Na fotografiji iz 1967. godine nalazi se dobar ansambl naših glumaca, od Svetlane Bojković do Josifa Tatića, Ivana Bekjareva, Branka Cvejića…

Svetlana Ceca Bojković poznata je srpska glumica, žena s nevjerojatnom životnom pričom. Bilo da ste je voljeli kao Valeriju Gavrilović u “Obiteljskom blagu”, Emiliju Popadić u “Boljem životu” ili sestru Antoniju u “Sretnim ljudima”, Ceca Bojković pokazala je raskošan glumački dar i brojnim ulogama obogatila srpski teatar.Njezina životna priča nije ništa manje filmska. Iza sebe ima tri braka i kćer, također glumicu Katarinu Kaju Žutić.

U dugogodišnjoj karijeri Ceca je ostvarila preko 115 filmskih i televizijskih uloga, a 2005. godine nagrađena je Dobričinim prstenom. Nije iznenađujuće da se glumom počela baviti sa svojih 16 godina. Glumica je rođena 14. prosinca 1947. godine, a diplomirala je na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu.U njezinoj klasi bila su mnoga poznata glumačka imena današnjice; kad su studirali u kasnim šezdesetima, nisu mogli ni pretpostaviti da će gotovo svi ostvariti zavidne i uspješne karijere.

Na jednoj Instagram stranici nalazi se fotografija tada mladih i perspektivnih glumacasnimljena 1967. godine, a skroz desno na fotografiji je dvadesetogodišnja Svetlana Ceca Bojković. Tanasije Uzunović, Josif Tatić, Branko Cvejić, Ivan Bekjarev, Gojko Šantić, Dušan Đurić, Đurđija Cvetić i Ceca nasmijane su pozirale na fotografiji— a to je vjerojatno jedna od najvrjednijih uspomena na zajedničke legende našeg glumišta, kako bi se danas popularno reklo — klasičarke.

BONUS TEKST:

Kupus: Detaljna Analiza

1. Uvod

Kupus (Brassica oleracea) je jedna od najstarijih i najznačajnijih kultivisanih biljaka u ljudskoj istoriji. Kao član porodice Brassicaceae, poznate i kao porodica krstašica, kupus je sličan drugim povrćem kao što su brokoli, karfiol i kelj. Ova biljka je od velikog značaja zbog svoje hranljive vrednosti, istorijske uloge i ekonomske važnosti.

2. Istorija i poreklo

Kupus potiče iz Mediteranskog područja i bio je poznat još u antici. U staroj Grčkoj i Rimu, kupus je bio cenjen zbog svojih medicinskih i nutritivnih svojstava. Hipokrat je preporučivao kupus za različite medicinske svrhe, uključujući lečenje probavnih smetnji i rana.

U srednjem veku, kupus je postao osnovna namirnica u evropskim kućanstvima, zahvaljujući svojoj dugotrajnoj sposobnosti skladištenja. Kroz vekove, različite sorte su se razvijale i prilagođavale različitim klimatskim uslovima.

3. Sorte kupusa

Postoji mnogo sorti kupusa koje se razlikuju po obliku, boji i ukusu. Neke od najpoznatijih sorti uključuju:

Zeleni kupus: Najčešća sorta, sa zelenim, okruglim glavama. Koristi se u salatama, supama i kao prilog.

Crveni kupus: Poznat po svojoj bogatoj, purpurnoj boji. Ima intenzivniji ukus i koristi se u salatama i kao dekoracija u jelima.

Kelj: Sa svojim neurednim listovima, kelj je poznat po svojoj izuzetnoj hranljivoj vrednosti i koristi se u supama, salatama i kao prilog.

Karfiol: Iako sličan kupusu, karfiol se odlikuje svojom belom, gustim glavama i koristi se u raznim jelima kao zamena za kupus.

Brokoli: Blizak rođak kupusa, brokoli se često koristi kao zdrav prilog i u kuvanju zbog svoje bogate nutritivne vrednosti.

4. Nutritivne vrednosti

Kupus je veoma bogat hranljivim materijama i niskokaloričan. Evo nekoliko ključnih nutritivnih informacija o kupusu:

Vitamini: Kupus je odličan izvor vitamina C i K. Vitamin C je važan za imuni sistem, dok vitamin K doprinosi zdravlju kostiju.

Minerali: Kupus sadrži kalijum, kalcijum i magnezijum, minerale koji su bitni za zdravlje srca i kostiju.

Dijetetska vlakna: Kupus je bogat vlaknima koja pomažu u regulaciji probave i mogu doprineti smanjenju rizika od hroničnih bolesti.

Antioxidanti: Sadrži brojne antioksidante, uključujući flavonoide i karotenoide, koji mogu pomoći u zaštiti ćelija od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima.

5. Zdravstvene koristi

Redovno konzumiranje kupusa može doneti brojne zdravstvene koristi:

Podrška imunološkom sistemu: Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C, kupus može pomoći u jačanju imunološkog sistema.

Poboljšanje probave: Vlakna u kupusu pomažu u regulaciji crevne flore i mogu smanjiti simptome konstipacije.

Smanjenje upala: Antioksidanti u kupusu mogu pomoći u smanjenju upala u telu, što može smanjiti rizik od hroničnih bolesti.

Podrška srcu: Kalijum i vlakna u kupusu mogu pomoći u održavanju zdravog krvnog pritiska i smanjenju rizika od srčanih bolesti.

6. Kulinarstvo

Kupus je izuzetno svestran u kulinarstvu. Može se koristiti na mnogo različitih načina:

Salate: Kupus se često koristi u svežim salatama kao što su coleslaw ili kao dodatak drugim salatama.

Supa i čorba: U mnogim kulturama, kupus je osnovni sastojak u supama i čorbama, kao što su kupus supa ili čorba od kisele kupus.

Kuvanje i pečenje: Kupus se može kuvati ili peći kao prilog ili glavno jelo, često se priprema sa mesom ili kao vegetarijanska opcija.

Fermentacija: Kiseli kupus (sauerkraut) i kimchi su popularni fermentisani proizvodi od kupusa koji su cenjeni zbog svojih probiotika i posebnog ukusa.

7. Gajenje kupusa

Kupus je prilično otporan povrće koje može da se gaji u različitim klimatskim uslovima. Za uspešno gajenje, treba uzeti u obzir sledeće:

Izbor tla: Kupus preferira dobro drenirano, bogato tlo. Dodavanje komposta može poboljšati kvalitet tla.

Sadnja: Kupus može da se sadi iz semena ili rasada. Preporučuje se sadnja u rano proleće ili kasno leto za optimalan rast.

Održavanje: Redovno zalivanje i đubrenje su važni za rast kupusa. Takođe, treba obratiti pažnju na štetočine kao što su kupusove bube i bolesti.

Berba: Kupus je spreman za berbu kada glavice postanu čvrste i čvrsto zatvorene. Berba se obično obavlja u kasno leto ili jesen.

Zaključak

Kupus je ne samo osnovna namirnica u mnogim kuhinjama širom sveta, već i biljka sa bogatom istorijom i brojnim zdravstvenim prednostima. Njegova svestranost u kulinarstvu i nutritivna vrednost čine ga dragocenim dodatkom svakoj ishrani. Bez obzira na to kako ga koristite, kupus je biljka koja zaslužuje mesto u vašoj ishrani i vrtu.

 

 

Besplatno