, uvidela sam da su roditelji mojih vršnjaka mnogo mlađi. Uvukao se neki strah da su moji roditelji stari i da će umreti. Bojala sam se otići u školu i ostaviti mamu samu“, piše ona.
Strah i Realnost
Iako su je proganjale brige, njena majka je živela do 84 godine. „Zaista se u detinjstvu nisam trebala tako brinuti. Što se svega ostalog tiče, nisam primetila nikakvu razliku u mom odgoju u odnosu na druge, naprotiv, živeli smo lepše i ispunjenije od svih“, ističe ona.
- Njena majka je bila porodični tip, uživala je biti kod kuće, dok su mlađe majke često bile odsutne.„Svi su moji prijatelji voleli moju majku jer je bila smirena i sretna. Činilo se da su njihovi roditelji bili nagle naravi i uvek u žurbi. Dakle, imati dete u starijoj dobi uopšte nije problem, godine su ipak samo broj“, zaključuje ona.
Roditeljstvo u kasnijim godinama donosi sa sobom i prednosti i izazove. Dok stariji roditelji mogu pružiti stabilnost, smirenost i zrelost, mlađi roditelji mogu imati više energije i fizičke spremnosti. Svako roditeljstvo je jedinstveno i važno je prihvatiti i ceniti različite puteve i iskustva koja donose radost i ljubav u porodični život.
BONUS TEKST
Zanimljivost koja će vas možda iznenaditi odnosi se na fenomen poznat kao “zlatna pravila” u prirodi i arhitekturi, koji je često korišten u dizajnu i umjetnosti kroz istoriju. Ovaj koncept poznat je i kao “zlatni rez” ili “zlatni omjer”, a predstavlja matematički odnos koji se pojavljuje u mnogim prirodnim pojavama i ljudskim kreacijama.
Zlatni rez je iracionalni broj, otprilike 1,618, a označava omjer u kojem je odnos između većeg dijela i manjeg dijela jednak odnosu cijelog dijela prema većem dijelu. Ovo čini da se odnos između dvaju segmenata čini estetski ugodnim i uravnoteženim. Na primjer, u pravokutniku koji je u omjeru zlatnog reza, duže strane će biti 1,618 puta duže od kraćih strana. Ovaj omjer se često koristi u umjetnosti i arhitekturi jer stvara kompozicije koje su vizualno privlačne.
U prirodi, zlatni rez se može vidjeti u strukturi cvjetova, rasporedu listova na stablu, a čak i u obliku spirala u školjkama i galaksijama. Jedan od najpoznatijih primjera u umjetnosti je djelo “Vitruvian Man” Leonarda da Vincija, koje je usklađeno sa zlatnim rezom, kao i zgrade poput Parthenona u Atini, koje su također dizajnirane koristeći ovaj omjer.
Što je još fascinantnije, istraživanja su pokazala da ljudi intuitivno prepoznaju zlatni rez kao estetski ugodan. To objašnjava zašto se ovaj matematički koncept često koristi u dizajnu, od web stranica do reklamnih kampanja, kako bi se stvorila privlačna i uravnotežena vizualna iskustva. Dakle, sljedeći put kada se divite nekoj umjetničkoj djelo ili arhitektonskoj ljepoti, možda ćete uvidjeti da se iza te ljepote skriva matematička formula koja je oblikovala svijet oko nas.