Ako niste u stanju pružiti pomoć, suzdržite se od toga. Kada podržavamo nekoga oboljelog od raka, važno je voditi računa o riječima koje biramo. Umjesto da kažete: “Rezultati pokazuju da ste teško bolesni i da biste trebali odmah započeti s liječenjem”, ključno je pristupiti situaciji s empatijom i razumijevanjem.

  • U nesretnom slučaju da liječnik saopšti ovu vijest, to će vjerojatno biti početno šokantno otkriće u nizu teških izjava koje dolaze. Mnogi pojedinci u ovoj situaciji dožive osjećaj nevjerice i šoka, dok se oni koji smognu snage usredotoče na borbu protiv ove nemilosrdne bolesti i upoznaju se s nepoznatom terminologijom vezanom uz liječenje.

Međutim, osim borbe sa samom bolešću, pacijenti se također suočavaju s izazovom napete komunikacije s onima u svom društvenom krugu, koji se često teško upuštaju u smislene razgovore. Neki se pojedinci mogu osjećati opterećeni stalnom potrebom da razgovaraju o svom stanju, dok su drugi otvoreni za dijeljenje svojih iskustava.

  • Stoga je ključno prvo i najvažnije pitati pogođenu osobu je li ugodno razgovarati o svom trenutnom stanju. Kada netko koga poznajete otkrije da mu je dijagnosticiran rak, kako obično reagirate? Ako shvatite da ne možete govoriti, nemojte se ustručavati to priznati. Budite iskreni o svom šoku. Prihvatljivo je izraziti isprike, ali izbjegavajte pretjerano sažaljenje i dramatične geste.

Oni koji su bolesni ne cijene da se s njima postupa na takav način. Raspitajte se o njezinim emocijama i smeta li joj razgovor o toj temi. Kada s njom razgovarate o bolesti, ograničite svoje upite na nekoliko temeljnih pitanja, imajući na umu da je možda već mnogo puta odgovorila na slična pitanja.

 

  • Ako posjedujete sposobnost ponuditi opipljivu pomoć, proširite se. Suzdržite se od pružanja pomoći ako nemate sposobnost da je pružite, ali ako imate kapacitet, pokažite dosljednost i budite spremni upravljati svim okolnostima koje se mogu pojaviti. Ključno je suzdržati se od izjava poput: “Oh, moja teta (ili bilo tko drugi) je podlegla toj bolesti.

Izbjegavajte pitanja: “Je li vaš život u opasnosti? Izbjegavajte je zatrpati upitima o specifičnoj vrsti tumora, njegovom liječenju i njezinim posjetima bolnici. Molimo vas da se suzdržite od stigmatiziranja pacijenta kao da boluje od vrlo zarazne bolesti. Važno je zapamtiti da je rak kronično stanje, a ne privremena bolest.

  • Izbjegavajte je hvaliti zbog njezine sposobnosti da se tako snažno drži, jer to potkopava pravi izvor njezine hrabrosti. Molimo vas da se suzdržite od predlaganja ili odobravanja bilo kakvih posebnih napitaka ili čudotvornih lijekova. Ukoliko postoji potreba za predavanjem o zdravoj prehrani, održat će ga liječnik.

 

Molimo vas da se suzdržite od pokretanja takve rasprave. Izbjegavajte provođenje istraživanja isključivo u svrhu prikupljanja informacija koje se kasnije mogu senzacionalizirati i proširiti. Nemojte prezirno podići ramena i izgovoriti rečenicu: “Uvijek postoji nada.” Pred vama stoji individua čije se samo postojanje ljulja u provaliji!

  • Molimo vas da joj ne šaljete literaturu ili novinske članke koji tvrde da se rak može izliječiti isključivo snagom volje. Za bolesnog pojedinca ključno je bez odgađanja odrediti prioritet konkretnog liječenja. Iako je snaga volje doista bitna i značajna, ona sama po sebi nije dovoljna za postizanje ozdravljenja. Ponudite iskreni osmijeh i prihvatite pozitivan stav, dopuštajući mu da dođe prirodno, jer će to biti vidljivo onima oko vas.