Nastavlja se istraga o nestanku Danka Ilića, koji je nestao 26. prošlog mjeseca. Cijela balkanska regija bila je u stanju uzburkanosti, a značajan broj pojedinaca sumnjao je na njegovu majku kao krivca. Ipak, na kraju je dokazano da je nevina. Unatoč tome, hodnicima i dalje kruže glasine koje upućuju na veliku zavjeru, a situacija je posebno uznemirujuća za roditelje.

  • Usred nestanka svoje kćeri, Ivana Ilić doživjela je dubok emocionalni poremećaj koji ju je naveo da prihvati izazovno stanje svijesti i prestane s unosom hrane. Tražeći predah od bespoštedne medijske pažnje, Ivana i njen sin Lazar utjehu su potražili u široj obitelji, jer je prisustvo brojnih medijskih ekipa u Boru postalo sve neugodnije. Ovu pouzdanu informaciju objavili su ljudi bliski Ivani.

Stalna podsjećanja na Dansku u njihovoj obiteljskoj kući dodatno pogoršavaju Ivaninu nevolju. Kako navodi spomenuti izvor, Ivana svakodnevno izražava duboku tugu, glasno ispitujući gdje je njezina kćer i osuđujući odgovorne, tvrdeći da su pojedinci koji nanose štetu djeci psihički nestabilni. Na prijedlog obitelji, Ivana je pristala na bratićevu ponudu smještaja, jer izražavaju zabrinutost za dobrobit malog Laze i želju da Ivani protekne bez problema.

  • Prepreke s kojima se trenutačno susrećemo goleme su, posebno za majku Ivanu, koja nosi odgovornost da Danku donese na svijet i da joj bude svjetlo vodilja. Uz brigu o Lazinoj dobrobiti, Ivana mora imati na prvom mjestu kvalitetno provođenje vremena s njim, darujući mu neprocjenjiv dar svoje prisutnosti. Pod teretom javnosti mlada majka nosi značajan teret. Optužbe javnosti bile su upućene i njoj i suprugu Milošu, smatrajući ih odgovornima za nestanak kćeri Danke.

Osim toga, bilo je pojedinaca koji su tvrdili da posjeduju saznanja o tome gdje se dijete nalazi, ali su to odlučili prikriti. Ključni podsjetnik je potraga za tijelom dvogodišnje Danke Ilić koja je u tijeku. U emisiji Usijanje gostovali su cijenjeni gosti, vještak Vladimir Simidžija, psihijatrica prof.dr. Ivana Stašević Karličić, odvjetnica Ana Selak te bivši djelatnik SDB-a Božidar Spasić. Selak je istaknuo konkretnu nedosljednost u vezi s osumnjičenima.

  • Načela na kojima se temelji kazneno pravo podržavaju presumpciju nevinosti dok se ne dokaže krivnja, a temeljno je uvjerenje u našem društvu da osumnjičenici istinito tvrde da su nevini. Međutim, nalazimo se u paradoksalnoj situaciji. Dok osuđujemo njihov moralni bankrot, također polažemo ogromno povjerenje u njihove izjave, prihvaćajući bez pitanja njihovu navodnu umiješanost u određeni zločin. Kada im društvo dodijeli tu ovlast, postaje imperativ i za tužiteljstvo i za sud da se priklone tom uvjerenju.

S njim se slaže i Stašević Karličić koja ističe važnost presumpcije nevinosti koja građanima daje osjećaj pravne zaštite. Svim srcem podržavam ovu perspektivu odvjetnika. Za učinkovito rješavanje značajnog dijela predmeta ključno je uključiti stručnjake koje imenuje tužitelj. Bilo bi preuranjeno donositi zaključke bez konkretnih dokaza i činjeničnih informacija.

  • Pretpostavka nevinosti ne samo da štiti optuženika, već također podržava pravnu sigurnost svakog građanina u našoj zemlji. Prema Simidžiji, materijalni dokazi su jedino sredstvo kojim se istina može razotkriti. Proces razotkrivanja istine ograničen je na područje činjeničnih dokaza koje tužiteljstvo pomno prikuplja i analizira. Značajan slučaj iz Sjedinjenih Država ilustrira ovu ideju, jer je porota osudila pojedinca bez prisutnosti tijela. Ovo služi kao konkretan dokaz tužiteljske oštroumne ocjene i ispitivanja postojećih materijalnih dokaza.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here