Svi mi smo videli ježa ako ništa jednom u životu no nne znamo svi baš sve o tim malim ali korisnim životinjama.Osim što čuvaju vaše dvorište od nametnika oni dolaze u vašu blizinu i iz još jednog razloga.

  • Ukoliko ste u kasnim večernjim satima primetili malog, bodljikavog gosta kako tiho šeta kroz vašu baštu, znajte da to nije slučajnost. Jež, iako naizgled skroman i neupadljiv, svojom pojavom šalje snažnu poruku – da je vaša bašta zdrava, bezbedna i u potpunom skladu sa prirodom.

Ova noćna životinjica, poznata po svom opreznom ponašanju i tihom kretanju, bira samo prostore u kojima se oseća zaštićeno. A ako je baš vaša bašta njegovo izabrano stanište, to znači da ste, verovatno nesvesno, stvorili jedno pravo prirodno utočište. Tamo gde je prisutan jež, priroda je uravnotežena – nema preterane upotrebe pesticida, ima obilje insekata, puževa i drugih sitnih organizama koji mu služe za ishranu, a uz to i mnoštvo zaklona i mesta za odmor.

  • Jež je, zapravo, mnogo više od simpatičnog posetioca – on je tihi heroj svake bašte. Njegova ishrana uključuje razne insekte i štetočine koje mogu praviti štetu biljkama, pa se na njega s pravom može gledati kao na prirodnog zaštitnika vrta. Umesto da posegnete za hemijskim sredstvima, dovoljno je da stvorite uslove da jež bude vaš saveznik – i eto rešenja koje je u potpunosti u skladu sa ekološkim principima.

Postoji nekoliko načina na koje možete ohrabriti dolazak ovih dragocenih stvorenja:

  1. Ostavite deo bašte „neurednim“ – gomile suvog lišća, grane, pa čak i staro drvo mogu biti idealno mesto za skrivanje i odmor.

  1. Izbegavajte pesticide – ježevi se hrane insektima, a hemikalije u bašti mogu ih uplašiti ili im čak naškoditi.

  2. Obezbedite izvor sveže vode – činijica sa vodom je idealna, ali pazite da ne bude previše duboka.

  3. Ne dajte mleko – suprotno raširenom mišljenju, mleko nije pogodno za ježeve i može izazvati ozbiljne probavne probleme.

  4. Proverite pre radova – pre nego što uključite trimer, motiku ili bilo koji drugi alat, pogledajte pažljivo gde stajete ili šta pomerate. Ježevi se često zavuku u zaklon i mogu se povrediti.

Osim korisne uloge u vašem dvorištu, jež ima i simboličko značenje. Njegovo prisustvo često se doživljava kao znak sklada između čoveka i prirode, pokazatelj da je prostor kojim upravljate prijatan za život – ne samo ljudima, već i drugim bićima. On postaje tihi svedok vaše pažnje prema okolini i dokaz da i mali potezi mogu napraviti velike promene u ekosistemu.

  • Zato, sledeći put kada u sumrak spazite kako jedan jež tiho prelazi stazicu vaše bašte, nemojte ga uznemiravati. Samo ga posmatrajte. Možda vam ne nosi buket cveća, ali nosi nešto vrednije – potvrdu da ste na pravom putu u svom odnosu prema prirodi. A to je danas dragocenije nego ikad.

BONUS TEKST

Proleće je pravo vreme kada priroda iznova pokazuje svoju snagu i lepotu, ali i svoju korisnost. U ovom periodu godine, kada se organizam budi iz zimskog sna, mnogi posežu za biljkama koje mogu pomoći u jačanju imuniteta, detoksikaciji i poboljšanju opšteg zdravlja. Među mnoštvom biljaka koje cvetaju i rastu u prolećnim mesecima, pet njih se izdvaja zbog svojih snažnih lekovitih svojstava i široke primene u narodnoj i savremenoj medicini.

  • Maslačak je biljka koju mnogi doživljavaju kao korov, a zapravo je jedan od najefikasnijih prirodnih čistača organizma. Njegovi koren i listovi bogati su korisnim materijama koje podstiču rad jetre i bubrega, pospešuju probavu i pomažu u borbi protiv umora. Za pripremu čaja dovoljno je staviti 1–2 kašičice suvog ili svežeg korena ili lista maslačka u šolju i preliti ga sa 200 ml vruće (ne ključale) vode. Napitak treba da odstoji 5–10 minuta pre nego što se procedi i ostavi da se prohladi. Može se dodati i limun ili med radi ukusa.

Kopriva je još jedna biljka koja zauzima značajno mesto u prirodnom lečenju. Poznata po visokom sadržaju gvožđa i vitamina, posebno je korisna kod osoba sa anemijom ili oslabljenim imunitetom. Deluje i kao prirodni diuretik, podstičući izbacivanje toksina. Priprema čaja je jednostavna: 1–2 kašičice suvih ili nekoliko svežih listova koprive se preliju sa 200 ml vruće vode, ostave da odstoje 5–10 minuta, a zatim procedite. I ovde je med ili limun dobrodošao dodatak.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here