Pop pjevač Michael Jackson je poznat po mnogim kontroverzama – od zlostavljanja dječaka do svoje promjene boje kože. Iako svi vole njegovu muziku, mnogo ljudi vjeruje da je krio mnoge tajne. Danas otkrivamo kako je izgledao nakon smrti 2009. godine.
- U dobi od 50 godina preminuo je Michael Jackson, koji je pretrpio trajna oštećenja tijela od estetskih operacija i anoreksije. Plesna predstava “moonwalk” Michaela Jacksona promatra se kroz različite perspektive.
Ovaj je ples bio ključan u uzdizanju Michaela Jacksona na vrhunac njegove slave, no mnogi pojedinci su znatiželjni tko ga je naučio plesati ovaj stil. Mile Jackson jednom je priznao: “Moonwalk sam pokupio od divne crne djece koja žive u getu; oni posjeduju nevjerojatan prirodni plesni talent i stvorili su ovaj ples zajedno sa svim njegovim jedinstvenim elementima.
Doista, samo istinski nadaren pojedinac može prepoznati izvor inspiracije iza ikoničnih pokreta koji su mu donijeli slavu. Na vrhuncu svoje slave, Michael Jackson je učinio upravo to, što je rijetkost jer je malo tko spreman pripisati zasluge drugima.
Osim po izuzetnom talentu, Michaela Jacksona uvijek ćemo pamtiti po izazovnim vremenima koja su oblikovala njegov život i karijeru. U svojim ranim godinama, Michael Jackson je imao srednje smeđu put tipičnu za afroameričku kožu; međutim, tijekom 1980-ih došlo je do značajnog posvjetljivanja njegove kože.
- Na pitanje o ovoj promjeni, Michael ju je pripisao stanju poznatom kao “vitiligo”. Njegovo obdukcijsko izvješće kasnije je potvrdilo ovu tvrdnju. Vitiligo je neuobičajen kožni poremećaj koji dovodi do kvara i smrti stanica koje proizvode melanin.
Dok točan uzrok ostaje nepoznat, povezan je s autoimunim sustavom. Ovo se stanje ne manifestira jednolično; umjesto toga, pojavljuje se u točkama koje se neprestano razvijaju i mijenjaju oblik. Jackson je koristio kremu pod nazivom Porcelana za izbjeljivanje kože, no ostaje nejasno je li to izbjeljivanje imalo za cilj izjednačiti mrlje ili je proces pridonio razvoju samog vitiliga.
Michael je dijelio blizak odnos sa svojim dermatologom, dr. Arnoldom Kleinom. Oženio se svojom medicinskom sestrom Debbie Rove, koja je kasnije postala majka njegove djece, Michaela Jr. i Paris Jackson. Unatoč izgledu da ima gustu, crnu kosu, Michael Jackson je zapravo bio ćelav i nosio je perike od 1984. godine.
Do svega je doveo incident na setu, gdje se zapalio i ostao bez kose. Kako bi to prikrio, pjevač je odlučio trajno tetovirati šiške na čelo i preko njih staviti periku. U određenom smislu, taj je incident natjerao Michaela Jacksona da razvije značajnu ovisnost o lijekovima protiv bolova, kao i da se podvrgne brojnim plastičnim operacijama. Uz dvije operacije nosa, Michaelu su kirurški napravljene i rupice na bradi.
- Medicinski stručnjaci naveli su da je Jackson možda doživio tjelesni dismorfični poremećaj. Pretpostavlja se da je bio podvrgnut zahvatima za povećanje obraza, smanjivanje punoće usana, podizanje čela i još mnogo toga.
Kao beba, Michael Jackson je nabavio čimpanzu iz centra za istraživanje primata u Teksasu. Vodio je mladu čimpanzu sa sobom posvuda, čak ju je i ljuljao tijekom nastupa, i trenirao ju je da večera za stolom pored njega, koristi toalet i pokazuje dobre manire.
Kako je čimpanza sazrijevala, pokazivala je sve veću agresiju, što je Michaela natjeralo da nešto poduzme zbog brige za sigurnost svog sina, što ga je navelo da čimpanzu smjesti u sklonište gdje je i danas. Tijekom svog djetinjstva, Michael je trpio intenzivno zlostavljanje od strane svog oca, zbog čega je povraćao pri samom pogledu na njega.
Otac bi ga bičevao, proklinjao i u njega ulijevao duboko ukorijenjen strah. Vjeruje se da je Michael Jackson privlačio dječake u zrelim godinama zbog straha od okruženja starijih osoba. Zbog toga je kupio ranč Neverland inspiriran Petrom Panom i idejom dječaka koji ostaju vječno mladi. U početku se činilo da Michael samo pokušava povratiti djetinjstvo koje nikada nije imao priliku doživjeti.
- Međutim, 1993. godine pojavile su se ozbiljne optužbe kada je Evan Chandler ustvrdio da je Michael zlostavljao svog 13-godišnjeg sina Jordana. Kao rezultat toga, Michaelovo osiguravajuće društvo postiglo je izvansudsku nagodbu u iznosu od 15 milijuna dolara.
Na kraju će se otkriti da Evan Chandler nije tako skroman kao što se čini, jer se suočio s optužbama za napad na sina i namjerno davanje lijekova pacijentima. Pet mjeseci nakon smrti Michaela Jacksona, Evan si je oduzeo život vatrenim oružjem. U godinama koje su uslijedile, Michael Jackson se suočavao s stalnim optužbama za zlostavljanje djece, ali 2005. godine sud ga je proglasio nevinim.
Bez obzira na okolnosti, interakcija Michaela Jacksona s djecom nije bila posve nevina, budući da im je dopuštao da dijele njegov krevet; međutim, nikad nije bilo dokaza koji bi potkrijepili tvrdnje o seksualnom zlostavljanju. Preminuo je u 50. godini života, nakon što je zbog estetskih zahvata i anoreksije pretrpio trajna oštećenja organizma.
Naknadnom obdukcijom utvrđeno je da pjevač ima teške ozljede i ožiljke po cijelom tijelu. Budući da je zbog anoreksije jeo samo jedan mali obrok svaki dan, autopsija je otkrila samo gomilu tableta u njegovom želucu. Bio je potpuno ćelav osim perike, sa šiškama i obrvama potcrtanim mastilom, a usne su mu bile ukrašene crvenim tetovažama.
- Koža mu je bila potpuno bezbojna, što je upućivalo na to da je doista patio od vitiliga. Michael Jackson nedvojbeno stoji kao najveći plesač svih vremena. Iako možda nije stvorio mjesečev hod, svladao je te pokrete kroz svakodnevnu praksu.
Usprkos tome, čak ni Michael nije mogao pobijediti gravitaciju — u glazbenom spotu “Smooth Criminal” čini se da stoji pod kutom od 45 stupnjeva, što je nemoguć za čovjeka. Ovaj izvanredan učinak postignut je korištenjem jedinstveno izrađenih cipela, koje je kasnije patentirao.