Mnogo ljudi se moža razboliti za sekundu, život je jednostavno nepredvidljiv. Čak i onda kada pazimo na sebe, postoje stvari koje je teško nadjačati. Danas otkrivamo nekoliko pojedinosti o aneurizmi.
Tijekom života susrećemo se s različitim okolnostima koje nas tjeraju da tražimo utjehu u dijeljenju svojih iskustava s drugima. Internet je postao središte raširenog fenomena ispovijesti, gdje pojedinci anonimno iznose događaje ili situacije s kojima su se susreli. U danima koji su prethodili ovom trenutku, moja je majka bila prikovana za krevet, žaleći se na bolest i nelagodu u bubrezima.
- Činilo se kao da je zabrinuta zbog mogućeg problema s njima. Kad sam danas stigao kući s fakulteta ranije nego što sam očekivao, mogao sam čuti svoje roditelje kako se strastveno svađaju dok sam se približavao ulaznim vratima.
U mislima su mi ostale teške riječi njenog priznanja: Nekoliko sam dana obmanjivala svoju djecu glumeći bolove u bubrezima, prikrivajući bolnu istinu da me njihov otac natjerao na pobačaj, motiviran kombinacijom želje za samo dvoje djece i namjerom da ih zaštiti od izazova sadašnje doba.
Dodatni sadržaj:
Mogućnost razvoja aneurizme često se zanemaruje, ali njezina prisutnost, ako se ne otkrije, predstavlja ozbiljnu opasnost za egzistenciju pojedinca. Aneurizme se manifestiraju kada segment arterijske stijenke oslabi, što rezultira atipičnim izbočenjem ili povećanjem. Točan uzrok aneurizme ostaje uglavnom nedokučiv našem razumijevanju.
Ipak, trenutno se priznaje da određeni pojedinci posjeduju inherentnu osjetljivost na ovo stanje, koje se može prenositi kroz uzastopne generacije. Aneurizme mogu biti uzrokovane različitim bolestima i stanjima, kao što su policistični bubrezi, Marfanov sindrom, koarktacija aorte, AV malformacije i ozljede aorte.
Osim toga, faktori rizika poput visokog krvnog tlaka, visokog kolesterola i pušenja igraju ulogu u razvoju aneurizme. Iako se aneurizme potencijalno mogu pojaviti u bilo kojoj arteriji, postoje određena mjesta koja su češće zahvaćena. Organ koji kontrolira kognitivne funkcije obično se naziva “mozak” ili “cerebralni”.
Aneurizme aorte, koje se mogu pojaviti u abdomenu ili prsima, medicinska su stanja koja se mogu razviti unutar aorte. Najteža posljedica ove bolesti je ruptura aneurizme trbušne aorte, što rezultira stopom smrtnosti od više od 75% za oboljele. Iako žene u dobi od 35 do 60 godina mogu imati nešto veću osjetljivost na aneurizmu mozga, ključno je priznati da ovo stanje može utjecati na pojedince bilo kojeg spola i dobi.
Postoji medicinski postupak posebno osmišljen za liječenje aneurizme. U ranim fazama aneurizme pacijenti obično primaju redovite kontrolne preglede i slikovne pretrage dva puta godišnje ili jednom godišnje. Dok se lijekovi mogu propisati u nekom trenutku, važno je napomenuti da se sama aneurizma ne može eliminirati.
U slučajevima kada aneurizma predstavlja veći rizik, kao što su veće aneurizme ili mogućnost rupture, operacija se može smatrati prikladnim izborom. Prilikom odlučivanja o odgovarajućem tijeku djelovanja za liječenje aneurizme mozga, nekoliko čimbenika dolazi u obzir. Ovi čimbenici obuhvaćaju veličinu, oblik i položaj aneurizme u mozgu.
Postoje dva moguća pristupa za razmatranje. Početna opcija podrazumijeva podvrgavanje otvorenoj operaciji mozga, dok je druga opcija, poznata kao endovaskularno uvijanje, također održiv izbor. Kod endovaskularnog navijanja, kateter se pažljivo uvodi kroz prepone kako bi se pristupilo preciznoj krvnoj žili u kojoj se nalazi aneurizma. Mogućnosti liječenja aneurizme aorte razlikuju se ovisno o njihovoj lokaciji.
- Endovaskularno postavljanje stenta ili kirurška intervencija, koja uključuje pristup aorti kroz trbušnu ili torakalnu stijenku, mogući su pristupi. U određenim slučajevima može biti potrebna ugradnja proteze. Važno je napomenuti da je potonja metoda složenija i zahtijeva dulje razdoblje oporavka.