Riba je jedna od najzdravijih namirnica koje možemo pojesti, a lako je ispeći na stotine načina. Međutim, korisno je znati neke trikove i tehnike za kuhanje ovog izuzetno zdravog i ukusnog mesa. Danas vam otkrivamo jedan trik.
- Među najhranjivijim i najokusnijim obrocima ističe se riba, no njezino prženje može dovesti do poprilične zbrke. Svaki kuhar posjeduje jedinstvene tehnike i osobni njuh kada je u pitanju priprema ovog izvanrednog jela.
Danas dijelimo savjete za vaš sljedeći pothvat prženja ribe. Popratite prženu ribu ili krumpirom ili dodatnom salatom koja se lijepo slaže uz obrok. Ako volite prženu ribu i imate spreman recept za svoja sljedeća jela, evo korisnog savjeta za povećanje njene hrskavosti; može biti jednako ukusan i bez da upije ulje!
Tipična kuhinjska namirnica koja može poslužiti kao alternativa brašnu je zgušnjivač. Škrob ili kukuruzni škrob stvara koricu na ribi, pomažući joj da ostane hrskava, a istovremeno smanjuje upijanje ulja kako bi se izbjeglo masnoće. Za pripremu ovog jela trebat će vam 1 kg ribe po izboru, morske ili riječne, uz 200 g temeljca, 3 žličice soli, 1 žličicu papra, 1 žličicu češnjaka u prahu, dodatne začine ukus, i ulje za prženje.
Započnite rezanjem ribe na komade i začinite ih solju kao što biste to inače činili. Za optimalan okus, preporuča se ohladiti ovu smjesu dan prije, iako je također prihvatljivo ostaviti da odstoji nekoliko sati prije prženja.
- U zdjeli pomiješajte temeljac s jednom žličicom soli, paprom, češnjakom i bilo kojim odabranim začinima, pazeći da je sve dobro izmiješano. U duboku posudu obilato ulijte ulje, pustite ribu da “pliva” i dobro zagrijte ulje.
Izvadite ribu iz hladnjaka, svaki komad dobro premažite smjesom, a potom lagano stavite u vruće ulje. Ako je potrebno, više puta okrenite ribu kako biste osigurali ravnomjerno pečenje sa svih strana. Ovo jelo izvrsno pristaje uz krumpir ili svježu salatu.
DODATNI SADRŽAJ
Željka Bojić (34) odmalena je odlučila pomagati drugima, što ju je dovelo do karijere medicine. Godine 2011. saznala je da ima žučne kamence; međutim, nakon operacije, suočila se s težim izazovom: značajnim problemom s jetrom zbog kojeg joj je transplantacija ostala kao jedina opcija za preživljavanje.
S dvadeset godina bio sam na drugoj godini medicinske škole, stalno sam davao svoje zdravlje na prvo mjesto i marljivo sam se brinuo o sebi. Slijedom toga, tijekom rutinskog ultrazvuka u ordinaciji liječnice koja me je uputila na pregled, saznala sam da imam žučne kamence, koji se obično nazivaju žučni kamenci.
- Svoje iskustvo Željka prenosi za Zdravlje Kurir, objašnjavajući kako ju je njezino medicinsko znanje navelo da odmah nešto poduzme kako bi izbjegla komplikacije koje bi mogle nastupiti ako se dijagnoza ne pristupi na vrijeme.
Dana 3. studenog 2011. ušla je u operacijsku dvoranu prepuna nade, potpuno nesvjesna činjenice da je duboka promjena neizbježna u njezinu životu. Sjećam se da sam ponio udžbenik fiziologije u bolnicu u iščekivanju kolokvija koji je zakazan za dva tjedna kasnije; bez obzira na to, moje mjesto u amfiteatru Medicinske škole ostalo je nepopunjeno tijekom tog semestra.
U organizaciji Zajedno za novi život odlučila sam se udružiti sa svojim vršnjacima u borbi protiv stigme vezane uz doniranje organa. Suočavajući se sa strahom od smrti, nakon operacije pojavile su se komplikacije koje su, iako neuobičajene, nažalost utjecale na Željku, jednu među tisućama koje imaju ovaj problem.
Mjesec dana nakon prve operacije, moje zdravlje se ozbiljno pogoršalo, zbog čega sam hitno prebačen na VMA. Dok sam bio tamo, osjetio sam da nešto nije u redu i prvi put sam se susreo sa strahom od smrti, jer su liječnici tijekom jutarnjih obilazaka nudili oskudne informacije i djelovali su daleko od nade.
Duboka žuta boja obavila mi je kožu i bjeloočnice, dok mi je apetit gotovo nestao; tijekom posjeta moje majke, uspjela mi je dati samo male zalogaje hrane. Osjećaj je bio užasan. Osjetio sam da polako prepuštam bitku. U tom trenutku Željka priznaje da je istinski shvatila smisao izreke „Zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu.