– Svi oni koji planiraju uskoro da odu do Njemačke na rad, slijedi i par informacija, koje će im itekako dobro doći. Mnogi misle da je odmah sve pod konac, međutim, ipak treba da prođe neki određeni period prije nego krenu zarađivati neke novce….

Nedavno se sve više pažnje pridaje temi preseljenja u Njemačku ili neku drugu prosperitetnu europsku zemlju. Neki pojedinci zagovaraju ideju odlaska bez razmatranja dodatnih čimbenika, dok se drugi tome oštro protive, tvrdeći da nema boljeg mjesta od našeg porijekla. Mlada Beograđanka, koja je prošle godine krenula na put u Njemačku u potrazi za perspektivnijom budućnošću, zorno je dočarala realnost života “s druge strane”. Radeći u bolnici u blizini Dusseldorfa, Milica je zadovoljna svojim trenutnim poslom. Prima plaću od 2000 eura i ima dovoljno slobodnog vremena, ponekad se čak osjeća kao da ga ima previše. Nedavno je dobila sedam dana pauze s posla.

Radni tjedan se sastoji od 40 sati, što je u skladu s njezinim dosadašnjim iskustvom u Beogradu. Milica je zadovoljna izvanrednim uvjetima rada i zadovoljavajućom plaćom. Dodatno, cijeni činjenicu da su svi dodatni aspekti, poput noćnih smjena, praznika i bolovanja, u potpunosti nadoknađeni. Ako je bolovanje zaposlenika dulje od četiri tjedna, dobit će 80 posto plaće.

Nadalje, postoji financijska pomoć za one koji su ozbiljno bolesni, pokrivajući troškove lijekova i njege. Cijene u Srbiji vrlo su slične našima. Prema njezinoj izjavi, trudnice imaju pravo na punu plaću dok su na porodiljnom dopustu i dobivaju trogodišnji dopust nakon rođenja svakog djeteta. Što se dnevnih izdataka tiče, cijene u trgovinama gotovo su identične onima u Srbiji. Iako mogu postojati male varijacije u cijeni određenih artikala, općenito gledano, one se izjednačavaju.

Međutim, dodatni troškovi obično su veći, iako mogu varirati ovisno o specifičnoj lokaciji. Blizina velikih gradova izravno utječe na ukupni potrošeni iznos. Osobno stan od 50 kvadrata plaćam 490 eura, što pokriva sve troškove osim struje. Mjesečni račun za struju iznosi 50 eura. Ako su moji troškovi tijekom godine niži od predviđenih, dobivam povrat viška iznosa na koji sam se prvobitno pretplatio. Suprotno tome, ako premašim procijenjene troškove, odgovoran sam za plaćanje razlike.

Odrediti je li korisnije otići ili ostati pitanje je na koje mogu odgovoriti samo oni koji su se hrabro susreli i suočili s oba stajališta. Unatoč tome, ne može se poreći da obje opcije imaju svoje prednosti i mane. Prihvaćanje “njemačkog EUR-a” ima potencijal poboljšati nečiji životni standard, dok istovremeno napuštanje poznatog doma, zajednice, urbanog okruženja i voljenih osoba može izazvati osjećaje melankolije i pustoši. U kolovozu će se u Njemačkoj dogoditi nekoliko značajnih promjena koje će utjecati na različite skupine ljudi. To uključuje pojedince koji iznajmljuju nekretnine, koriste Paypal, studenti su i putuju vlakom.

Osim toga, ako još niste ispunili svoju poreznu prijavu, važno je djelovati brzo. Kako bismo vam pomogli, sastavili smo opsežan pregled ključnih promjena koje će stupiti na snagu 1. kolovoza. Više pojedinaca ima priliku tražiti financijsku pomoć za zamjenu grijanja. Vlasnici obiteljskih kuća od 31. kolovoza imat će priliku zatražiti financijsku pomoć razvojne banke KfW za nadogradnju sustava grijanja. Ova mogućnost vrijedi i za vlasnike stanova unutar vlasničke zajednice, bilo da stanuju sami ili ga iznajmljuju, a žele zamijeniti sustav grijanja unutar svoje stambene jedinice.

  • Značajan dio troškova kupnje i ugradnje ekološki prihvatljivog sustava grijanja može se subvencionirati i to do 70 posto ukupnih troškova. Kada se radi o obiteljskim kućama, KfW uzima u obzir troškove do 30.000 eura za stanove u stambenim zgradama, 30.000 eura za početnu stambenu jedinicu, 15.000 eura za drugu do šestu stambenu jedinicu i 8.000 eura za sedmu stambenu jedinicu. Samo pojedinci koji ispunjavaju uvjete za višestruke bonus subvencije, uz osnovnu subvenciju od 30 posto, moći će dobiti velikodušnu subvenciju od 70 posto.

Kao ilustracija, vlasnici kuća koji se odluče zamijeniti svoj funkcionalni grijač na ulje, ugljen, plin, noćni grijač ili grijač na plin ili biomasu star najmanje dva desetljeća mogu dobiti dodatnu subvenciju od 20 posto. Ako tek trebate podnijeti prijavu poreza na dohodak, a dužni ste to učiniti, neophodno je da nešto poduzmete tijekom mjeseca kolovoza. Službeni rok za podnošenje je 31. kolovoza 2024. No, važno je napomenuti jedinstvenu okolnost za ovu godinu: zbog subote rok je produljen na sljedeći radni dan, a to je 2. rujna.

U slučaju da vam je potrebno dodatno vrijeme, postoji korisna “strategija”: potražite pomoć od poreznog savjetnika ili organizacije specijalizirane za izračun poreza na dohodak. To će rezultirati znatnim produljenjem roka za podnošenje, što će vam omogućiti da poreznu prijavu predate poreznoj upravi do 2. lipnja 2025. godine. Ako svoje porezne obrasce odlučite predati svojevoljno, postupak postaje još opušteniji. U tom slučaju dobivate produženi rok do zadnjeg dana 2027. godine za podnošenje porezne prijave za 2023. godinu.

Besplatno