Ako osjećate bol zbog prištića ispod pazuha, možda previđate nekoliko ključnih čimbenika. Mnogi pojedinci žurno ribaju područje ispod pazuha mirisnim sapunom i vjeruju da su se dovoljno očistili. No, uvjeravam vas da ostatke jučerašnjeg dezodoransa nisu uspjeli ukloniti. Meri Fader objašnjava uobičajenu toaletnu rutinu mnogih pojedinaca i naglašava moguće probleme koji mogu nastati zbog neadekvatnih higijenskih praksi.

  • Meri, poznata kao “Madam Svet” na TikToku, kaže da pojedincima često smeta miris znoja koji se zadrži samo nekoliko sati nakon kupanja, a da ne govorimo o neugodnosti od prištića ispod pazuha. Više od 2,5 milijuna ljudi pogledalo je njezin video na ovoj društvenoj mreži, čiji je fokus edukacija gledatelja o održavanju pravilne higijene pazuha. Meri objašnjava na Instagramu, pozivajući pojedince da zamisle svoje pazuhe kao bujne džungle.

U ovom tropskom okruženju toplina i vlaga stvaraju savršene uvjete za rast bakterija. Meri dalje objašnjava da kada se pore začepe, rezultat su trenutni izboji. Meri naglašava važnost korištenja antibakterijskog sapuna i snažnog masiranja kože ispod pazuha 30 sekundi. Ova uputa je posebno važna za osobe koje se ne depiliraju jer se na dlačicama nakuplja značajna količina prljavštine i znoja.

BONUS TEKST

  • Čak ni usred ludila važno je ne previdjeti početne pokazatelje stvaranja tromba u tijelu, jer posljedice mogu biti kobne. Izvor prikazane fotografije je Shutterstock. Stvaranje tromba, ugruška koji se stvara u krvnim žilama i srcu, pripisuje se procesu zgrušavanja ili koagulacije. Prirodna pojava stvaranja krvnih ugrušaka vitalan je proces koji pridonosi održavanju općeg zdravlja.

Ovi ugrušci služe kao zaštitni mehanizam, sprječavajući prekomjerni gubitak krvi nakon ozljede ili operacije. Osim toga, djeluju kao barijera, sprječavaju ulazak bakterija u rane i potiču ubrzano zacjeljivanje. Na snimku Profimedije možete vidjeti fotografiju krvnog ugruška, poznatog i kao tromb. U određenim okolnostima to može imati strašne posljedice koje mogu dovesti do smrti.

  • Simptomi koji se obično povezuju s prisutnošću tromba uključuju: Otok se može pojaviti ili lokalno na mjestu ugruška ili u cijeloj nozi ili ruci. Može se primijetiti promjena boje, osobito ruke ili stopala koja izgledaju crveno ili plavo. Kako stanje napreduje, razina boli koju osjećate će se povećavati. Ovaj osjećaj može varirati od blage boli do jake nelagode. Ako imate poteškoća s disanjem, to može značiti da je krvni ugrušak migrirao iz vaše ruke ili noge u vaša pluća.

Osim toga, možete osjetiti jak kašalj ili primijetiti prisutnost krvi prilikom kašljanja. Osjećaj grča u potkoljenici često ukazuje na prisutnost krvnog ugruška u tom području. Prisutnost krvnog ugruška u blizini srca praćena je pojavom sljedećih simptoma: Osjećate intenzivnu nelagodu u ruci i prsima. Znojenje Kada se krvni ugrušak smjesti u blizini pluća, poznato kao plućna embolija, također može uzrokovati poteškoće s disanjem i znojenjem.

  • Važno je napomenuti da ove simptome treba shvatiti kao znak upozorenja. Pluća su zahvaćena intenzivnom boli. Kašalj Vrtoglavica Nažalost, također je moguće da krvni ugrušak putuje u mozak, što rezultira moždanim udarom. Budite oprezni zbog sljedećih indikacija: Problemi povezani s vidom i govorom Slabost Važno je biti oprezan zbog bilo kakvih dodatnih simptoma koji se mogu pojaviti. Jasan pokazatelj fizičkog problema je promjena boje vaše kože.

Ako vaše noge ili ruke imaju plavičaste ili ljubičaste tonove, to može biti znak problema s cirkulacijom. Osim toga, iznenadna pojava topline ili crvenila u određenim dijelovima tijela može ukazivati ​​na prisutnost krvnog ugruška. Krvni ugrušci češće se stvaraju kod žena, osobito kod onih koje koriste hormonsku terapiju ili kontracepcijske pilule. Nadalje, hormonske fluktuacije i povećani venski tlak tijekom trudnoće i nakon poroda također povećavaju rizik od razvoja tromba.

  • Dugotrajno sjedenje ili sjedilački način života još jedan značajan doprinos povećanom riziku od krvnih ugrušaka. Pojedincima koji rade na poslovima koji zahtijevaju dugotrajno sjedenje, poput vozača kamiona ili uredskih radnika, savjetuje se da uzimaju česte pauze i angažiraju se u istezanju nogu kako bi poboljšali protok krvi. Fokus je na strategijama prevencije i liječenja.

Očuvati zdravlje krvnih žila i smanjiti vjerojatnost tromboze moguće je postići cjelovitim načinom života. Dosljedna tjelovježba, zaokružena prehrana bogata voćem, povrćem i vlaknima te apstinencija od duhanskih proizvoda ključni su čimbenici koji uvelike doprinose smanjenju ovog rizika. Ako se primijeti bilo koji od gore navedenih simptoma, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć.

  • Pravovremeno prepoznavanje i liječenje krvnog ugruška može učinkovito spriječiti ozbiljne komplikacije, poput plućne embolije ili moždanog udara. Zdravstveni djelatnik može predložiti niz tretmana, uključujući antikoagulanse, koji pomažu razrjeđivanju krvi i sprječavaju stvaranje novih ugrušaka.

Zaključak:

Neprepoznavanje znakova krvnog ugruška može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posljedica. Obratite pozornost na poruke koje vaše tijelo šalje i nemojte odgađati tražiti liječničku pomoć ako otkrijete bilo kakve abnormalnosti. Brzo djelovanje može spasiti život.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here