Profesor dr. Vojislav Perišić, gastroenterolog, upozorio je osobe da ne konzumiraju sodu bikarbonu na svoju ruku ako misle da imaju problema s kiselinom.

Ovo je načelo potpuno neučinkovito i ne rješava probleme dugoročno, pruža samo privremeno olakšanje dok situacija ne prođe. Umjesto toga, on predlaže drugačiji pristup rješavanju problema. “To je stari trik: pojedete nešto što vam ne sjeda, a zatim uzmete tabletu protiv kiseline. Ako se osjećate bolje nakon 45 minuta, vjerojatno je to kiselina. Kakva soda bikarbona, čovječe?! Ona neutralizira kiselinu u pola sata, a onda nestane, potrebni su lijekovi koji djeluju produljeno, dok majstori odlaze.

  • Dr. Perišić savjetuje: “Tihe kiseline mogu uzrokovati tegobe bez osjećaja žgaravice. U takvim slučajevima savjetuje se konzumiranje čaja: započnite dan šalicom čaja od gospine trave prije doručka jer je to jedini čaj koji sadrži spoj za koji se zna da oblaže sluznicu želuca, nakon čega slijedi čaj od mente nakon obroka. U idealnom slučaju pokušajte popiti 4 do 5 šalica čaja od mente tijekom dana.” Što trebamo konzumirati ako imamo stalne bolove u trbuhu?

“Neuživanje gazirane vode može dovesti do problema”, ustvrdio je dr. Vojislav Perišić prije nego što je dao nekoliko savjeta o prehrani.Profesor, koji je mnoge zatekao objašnjenjem zašto jogurt nije zdrav, istaknuo je važnost rasporeda obroka tijekom dana i fokusiranja na raznovrsnost namirnica. Savjetovao je:

  • “Konzumirajte pet malih obroka dnevno, svodeći masnoće na minimum. Odlučite se za lagane ugljikohidrate poput pirea od krumpira i mrkve. Pripremite malo pirea od jabuke, a zatim uživajte u banani. Dodatno, u prehranu uključite kuhanu piletinu; odlična je čak i iako mu nedostaju masnoće koje doprinose našem osjećaju zadovoljstva tijekom probave,” rekao je liječnik.

“Luk je hranjiva namirnica, sadrži kvercetin i zaista je Božji dar, napominje dr. Perišić. Moja majka, koja je umrla, prerezala bi ga na pola da pocrni na štednjaku prije nego što bi ga dodala u juhu, potpuno svjesni svojih zdravstvenih dobrobiti.

BONUS TEKST:

U NASTAVKU PROČITAJTE NEKOLIKO ZANIMLJIVOSTI O JAGODAMA

Jagode (Fragaria × ananassa) su jedna od najomiljenijih i najpoznatijih vrsta voća, poznate po svojoj sočnosti, slatkoći i živopisnoj crvenoj boji. Ove sočne bobice su popularne širom sveta, a često se koriste u različitim jelima, desertima i napicima. Pored toga, jagode su bogate hranljivim sastojcima i nude brojne zdravstvene prednosti.

Izgled i Karakteristike-Jagode su obično crvene, iako postoje i bele i žute sorte. Imaju karakterističnu konusnu formu i prekrivene su malim semenkama, koje su zapravo plodovi. Listovi su zeleni i pernato razdeljeni, a biljke jagoda su niske, obično visoke između 15 i 30 cm.

Kulturni Aspekti-Jagode su često simbol proleća i leta, a njihovo sazrevanje obeležava početak sezone voća. U mnogim kulturama, jagode se povezuju sa ljubavlju i romantikom, a često se koriste u dekoracijama i poklonima.

Zaključak-Jagode su ne samo ukusno voće, već i izvor mnogih zdravstvenih prednosti. Njihova svestranost u kulinarstvu i bogatstvo hranljivih materija čine ih omiljenim izborom među potrošačima. Bilo da se jedu sveže, koriste u desertima ili dodaju u razne recepte, jagode ostaju jedno od najvoljenijih voća na svetu.

Uzgoj-Jagode se uzgajaju u mnogim delovima sveta, a najbolje uspevaju u umjerenim klimatskim uslovima. Preferiraju sunčana mesta i plodno, dobro drenirano tlo. Postoje različite vrste jagoda, uključujući:

Sorte s jednim rodom: Ove jagode daju plodove jednom godišnje, obično u proleće ili rano leto.Sorte s više rodova: Ove sorte rađaju više puta tokom sezone, često od proleća do jeseni.Uzgajanje jagoda može uključivati različite metode, kao što su gredice, kontejneri ili vertikalni sistemi, što omogućava efikasno korišćenje prostora.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here