Freud je često izlazio kao pobjednik iz rasprava, a samo je jednom riječju osiguravala da je nitko ne može potkopati! Kada su suočeni s napadima, uvredama i ponižavanjem od strane drugih, osobito onih koji izgledaju kao stabilne osobnosti, mnogi ljudi nisu sigurni kako odgovoriti. Neljubazna riječ, neugodan pogled ili neprikladni postupci mogu se danima zadržati u našim mislima, dovodeći nas do preispitivanja do točke umora.
- Ova sumnja u sebe može značajno narušiti naše samopouzdanje, često bez opravdanog razloga. Iako je nemoguće u potpunosti se zaštititi od negativnosti i uvreda drugih, imamo moć promijeniti svoju percepciju tih iskustava. Sigmund Freud je rekao: “Snažna osobnost ne podnosi težinu tuđih mišljenja. Doista, svaki je pojedinac na svijetu jedinstven, a Freud je primijetio da ako netko nije nepristojan, nema problema i svi ga obožavaju, vjerojatno je preminuo.
Ovo zapažanje vrijedi. Povremeno se možete naći u neslaganju s nekim vama bliskim, unatoč snažnoj vezi. U takvim slučajevima, susret s osobom čiji je karakter u oštroj suprotnosti s vašim može gotovo neizbježno dovesti do neugodne situacije. Svakako, važno je pozdraviti konstruktivnu povratnu informaciju od nekoga kome vjerujete, ali uvrede u razgovoru mogu biti štetne.
Sigmund Frojd (1856–1939), austrijski lekar i osnivač psihoanalize, ostavio je ogroman uticaj na psihologiju i filozofiju. Njegova teorija o nesvesnom, u kojoj je smatrao da potisnute misli, želje i traume oblikuju ponašanje i emocije, postala je temelj moderne psihoanalitičke prakse. Frojd je takođe uveo koncept “Ega”, “Ida” i “Superega” kao tri dela ljudske psihe koji se bore za dominaciju u ljudskom umu. Njegovi radovi, poput Tumačenja snova i Psihopatologije svakodnevnog života, i danas su aktuelni, iako su mnoge njegove teorije kasnije bile kritikovane i revidirane.
- Osoba koja vas vrijeđa obično ima jedan cilj: nanijeti vam bol. Štoviše, bitno je upamtiti da te uvrede otkrivaju više o osobi koja ih iznosi nego o vama. Dva ključna čimbenika mogu vam pomoći u podnošenju uvreda i neprikladnih postupaka. Ključni izraz je “DA”. Iako se ovo može činiti neobičnim, najbolje je ne upuštati se u rasprave s članovima obitelji i drugima koji su skloni manipulirati situacijama.
Na svaku negativnu pretpostavku odgovorite mirnim “DA”. Snaga sabranog “da” može učinkovito smanjiti psihološki pritisak, jer uklanja sposobnost druge osobe da vam naudi. Umjesto da se branite ili suprotstavljate njihovim tvrdnjama, jednostavno umanjujete učinak njihovih napada, oduzimajući im cilj. Da biste se zaštitili od uvreda, važno je njegovati samopoštovanje.
- Vaš mir ne bi se trebao oslanjati na vanjska mišljenja. Zdrav osjećaj samopoštovanja uključuje procjenu samog sebe, dok su prosudbe drugih često površne procjene vrijednosti koje ne daju prioritet najboljim namjerama. Umjesto toga, te prosudbe mogu poslužiti za omalovažavanje, s ciljem da se sebe prikaže boljim od drugih i pribjegavanju uvredama. Imajte na umu poznatu Fjordovu izjavu: „Kad bi se svatko usredotočio samo na vlastitu procjenu i prestao osuđivati druge, nepristojnost bi prestala postojati.
Ako vam ovi prijedlozi ne pomognu, razmislite o držanju udaljenosti od osoba koje smatrate neugodnima kao sredstvo samozaštite. Zapamtite, život je prekratak da biste ga provodili u društvu otrovnih pojedinaca – nemojte to izgubiti iz vida!