Na koliko će kiseli kupus ostati svjež ovisi i odabrana vrsta kupusa, oblik i veličina glavice te stanje lišća. Odabir pravih glavica kupusa ključan je za pravljenje kvalitetnog kiselog kupusa. Ovo jelo svakako je omiljena zimska namirnica u Srbiji i na Balkanu, a služi kao hranjiva salata koja pomaže našem tijelu da se pripremi za sezonu viroza.
- Ovaj kiseli krastavac ima malo kalorija, a bogat je vitaminom C, kolinom, kalcijem, magnezijem i natrijem, a također je prepun probiotika proizvedenih tijekom fermentacije. Unatoč svemu, postoji izvanredan osjet okusa! Ako zanemarite ovaj zadatak, postoji velika vjerojatnost da će vam se zimski kaput oštetiti.
Koja je ispravna metoda za pranje plastične bačve za kupus? Ako se time ne pozabavite, vrlo je vjerojatno da će vam zimski kaput biti oštećen: Kako pravilno očistiti plastičnu bačvu za kupus? Koja je vrsta kupusa najprikladnija za kiseljenje? Kada kiselite kupus za zimsko spremanje, ključno je odabrati prave glavice, a ne nasumično, jer ovaj izbor značajno utječe na trajanje vašeg zimskog skladištenja.
- Za postizanje kvalitetnog kiselog kupusa ključan je odabir odgovarajućih glavica kupusa. Mudrost naših baka kaže da se za pravljenje kiselog kupusa trebaju odlučiti za ravnije glavice, sa zbijenim i glatkim listovima. Općenito se savjetuje odabir kupusa sa svijetlozelenim lišćem, a težina ne smije biti veća od dva kilograma.
Korištenje manjih glavica za kiseljenje je ključno, jer su njihovi listovi čvrsto zbijeni, dopuštajući vodi da prodre u središte kupusa. Ako voda ne dođe do sredine, velika je opasnost od truljenja kupusa, što mu posljedično smanjuje trajnost.
- Ovaj kupus je sposoban zadržati svoju prirodnu hrskavost čak i tijekom cijelog procesa fermentacije. Za zimnicu i kiseljenje idealan je svijetlozeleni kupus čvrstih listova. Dok sorte s tamnijim lišćem također mogu pružiti odgovarajuću zimsku pokrivenost, poželjno je odabrati one svijetlozelene ako su dostupne.
BONUS TEKST
Donosimo vam odgovor nutricionista vezano uz svakodnevnu konzumaciju gazirane vode i naglašavamo da se takvo ponašanje ne bi smjelo prakticirati kod ovih osoba. Stari Grci ne samo da su konzumirali mineralnu vodu nego su je koristili i za kupanje. Gazirana mineralna voda koja je danas dostupna u trgovinama nastaje dodavanjem ugljičnog dioksida prirodnoj mineralnoj vodi, što rezultira njezinim prepoznatljivim i osvježavajućim mjehurićima.
- Uz standardnu mineralnu vodu, sada imamo pristup gaziranoj vodi s okusom, dostupnoj sa ili bez šećera i sladila, koja je postala svakodnevni favorit brojnih pojedinaca. Međutim, je li sigurno svakodnevno piti mineralnu vodu? Koje prednosti nudi i tko bi ga se trebao kloniti? Petra Sliško, nutricionistica, objašnjava da prirodna gazirana mineralna voda sadrži elektrolite poput natrija, kalija, kalcija i magnezija. Kada se ovi minerali otope u vodi, transformiraju se u ione koji pomažu regulirati ravnotežu tekućine u našim tijelima.
Ona također napominje da ovo piće sadrži dodatne ione, uključujući klorid, fluor, sulfat i hidrogen karbonat. Izvrsna opcija za sparne dane ili intenzivne treninge kada se pojačano znojimo, hidratizira tijelo kao i obična voda. Konzumacija čaše vode s mjehurićima može pomoći u smanjenju osjećaja gladi. Osim toga, ova gazirana voda, u kombinaciji s vlaknima, igra ključnu ulogu u promicanju zdrave probave.
- Iako je koristan, njegova ispravnost u konačnici ovisi o individualnim izborima. Tko treba biti oprezan ili se kloniti mineralne vode? Sliško savjetuje da “uzimanju gazirane mineralne vode treba pristupiti s oprezom kod određenih stanja i bolesti”. Dodaje: “Na primjer, osobe s bubrežnim kamencima napravljenim od kalcijevog fosfata ili karbonata trebale bi se kloniti gaziranih pića.
Isto tako, osobe koje pate od kardiovaskularnih problema ili kroničnih bubrežnih bolesti trebale bi umjereno konzumirati mineralna pića zbog prisutnih minerala koji trebaju pratiti i prilagoditi izborom prehrane. Pojedinci koji imaju problema s probavom također moraju biti oprezni.
- Gazirana pića mogu dovesti do nadutosti ili pogoršati simptome specifičnih probavnih poremećaja poput upalne bolesti crijeva, GERB-a i gastritisa, pojašnjava Petra i dodaje: Zaključila je: “Kako biste utvrdili je li gazirana mineralna voda sigurna za vas i odgovarajuću količinu za konzumiranje, najbolje je potražiti savjet od stručnjaka.