Poznati meteorolog Ivan Ristić je izdao opsežnu prognozu za mesece Maj i Juni u kojem je izdao par saveta kako na najbolji način zaštititi imovinu te dao detaljno objašnjenje za period koji nam sledi tako da se možete na vreme organizovati u skladu sa Vašim planovima.

  • Prema rečima meteorologa Ivana Ristića, pred nama je produžen period nestabilnog vremena koje će trajati sve do kraja maja, a nastaviće se i u većem delu juna. U ovom periodu biće dana sa toplijim vremenom, ali to neće značiti stabilizaciju vremenskih prilika jer će takvi dani biti isprekidani čestim padavinama i nestabilnostima u atmosferi. Kiša, pljuskovi, pa čak i olujni vetrovi mogu se očekivati do sredine juna, bez naznaka trajnog smirivanja vremena.

Afrički anticiklon, koji je ključan za uspostavljanje stabilnog i toplog letnjeg vremena, po svemu sudeći neće doći u naše krajeve pre treće dekade juna. Tek tada se očekuje stabilizacija atmosferskih uslova, što će uzrokovati porast temperature i dolazak prvih pravih letnjih dana. Ristić ističe da će se afrički anticiklon najpre osetiti u mediteranskim oblastima, dok će u unutrašnjosti Balkana efekti njegovog dolaska stići nešto kasnije.

  • Zbog prisustva niskog vazdušnog pritiska, ni u prvoj polovini juna neće biti značajnog povećanja temperatura. Na obalama Sredozemnog, Jadranskog, Egejskog i Jonskog mora očekuju se temperature ispod proseka za ovo doba godine, a količine padavina mogle bi da premaše uobičajene vrednosti.

Prvi toplotni talas, sa temperaturama do 35 stepeni, prognozira se za kraj juna, tačnije oko 25. i 26. juna. Ovaj period doneće i zagrevanje mora, naročito u Grčkoj i na jugu Jadrana, gde se očekuje da temperatura vode pređe 20 stepeni. Letnji meseci 2025. godine bi, prema trenutnim prognozama, mogli doneti tri do četiri toplotna talasa. Najintenzivniji se očekuje krajem jula, kada bi temperature mogle dostići i do 41 stepen u Beogradu, a u drugim delovima Srbije čak i 42 stepena.

  • Ipak, letnje vrućine neće proći bez prekida. Tokom juna, moguće su veće količine padavina, lokalno i do 100 litara po kvadratnom metru u jednom danu, što može dovesti do urbanih poplava. Ristić upozorava da bi tokom jula moglo doći do pojave superćelijskih oluja, naročito u drugoj dekadi meseca. Ove oluje su vrlo opasne jer ih prate grad, jak vetar i obilne padavine, a mogu prouzrokovati ozbiljnu štetu na lokalnom nivou.

Usled porasta temperatura mora, koje bi sredinom jula moglo dostići i 30 stepeni, ispunjavaju se ključni uslovi za nastanak ovakvih olujnih sistema. Iako se meteorolozi nadaju da se neće poklopiti svi neophodni faktori za njihovo formiranje, potencijal postoji i ne sme se zanemariti.

  • Stabilizacija vremenskih prilika očekuje se tek u avgustu. Tada bi trebalo da nastupi klasično letnje vreme – sparno, vrelo i sa malo padavina. Avgust će, prema prognozama, biti najstabilniji mesec leta, ali i dalje izuzetno topao. Maksimalne dnevne temperature kretaće se između 40 i 42 stepena. Tropski dani i noći postaće svakodnevica, posebno u urbanim sredinama gde dodatno zagrevanje od betona i asfalta može otežati uslove života.

U takvim okolnostima, osveženje u vidu kiše biće željno iščekivano. Ristić naglašava da će dugo trajanje toplotnih talasa otežati svakodnevicu, naročito u julu i avgustu, kada će visoke temperature biti izražene i tokom noći. Pored vrućina, zabeležiće se i povećan broj dana sa temperaturom iznad 30 stepeni, kao i rast temperature mora, što će pogodovati turistima, ali će u isto vreme povećati rizik od pojave vremenskih nepogoda.

  • Letnji meseci koji su pred nama donose raznovrsne i često ekstremne vremenske prilike – od iznenadnih pljuskova i oluja, do dugotrajnih vrućina i sušnih perioda. Iako nas pravi letnji talasi očekuju tek krajem juna, važno je da građani budu spremni na promene i da prate upozorenja meteorologa, posebno tokom perioda kada se očekuju nepogode.
Besplatno