Evo par savjeta za ljubitelje ribe.Savjetujemo vam da uz prženu ribu služite krompir ili salata, jer se lepo slažu sa njom. Takođe, otkriva tehniku za postizanje dodatne hrskavosti pržene ribe, koja ostaje ukusna i ne upija ulje, što je idealno za one koji uživaju u ovoj poslastici i planiraju je pripremati u budućnosti.
- Fokus je na sastojku koji se često nalazi u većini kuhinja i može poslužiti kao zamjena za brašno: gustin. Škrob ili kukuruzni škrob stvorit će zaštitnu koricu oko ribe, osiguravajući da ostane hrskava i istovremeno sprječava pretjerano upijanje ulja koje bi moglo dovesti do masne teksture.
Sastojci: Odaberite 1 kg ribe, morske ili riječne, po želji. Uz to ubrati 200 g gustina, 3 žličice soli, 1 žličicu bibera, 1 žličicu češnjaka u prahu, te začine po želji i ulje za prženje. Priprema: Započnite tako da ribu narežete na komade i posolite po običaju. Preporučljivo je ribu ohladiti u hladnjaku, idealno dan ranije, iako je prihvatljivo učiniti to nekoliko sati prije prženja.
- Zatim prebacite temeljac u zdjelu. Dodajte jednu čajnu žličicu soli, papar, češnjak u prahu i sve dodatne začine koje preferirate. Uvjerite se da su svi sastojci dobro izmiješani. U dublju posudu ulijte dovoljno ulja, pazeći da riba bude dovoljno potopljena i dobro je zagrijte. Izvadite ribu iz hladnjaka i svaki komad obilno premažite prije nego što ga nježno stavite u vruće ulje.
Ako je potrebno, okrenite ribu nekoliko puta kako biste osigurali ravnomjerno pečenje sa svih strana. Ovo jelo najbolje je poslužiti uz krumpir ili dodatnu salatu. Uživati! Navedite rečenicu koju želite da ponovno stvorim.
BONUS TEKST
Od malih nogu Željka Bojić (34) odlučila je pomagati drugima, da bi se na kraju posvetila liječničkoj karijeri.
- Godine 2011. otkrila je da ima žučne kamence; međutim, nakon operacije, suočila se s daleko težom stvarnošću: imala je značajno oštećenje jetre, a njezina jedina prilika za preživljavanje bila je transplantacija. U dobi od dvadeset godina, bio sam student druge godine medicine, stalno sam davao prednost zdravlju i održavao snažnu svijest o dobrobiti.
Tijekom rutinskog ultrazvučnog pregleda koji je obavio liječnik koji me uputio, otkrio sam prisutnost kamenca u žučnom mjehuru, koji se obično naziva žučnim kamencem. Posjedujući snažne temelje u medicinskom znanju i svijesti, Željka je odlučila riješiti situaciju odmah prije nego što se pojave potencijalne komplikacije povezane s njezinom dijagnozom.
- Svoje iskustvo prepričava za Zdravlje Kurir. 3. studenoga 2011. Željka je s optimizmom ušla u operacijsku dvoranu na zakazanu operaciju, ne sluteći da će taj trenutak nepovratno promijeniti tijek njezina života. Sjećam se da sam sa sobom u bolnicu ponio knjigu iz fiziologije jer sam se trebao pripremiti za kolokvij zakazan za dva tjedna. Nažalost, cijeli taj semestar moje mjesto u amfiteatru Medicinskog fakulteta ostalo je nepopunjeno.
U nastojanju da se izborim s prevladavajućim predrasudama o doniranju organa, udružio sam se sa svojim kolegama u udruzi “Zajedno za novi život”. Iako su komplikacije nakon operacije izuzetno rijetke, Željka je nažalost postala jedna od rijetkih osoba koju su takve pojave pogađale. Mjesec dana nakon početnog zahvata, moja se prognoza činila prilično strašnom, što je dovelo do hitnog premještaja na VMA.
- U ovoj sam ustanovi prvi put osjetio da nešto nije u redu i prvi put sam iskusio duboki strah od smrti, budući da su liječnici tijekom jutarnjih obilazaka davali oskudne informacije i pokazivali posve neoptimističan stav.
Bjeloočnice mojih očiju i nijansa moje kože postali su izrazito žuti, a moj se apetit smanjio gotovo na nulu; moja je majka uspjela samo staviti komadiće hrane u moja usta tijekom svojih posjeta. Ovo je bilo krajnje potresno iskustvo. Osjetio sam da postupno popuštam svojim borbama. Željka priznaje da je u tom trenutku istinski shvatila značenje izreke „Zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu.