Nauka je tokom zadnja dva vijeka toliko brzo napredovala da smo počeli da radimo razne modifikacije na ljudima. Jedan od najšokantnijih događaja u modernoj nauci bilo je rođenje “bebe iz epruvete”. Danas otkrivamo više o njoj.
Danas prva beba iz epruvete ima 47 godina i izgleda kao i bilo tko drugi; međutim, tijekom djetinjstva se suočavala s uvredama. Dolazak Louise Brown označio je globalni fenomen, jer je prepoznata kao prva osoba rođena vantjelesnom oplodnjom, čime je dobila titulu “prve bebe iz epruvete”. Njezino rođenje 1978. izazvalo je značajne kontroverze i izazvalo uznemirenost diljem svijeta, stavljajući je u središte rasprava oko etike postupka.
- Istovremeno je postala simbol nade za bezbrojne parove koji se bore s neplodnošću diljem svijeta. Danas puni 46 godina, a rođendanska proslava poklapa se s godišnjicom VTO-a. 2018. godine napisala je poruku povodom ove prigode.
“Danas obilježavam moj 40. rođendan. Iako bih ja, kao i mnogi drugi, možda želio taj detalj zadržati u tajnosti, to se poklapa s globalnom proslavom priznanja 40. godišnjice VTO-a – postupka koji je rezultirao mojim rođenjem. Devet godina je Louiseina majka Lesli bezuspješno pokušavala zatrudnjeti.
Unatoč tome što su njezin i Luisin otac John bili izvrsnog zdravlja, njihov trud nije urodio plodom. Zatim su ih u bolnici liječnici Patrick Stepto i Roberts Edwards upoznali s revolucionarnom tehnikom – oplodnjom jajašca izvana prije nego što ga ponovno implantiraju u Lesli, omogućujući joj da ostane trudna. Ova metoda, sada priznata kao “in vitro” oplodnja ili inseminacija, nikada nije provedena prije 1978.
Devet mjeseci kasnije, Luiza je otišla na svijet. Lesli je carskim rezom stigla u bolnicu u Oldhamu, na sjeveroistoku Engleske. Beba je bila zdrava teška 2,6 kilograma i nevjerojatno lijepa. Dolazak njezina rođenja ulio je nadu nebrojenim parovima diljem svijeta koji su se godinama borili da postanu roditeljstvo.
- Procjene pokazuju da je do danas izvantjelesnom oplodnjom rođeno između 6 i 8 milijuna beba. Uz to, Leslie i John dobili su još jednu kćer, Natalie, koja je također začeta umjetnim putem.
Luiza je bila djevojčica koja je bila doista savršena i po svemu slična prirodno začetoj djeci rođenoj toga dana. Unatoč tome, njezino podrijetlo putem umjetne oplodnje bilo je dovoljno da podnese cijenu ozloglašenosti. U prvim mjesecima nakon njezina dolaska, njezini su roditelji primili bujicu pisama puna mržnje.
Dobivali su i papire umrljane krvlju, a pojedinci su pisali da će cijela obitelj biti osuđena na pakao, etiketirajući bebu Luizu kao čudovište… Liječnici koji su izveli zahvat suočili su se s nizom užasnih primjedbi. Kritike su stigle od znanstvenika, političara i dijelova crkve, koji su koncept označili kao “uvredu prirodi”.
Luiza je u intervjuu za The Telegraph 2015. izjavila: “S obzirom na trajanje koje je bilo potrebno pojedincima da to skupe i globalno prenesu tromjesečnom djetetu, opisala bih to kao uznemirujući čin nekih poremećenih umova; bilo je i jedno i drugo prijeteći i zastrašujući. Podrška je također bila prisutna.
Osim tih pisama, bilo je mnogo pisama ispunjenih ljubavlju, osobito od parova koji su, poput njezinih roditelja, godinama bezuspješno pokušavali začeti dijete. Unatoč svom rođenju “pod svjetlima reflektora”, Luiza je na kraju prigrlila divnu anonimnost koja joj savršeno pristaje. Trenutno živi u Bristolu sa suprugom Veslijem i njihovo dvoje prirodno začete djece, dok je on zaposlen u brodogradilištu.