Zbog jakih letnih vrućina Vaše biljke počinju da se uništavaju i Vi niste sigurni kako da to sprečite? Ne brinite, u nastavku ovog članka Vam donosimo par saveta kako da Vam biljke prežive ove paklene vrućine…
Tokom vrelih letnjih dana, kada temperature dostižu svoj maksimum, mnoge omiljene baštenske biljke suočavaju se s ozbiljnim izazovima. Dok neke vrste uživaju na suncu, druge teško podnose ekstremnu toplotu i lako mogu da uvenu ili dobiju opekotine na listovima. Na sreću, postoji jednostavno i pristupačno rešenje koje će im pomoći da prebrode toplotne talase, a verovatno ga već imate kod kuće – stara posteljina.
- Korišćenje posteljine za zaštitu biljaka od sunca predstavlja izuzetno praktičan način da ih sačuvate od prekomernog isušivanja i stresa izazvanog vrućinom. Visoke temperature, niska vlažnost vazduha i direktno sunčevo zračenje zajedno mogu dovesti do ozbiljnih problema: lišće može da uvene ili izgori, voda iz zemlje isparava mnogo brže nego što biljke mogu da je upiju, korenov sistem ulazi u stanje šoka, a rast se može potpuno zaustaviti. Ponekad dolazi i do sabijanja zemlje, što dodatno otežava prodiranje vode do korena.
Hortikulturni stručnjaci naglašavaju da čak i otporne biljke, koje su se godinama prilagođavale lokalnoj klimi, mogu imati problema ako temperature prelaze 32°C i traju danima. U takvim situacijama, najefikasnija zaštita je stvaranje fizičke senke.
- Primena stare posteljine u ove svrhe je jednostavna i ne zahteva posebne veštine, ali važno je da se uradi na pravilan način kako bi rezultat bio optimalan. Pre svega, izaberite čaršav koji vam više nije potreban jer će doći u dodir s vlagom, prašinom i spoljnim uslovima. Umesto da ga jednostavno spustite direktno na biljke, čime biste mogli da pogoršate situaciju stvaranjem dodatne toplote, potrebno je da ga podignete iznad njih.
Najbolje je da napravite improvizovanu senku. U tome mogu poslužiti kolci za paradajz, bambusove šipke, vrtne konstrukcije ili bilo koji čvrsti oslonac na koji ćete razapeti čaršav. Na taj način dobićete lagani zaklon kroz koji će vazduh i dalje strujati, a biljke će biti zaštićene od direktnih sunčevih zraka.
- Prilikom postavljanja obratite pažnju na položaj vašeg dvorišta. Ako je okrenuto ka jugu i izloženo suncu tokom celog dana, čaršav je potrebno ostaviti dokle god sunčevo zračenje traje. U dvorištima koja su okrenuta ka istoku, senka je najpotrebnija u jutarnjim satima kada je sunce najintenzivnije s te strane. Vodite računa i o vetru – kako bi posteljina ostala na svom mestu, pričvrstite je štipaljkama, konopcem ili kamenjem na krajevima.
Pored senčenja, ne zaboravite da redovno zalivate biljke ujutru ili kasno uveče kada temperature opadnu. Tako će zemlja bolje upiti vodu, a korenje će je zadržati duže. Dodavanje sloja malča oko biljaka može dodatno pomoći jer on usporava isparavanje vlage i štiti zemljište od pregrevanja.
- Uz minimalno truda i korišćenje običnih kućnih stvari poput stare posteljine, možete značajno povećati šanse da vaše biljke prežive najtoplije dane u godini. Ova metoda je ne samo efikasna, već i ekološki prihvatljiva i svima dostupna. Vaše cveće, začinsko bilje i povrće biće vam zahvalni što ste ih sačuvali od letnje žege i omogućili im da nastave da rastu i razvijaju se u teškim uslovima.