Dalije su krasotice koje ulepšaju svaki vrt i balkon,nisu zahtevne a plene izgledom i mirisom.Mi Vam danas donosimo par saveta koje možda niste znali o njima.
- U svakom kraju naše zemlje, u selu ili gradu, gotovo da nema bašte bez bar jedne dalije. Ova biljka ne traži mnogo, a zauzvrat daruje bogatstvo boja, raskošne cvetove i spokojan prizor za oči i dušu. I što je najbolje – kad je jednom posadite, ona ostaje tu s vama godinama. Samo je pustite da raste, i ona će vam svake sezone podariti svoj cvetni zagrljaj.
Poreklo dalije vodi nas daleko, sve do sunčane Srednje Amerike, ali ta biljka se tako lepo “udomaćila” kod nas da danas mnogi misle da je oduvek bila deo naših bašti. U narodu se brzo prihvatila jer ne traži mnogo truda – voli sunce, ne smeta joj ni malo suše, a kada jednom uhvati koren, nećete je se lako rešiti – srećom, jer to ni nećete želeti.
- Jedna od najvećih prednosti dalije jeste to što je višegodišnja biljka. To znači da je, ako su uslovi povoljni, ne morate svake godine ponovo saditi. U južnijim i blažim krajevima Srbije, često čak ni ne iznose koren iz zemlje – biljka prezimi bez problema. U hladnijim krajevima, ipak, savetuje se da se koren izvadi, osuši i čuva na suvom i hladnom mestu tokom zime. A kada prođe mraz, vraća se u zemlju, i eto je opet – spremna da cveta do kasne jeseni.
Dalije vole sunčane pozicije. Nema one mnogo volje da cveta u senci. Tamo gde joj je sunce oslonac, ona raširi svoje latice u punom sjaju. Što se tiče zemljišta, najbolje uspeva u plodnoj, rastresitoj i dobro dreniranoj zemlji. Ne voli ni da se “davi” u vodi, ali ni da presušuje – umerenost je ključ uspeha. Zalivanje treba da bude redovno, ali ne preterano. Ako tlo nije previše suvo, dovoljno je povremeno je zaliti, naročito u julu i avgustu kada je žeđ najveća.
- Postoji mnogo sorti dalija, i upravo ta raznolikost je čini omiljenim izborom za svakog baštovana. Njeni cvetovi dolaze u svim mogućim bojama – od bele, žute, narandžaste, crvene, do ljubičaste i čak tamnocrne. Neki su jednostavni, kao detelina u cvatu, a neki složeni, puni latica kao da su izvezeni koncem.
Visina biljke varira – ima niskih dalija koje rastu do 30 cm, idealne za ivice staza ili saksije, ali ima i onih koje se uzdižu do 1,5 metra, pa se s ponosom diče u sredini bašte kao kraljice. Njihova različitost u veličini, obliku i boji daje mogućnost da od samo dalija napravite pravi vrtni mozaik.
- U narodu se često kaže: „Dalija je kao dobra žena – traži sunce, kap vode i da je ne diraš mnogo.“ I to zaista jeste tako. Neće se ona buniti, ni kad je zaboravite par dana, ni kad je vetar promrsi – ona će opet procvetati, i iznova vas podsećati koliko priroda može da bude velikodušna kad joj damo malo pažnje.
Ako tek planirate sadnju, april je pravi mesec za to. Posadite koren u rastresitu zemlju, da ima dovoljno prostora za rast. I onda gledajte kako se iz tog jednostavnog korena razvija biljka čija lepota ostavlja bez daha. Biće to vaša verna saputnica kroz leto i jesen.
- Dalija nije samo ukras – ona je uspomena na bakine bašte, na dvorišta iz detinjstva, na mamine redove cveća pored staze. I danas, kada je vidimo u punom cvatu, kao da čujemo glas iz prošlosti: “Nemoj je zalivati predvečer, da se ne prehladi.” Tako je to bilo nekad, a tako može da bude i danas. Jer lepota dalije nikad ne izlazi iz mode.