Mića Orlović, cijenjena ličnost srpske televizije, na samrti je izrekao riječi koje su većini nepoznate. Prerana smrt Miće Orlovića obavijena je neistinama, ali istina o njegovoj smrti je sljedeća: Njegove posljednje riječi ostavile su sve u šoku.

  • Mića Orlović, renomirani televizijski voditelj i jedna od najuglednijih ličnosti na našim prostorima, plijenio je publiku ne samo neospornim šarmom koji je dame ostavljao u nesvijest, već i besprijekornim prenošenjem važnih vijesti. Ipak, njegov talent seže daleko izvan područja televizije. Mića Orlović je glumački briljirao, pokazao košarkaško umijeće, a s velikim veseljem se upuštao u nove kreativne pothvate.

Mića je svojim odabirom riječi, držanjem i postupcima oličio oličenje televizijske zvijezde, postavljajući standarde kako se trebaju predstavljati. Trenutno se čini da su njegova postignuća dosegla neusporedive visine. Kontinuirano je demonstrirao svoju svestranost zalazeći u neistražena područja, pokazujući različite oblike zabave koje televizija nudi svojoj publici.

 

  • Sekula i Stana Orlović, rodom iz sela Gornji Strmac u opštini Zubin Potok, dočekali su sina 28. maja 1934. godine u Valjevu. Dječak je zajedno s mlađim bratom Draganom odrastao u Prištini i Valjevu. Dragan će kasnije krenuti njegovim novinarskim stopama, pa je čak bio i urednik dnevnog lista “Politika Ekspres”.

Nakon završetka školovanja u Valjevskoj gimnaziji dva puta je sklopio brak. Iz prvog braka dobio je kćerku Marinu, koja se prije petnaestak godina preselila u Kanadu i od tada se nije vraćala u Srbiju. Mica Orlović, uhvaćen na fotografiji na Printscreenu/YouTubeu/RTS-u, na svoj je medijski put krenuo još u srednjoj školi, surađujući s školskim novinama.

  • Nakon što je diplomirao na Filološkom fakultetu u Beogradu, tijekom akademskog bavljenja produbio je područje sportskog novinarstva. U rujnu 1954. godine, moj put u radiodifuznoj postaji započeo je unutar granica početne zgrade u Studentskom gradu. Razmišljajući o tim ranim danima i svom životu u toj studentskoj zajednici, čuvam draga sjećanja. Atmosfera je bila živahna i osnažujuća, prepuna mladenačke energije. I nakon odlaska iz Studenjaka često bih se s osmijehom prisjećao tih vremena.

Poznati Mića svoja je sjećanja na svoje skromne početke podijelio u intervjuu za dokumentarni film RTV Studentski grad: 15 godina u studentskom okruženju. U tom razdoblju Ranko Žeravica je formirao i vješto vodio studentsku košarkašku reprezentaciju Jugoslavije, a naš subjekt bio je zapažen član. Mića, koji je znao reći: “Bavio sam se sportom: stolnim tenisom i košarkom, pa došao i do studentske reprezentacije”, morao je donijeti tešku odluku kada mu je ponuđeno stalno mjesto na radiju i televiziji.

  • Unatoč njegovoj želji da se bavi objema strastima i vjeri u vlastite sposobnosti, zahtjevi novog posla nisu mu ostavljali vremena za sport. Bio je to za njega srcedrapajući trenutak kada se morao oprostiti od košarke, sporta koji mu je toliko značio. Debitirajući u programu Radio Beograda 15. listopada 1957. godine, preuzima ulogu dopisnika s nogometne utakmice između OFK Beograda i Napretka iz Kruševca.

No, upravo se 23. kolovoza 1958. upisao u povijest. Beogradska televizija emitirala je prvi TV Dnevnik, emisiju posvećenu vijestima i politici. Upravo je tom važnom prigodom karizmatični i talentirani Mića svojim prisustvom osvojio publiku. Dana 23. kolovoza 1958. održano je nastupno televizijsko emitiranje Dnevnika.

  • Pristupio sam pothvatu s mješavinom uzbuđenja i nesigurnosti, ne shvaćajući u potpunosti veličinu onoga što me čeka. Kako bih si olakšao živce, podsjetio sam se da se kamera ponaša kao prozirni prozor, omogućujući mi da se povežem sa svojim snimateljima. Ovaj se pristup pokazao korisnim jer mi je pomogao da se opustim i potaknuo istinski osjećaj izravnog obraćanja svojoj publici.

Zanimljivo je da je prijenos prošao besprijekorno, kako je ispričao u nedavnom intervjuu za magazin “Puls”. Također je izrazio divljenje prema svojim cijenjenim uzorima, a to su Mike Buonđorno i Pipo Baudo, dvojica iznimnih talijanskih profesionalaca koji su bili primjer i vještine i integriteta. Osim toga, istaknuo je i nedostatak koji je kod njegovih kolega izazivao najveću zabrinutost.

  • Jednom je spomenuo da njegova pedantnost, koja je bila izvor iritacije za druge, proizlazi iz njegove predanosti točnosti, točnosti i preciznosti u svakom zadatku kojeg preuzme. Njegove vještine i sposobnosti kao voditelja popularnih TV kvizova zavoljeli su ga publici, pokazujući njegov prirodni talent. Mićina ostavština uključuje impresivnu zbirku od preko 170 pisanih izvještaja, približno 300 intervjua, više od 200 TV priloga, 80 radijskih emisija i nevjerojatnih 1300 epizoda televizijskih emisija.

U slobodno vrijeme uživao je u slušanju jazz melodija, dosljedno ističući prije svega svoj novinarski identitet. Unatoč svojoj golemoj slavi, zadržao je iznimno skromno i vječno radosno držanje, spremno za druženje sa svojim kolegama. U rasponu od trideset godina između Ljiljane i mene postojala je duboka i trajna ljubav.

  • Miću i njegovu suprugu Ljiljanu više od tri desetljeća veže duboka i nepokolebljiva ljubav. Ljiljana je svim srcem stala uz njega, potpuno prigrlivši njihov zajednički život. I sama kao novinarka razumjela je i podržavala Mićin jedinstveni ritam života.

– Mićinu esenciju definiralo je bezgranično suosjećanje i duboka naklonost prema drugima, a njegova misija je bila da te vrline usadi onima koje je susretao. Bio je doista izniman, pravo utjelovljenje milosti, a njegova ostavština zauvijek će mi biti urezana u sjećanje. Bezbroj reči je posvećeno Mići tokom njegovog života, ispričala je Ljiljana za magazin “Story”.

Besplatno