Rak odnosno karcinom je opaka i podmukla bolest čije simptome primjetimo onda kada već bude kasno. Stručnjaci su otkrili preko 200 vrsta ove bolesti ali lijek još uvijek nije pronađen. Ipak tijelo nam ponekad šalje signale koje mi zanemarujemo.
Ne shvaćajući težinu svoje situacije, Raquel A. (33) zanemarila je svoje zabrinjavajuće simptome i odgodila traženje liječničke pomoći. Tijekom više godina primijetila je porast učestalosti i nepravilnosti svojih odlazaka na zahod, ali je te znakove pripisala ili sindromu iritabilnog crijeva ili mogućim intolerancijama na hranu.
U nedostatku zdravstvenog osiguranja, odustala je od liječenja i odlučila se za promjene u prehrani i uzimanje dodataka prehrani s vlaknima kako bi ublažila simptome. Ipak, nakon što je dobila posao koji je osiguravao zdravstveno osiguranje, zakazala je pregled kod liječnika primarne zdravstvene zaštite koji je njezinu bolest pripisao anksioznosti. Godine 2019., prije početka svjetske zdravstvene krize, doživio sam primjetne poteškoće s gastrointestinalnim sustavom.
S vremenom su se ti problemi zadržali i postajali sve teži, što je rezultiralo dijagnozom raka debelog crijeva četvrtog stadija 2023. godine. Kako je izvijestio msn, osoba po imenu Raquel donijela je odluku koristiti platformu društvenih medija TikTok kao sredstvo za bilježenje svog osobnog putovanja. Tijekom razgovora s mojom cimericom, zadubili smo se u temu mojih čestih odlazaka na zahod.
Postalo je jasno da imam osam do deset pokreta crijeva dnevno, ali nikad nisam osjetio potpuno olakšanje. U početku sam sumnjao da mojoj prehrani nedostaje vlakana ili da jednostavno ne unosim dovoljno hrane. Dok sam razmišljao o potencijalnim uzrocima, razmišljao sam o vjerojatnosti sindroma iritabilnog crijeva (IBS) ili osjetljivosti na gluten ili mliječne proizvode. Tek kad mi je Večernj skrenuo pažnju na to, pala mi je na pamet pojam raka.
Nažalost, zbog nepostojanja zdravstvenog osiguranja, traženje liječničke pomoći nije bio izvediv izbor, osim ako se radilo o hitnoj stvari koja je zahtijevala posjet hitnoj službi. Umjesto savjetovanja s liječnikom primarne zdravstvene zaštite, odlučio sam integrirati povremene dodatke prehrani u svoj dnevni režim. Nakon što sam ovim dodatkom uspio regulirati pražnjenje crijeva i ublažiti povremene napadaje proljeva, premda samo privremeno, brzo sam preskočio 2021. godinu.
U to sam se vrijeme preselio u živahni grad Seattle i zaposlio se u uspješnom industrija visoke tehnologije. Kao rezultat toga, imao sam sreću steći sveobuhvatno zdravstveno osiguranje, kao što je spomenula. Međutim, nakon kratkog razdoblja olakšanja, simptomi su se ponovno pojavili 2022. Žena je postala svjesna značajnog smanjenja redovitosti svojih pokreta crijeva, koji su sada bili neuobičajeno uski i povremeno imali crvenkasto-narančastu boju.
Povrh toga, primijetila je povremene tragove krvi. Nakon obroka osjećala je produljeni osjećaj abnormalne sitosti, bez obzira na to što je jela, i uporni osjećaj nadutosti. Razmišljajući o tim simptomima, prepoznala ih je kao primarne pokazatelje koji izazivaju zabrinutost, a kasnije je saznala da su to uobičajene manifestacije raka debelog crijeva. Napokon je u svibnju 2023. uspjela osigurati dugo očekivani termin i nastavila otkrivati svoju povijest bolesti liječniku.
- Detaljno je opisala probavne probleme s kojima se bori od 2019. godine. Ti su problemi obuhvaćali redovite i nepredvidive epizode uznemirujućeg pražnjenja crijeva, prisutnost krvi u stolici i uporan osjećaj punoće. U početku je liječnik povezao njezine simptome s tjeskobom, što ga je navelo da je uputi psihijatru. U početku se složila s liječnikovim stajalištem, pripisujući svoju nelagodu pojačanoj uznemirenosti i odbacujući mogućnost ozbiljnije bolesti zbog svoje mladosti.
Međutim, samo tri tjedna nakon pregleda osjetila je jaku nelagodu u trbuhu. Uznemirujući osjećaj koji je osjetila nije se nalazio samo u donjem dijelu trbuha ili boku; nego je obuhvaćala cijelu trbušnu regiju i zračila prema donjem dijelu leđa. Unutar njezina stana, intenzitet boli eskalirao je do točke u kojoj je postao nepodnošljiv, zbog čega je gotovo izgubila svijest. Iako je obično oklijevala odmah posegnuti za lijekovima ili potražiti liječničku pomoć, duboko ukorijenjena intuicija da nešto nije u redu natjerala ju je da ode do hitne pomoći.
Kad su se sumnje počele infiltrirati u moje misli, nisam mogao a da se ne zapitam jesam li preuveličao neki manji problem. Srećom, pružatelj zdravstvenih usluga u hitnoj pomoći pokazao je duboku razinu zabrinutosti za moje dobro i odmah je organizirao sveobuhvatnu seriju testova, uključujući CT skeniranje i temeljitu analizu krvi. Nakon što je primila rezultate, ljubazno me zamolila da sjednem dok mi je prenosila teške vijesti o zloćudnim izraslinama otkrivenim na mojoj jetri i jajnicima.
Dijagnoza je potvrđena: rak jajnika. Daljnja ispitivanja otkrila su da je rak, točnije adenokarcinom, u početku je nastao u mom debelom crijevu i proširio se na više organa. Utvrđeno je da je moja dijagnoza rak debelog crijeva u uznapredovalom stadiju. Kako bi se u potpunosti shvatio opseg bolesti, provedeni su medicinski zahvati poput endoskopije i kolonoskopije.
Manevriranje kamerom kroz moje povećano debelo crijevo pokazalo se prilično izazovnim za zdravstveni tim, s obzirom na veličinu i uznapredovali stadij mog kolorektalnog raka. Bila je to zapanjujuća spoznaja da bih potencijalno mogao koegzistirati s rakom u razdoblju od osam do deset godina. Početne faze raka debelog crijeva često se ne otkriju sve dok ne napreduje do stadija 3 ili 4, a čak ni tada simptomi ne moraju biti pretjerano teški.
Različiti pojedinci mogu doživjeti simptome poput mučnine, zatvora, proljeva ili problema s crijevima, koji mogu biti povezani s različitim bolestima. Nakon postavljanja dijagnoze, kemoterapija je uključena u režim liječenja. Tijekom svog putovanja s rakom, susreo sam se sa zadržavanjem tekućine u abdomenu, što je rezultiralo neugodnom nadutošću.
Kako bih riješio ovaj problem, potražio sam pomoć od stručnjaka za gastrointestinalno zdravlje koji mi je ponudio savjet o prehrani. Ove su preporuke uključivale smanjenje konzumacije mesa, izbjegavanje sirovog voća i povrća i odabir mekše hrane poput pudinga i pire krumpira. Moje prilagodbe prehrane dale su trenutačni i povoljan učinak na zdravlje mog gastrointestinalnog sustava.