Spremate se za put u inostranstvo i ne možete da odaberete koje putno osiguranje Vam treba? Ako je odgovor potvrdan onda je ovo mesto odlično za Vas. U nastavku Vam donosimo par saveta o tome kako da pravilno izaberete putno osiguranje kada idete van države, a da se ne brinete ni o čemu…
Bez obzira na to da li planirate egzotičnu avanturu u tropskim krajevima ili kratki vikend odmor u nekoj evropskoj metropoli, jedna stvar je sigurna – putno osiguranje nije luksuz, već neizostavan deo odgovorne pripreme za svako putovanje.
- Iako mnogi putnici nastoje da smanje troškove i često preskaču ovaj korak, iskustvo pokazuje da upravo putno osiguranje može biti ključno u tome da li će vaše putovanje ostati lepo sećanje ili se pretvoriti u finansijsku i organizacionu noćnu moru. Kada znate da ste zaštićeni u slučaju nepredviđenih situacija, možete se u potpunosti opustiti i uživati u odmoru. Putno osiguranje pokriva čitav niz potencijalnih problema koji vas mogu zadesiti u inostranstvu. Uobičajene police uključuju medicinsku pomoć, hitnu hospitalizaciju, prevoz do najbliže zdravstvene ustanove ili čak povratak u zemlju kada je to neophodno. Pored toga, mnoge polise pokrivaju gubitak prtljaga, krađu dokumenata, kašnjenje ili otkazivanje letova, a u određenim slučajevima nude i pravnu pomoć.
Važno je napomenuti da svaka polisa ima svoja ograničenja i izuzetke. Ukoliko planirate aktivnosti poput ronjenja, planinarenja ili drugih ekstremnih sportova, biće vam potrebno posebno osiguranje koje pokriva takve rizike. Takođe, troškovi nastali usled povreda pod dejstvom alkohola ili postojećih zdravstvenih problema obično nisu uključeni. Zato je preporučljivo da pažljivo pročitate uslove ugovora pre nego što ga potpišete, posebno deo koji se odnosi na situacije koje polisa ne pokriva.
- Posebnu pažnju na osiguranje trebalo bi obratiti ako putujete u tropske krajeve. Takve destinacije nose svoje specifične izazove – klima pogoduje razvoju mikroorganizama na koje naš organizam nije navikao, a visoke temperature i vlaga mogu izazvati sunčanicu, dehidrataciju, alergije ili trovanja hranom. Povrede pri aktivnostima poput surfovanja, ronjenja ili džungle tura nisu retkost. Statistika pokazuje da se mnogim putnicima već tokom prvih dana boravka ukaže potreba za lekarskom intervencijom ili pomoć u slučaju izgubljenog prtljaga. Upravo u tim situacijama osiguranje pruža ne samo finansijsku zaštitu već i organizacionu podršku – od pronalaska prevodioca do pomoći u kontaktiranju ambasade.
Izbor odgovarajuće polise zavisi od više faktora. Ako putujete na kratak odmor u susednu zemlju, možda će vam biti dovoljna osnovna polisa. Međutim, za daleka putovanja u SAD, Kanadu ili tropske krajeve preporučuje se viši nivo pokrića, sa osiguranom sumom od najmanje 100.000 evra. Lečenje u tim zemljama je izuzetno skupo, pa čak i manji zdravstveni problemi mogu dovesti do ogromnih troškova.
- Na izbor utiču i dužina putovanja, planirane aktivnosti, kao i vaše zdravstveno stanje. Osobe koje imaju hronične bolesti moraju to prijaviti prilikom ugovaranja, jer u suprotnom osiguravajuća kuća može odbiti isplatu štete. Ako idete na aktivan odmor ili zimske sportove, ne zaboravite da doplatite za dodatne rizike koji nisu pokriveni standardnim polisama.
Cena putnog osiguranja zavisi od destinacije i trajanja puta, ali u poređenju sa potencijalnim troškovima lečenja u inostranstvu, predstavlja veoma isplativu investiciju. Na primer, desetodnevna polisa za zemlje EU može koštati između 15 i 25 evra, dok je za udaljene destinacije nešto skuplja. Danas je ugovaranje osiguranja jednostavno – većina kompanija omogućava online kupovinu, uz opciju brzog upoređivanja cena i sadržaja različitih paketa.
- Ako često putujete, godišnja polisa može biti najpraktičnije rešenje. Ona omogućava neograničen broj putovanja tokom 12 meseci (uz ograničenje trajanja svakog puta), a cene su često povoljnije nego kupovina pojedinačnih polisa za svaki odlazak. Porodične polise su posebno isplative za one koji putuju sa decom, jer omogućavaju da više osoba bude pokriveno jednom policom po nižoj ceni.
Putno osiguranje nije samo finansijska zaštita – ono vam pruža mir i sigurnost da će vam u kriznim situacijama biti pružena adekvatna pomoć. Pravi trenutak da mislite o osiguranju je pre nego što krenete na put, jer samo tako možete biti spremni za nepredviđene okolnosti. Odvojite vreme da pronađete najbolju opciju i omogućite sebi da bezbrižno uživate u svom putovanju.