Jaja imaju važnu funkciju kao prehrambeni element u prehrani diljem svijeta i često se uključuju u različite kulinarske prakse. Mogu se pripremati na više načina, kao što su kuhanje, prženje, pečenje, poširanje ili kao sastojci u raznim slasticama. Povećajte proizvodnju svojih kokošjih jaja primjenom jasnih savjeta iskusnih farmera. Jasno je da su jaja proizvedena kod kuće kvalitetnija, a držanje kokoši može biti jednostavno i financijski isplativo uz malo truda.

  • Unatoč tome, postoje slučajevi kada kokoši mogu smanjiti ili potpuno zaustaviti proizvodnju jaja. Nekoliko elemenata, uključujući njihovu prehranu i životne uvjete, može utjecati na ovaj pad. Ispod su neke prirodne strategije za povećanje proizvodnje jaja. Uravnotežena i hranjiva prehrana ključna je za kokoši, jer zahtijeva raznovrsnu hranu poput žitarica, ljekovitog bilja, povrća i izvora kalcija poput ljuski jaja ili školjki. Ova mješavina poboljšava njihovo zdravlje i potiče proizvodnju jaja.

Štoviše, važno je osigurati da je svježa i čista voda dostupna u svakom trenutku. Kako biste osigurali čistoću i zaštitili se od parazita, postavljanje kutija napunjenih pijeskom i drvenim pepelom u dvorište ili kokošinjac može biti korisno. Kokoši uživaju u kupanju u ovoj kombinaciji koja im nudi prirodnu zaštitu od štetnih insekata. 3. Temelj odabira hrane tijekom cijele godine počinje s pšeničnim zrnom.

  • S početkom proljeća razmislite o dodavanju mladih biljaka koprive, povrća narezanog na kockice i sastojaka poput nasjeckanog kupusa ili suhe koprive. Dodatno, uključivanje krede, proklijalih žitarica i koštanog brašna može osigurati esencijalni kalcij i druge važne minerale. 4. Važno je održavati stalnu temperaturu i osvjetljenje. Za kokošinjac je idealan temperaturni raspon između 4°C i 8°C, a bitno je prilagoditi rasvjetu ovisno o promjeni godišnjih doba.

Tijekom zime, osiguravanje grijanja i dodatnog osvjetljenja od vitalnog je značaja za održavanje proizvodnje jaja, budući da nedovoljno sunčeve svjetlosti može uzrokovati smanjenje polaganja jaja. Također je važno osigurati da pilići tijekom tog vremena dobivaju odgovarajuću prehranu. Kokošinjac treba održavati minimalnu temperaturu od 15°C, a pilići trebaju 8-9 sati svjetla svaki dan.

  • Tipična mješavina žitarica trebala bi se sastojati od kuhanog krumpira, koprive, nasjeckanog povrća poput mrkve, cikle i bundeve, uz riblje ulje, kvasac i sol. Ova mješavina će pomoći kokošima u održavanju razine energije i produktivnosti tijekom cijele zimske sezone. 6. Klonite se nezdrave hrane. Ključno je biti oprezan pri hranjenju pilića; ne treba im davati ostatke stola ili pokvarenu hranu.

Namirnice koje treba izbjegavati uključuju svježi kruh s kvascem, kiselu juhu, pokvareno meso i ribu, češnjak, luk, sirovi grah, avokado i ljuske krumpira, jer mogu predstavljati zdravstveni rizik za njih. Dugo se vremena jaja povezuju s povišenim razinama kolesterola u krvi. Ipak, nedavna istraživanja pokazuju da umjerena konzumacija jaja obično ne utječe na razinu “lošeg” LDL kolesterola kod većine ljudi. U stvarnosti, hranjive tvari koje se nalaze u jajima mogu pozitivno utjecati na zdravlje srca pomažući u regulaciji ravnoteže lipida u krvotoku.

  • 7. Nutricionističko planiranje temeljeno na dobi Pilići do 5 mjeseci: U prvim mjesecima pilići trebaju hranu s visokim udjelom proteina kako bi podržali zdrav rast i razvoj. Mješavina žitarica, mljevenog brašna i povrća osigurava potrebne hranjive tvari za snažan početak. Za piliće u dobi između 5 mjeseci i 1 godine, ovo je razdoblje kada počinje nesivost, zbog čega je ključno uključiti kalcij i minerale u njihovu prehranu. Standardna prehrana, obogaćena dodatnim hranjivim tvarima, pomoći će u postizanju optimalne proizvodnje jaja. Kad kokoši navrše godinu dana, prirodno će primijetiti pad proizvodnje jaja.

Duljina ovog razdoblja može se produžiti dodavanjem povrća poput bundeve i suncokreta, zajedno s vitaminskim dodacima, kako bi se povećala potrošnja hranjivih tvari. 8. Senzorno stimulirajuće prirodno okruženje Kokoši moraju imati priliku izaći vani. Osim što se hrane, ove ptice uživaju u potrazi za crvima, kukcima i biljkama u vrtu, što im pomaže u općoj dobrobiti i sreći.

  • 9. Promjena učestalosti hranjenja ako je potrebno Ako se proizvodnja jaja smanji, a dob nije faktor, razmislite o povećanju učestalosti hranjenja. Dajte svojim pilićima hranu četiri puta dnevno, nudeći žitarice ujutro i navečer, te tople, vlažne smjese u podne. Ukratko, osiguravanjem pravilne njege i pažljivog hranjenja, možete postići dosljednu proizvodnju jaja tijekom cijele godine. Svježa jaja vaših vlastitih kokoši ne samo da osiguravaju vrhunsku kvalitetu, već pokazuju i dobrobit i zadovoljstvo vaših ptica. Pridržavajte se ovih smjernica i vaša će farma u dvorištu napredovati s obilnom zalihom ukusnih, svježih jaja.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here