Ako imate dijabetes, vjerojatno ste u neko vrijeme imali povišenu razinu šećera u krvi. Poznato kao hiperglikemija, ovo stanje ima specifične simptome kojih morate biti svjesni, osobito ako imate poteškoća s mokrenjem. NHS naglašava važnost ne brkanja hiperglikemije s hipoglikemijom.

  • Iako hipoglikemija može utjecati na trudnice s dijabetesom tipa 1 ili tipa 2, može se pojaviti i kod osoba koje nisu dijabetičari, obično nakon nedavnog srčanog ili moždanog udara. Među različitim simptomima hiperglikemije, jedan od najistaknutijih je osjećaj žeđi praćen suhim ustima. Dodatni znakovi se sastoje od: Zamagljen vid, umor, nagli gubitak težine, nelagoda u želucu ili mučnina potencijalni su pokazatelji.

Unatoč tome, postoje dva glavna simptoma na koja morate biti oprezni kada koristite zahod, kako je primijetio NHS. Povišene razine šećera u krvi dovode do izlučivanja tekućine iz vaših stanica, što zatim povećava volumen tekućine koju prerađuju bubrezi, što rezultira pojačanim nagonom za mokrenjem. Ako se tijekom noći budite kako biste obavili nuždu, to znači da se vaši bubrezi bore s izbacivanjem urina i da ga moraju izbaciti – to također može ukazivati ​​na dijabetes.

  • Infekcija Kod osoba s povišenom razinom šećera u krvi često se susreću infekcije mokraćnog sustava, uključujući soor i infekcije mokraćnog mjehura. Nije uvijek lako prepoznati infekciju, ali postoje važni pokazatelji koje treba potražiti. Osjećaj pečenja tijekom mokrenja i zamućen urin mogu ukazivati ​​na prisutnost infekcije.

Osim toga, krv u urinu značajan je simptom ovog problema i ključno je da se obratite svom liječniku ako to primijetite. Koja je idealna razina šećera u krvi? Osobama s dijabetesom savjetuje se da prate razinu šećera u krvi, a ako imate dijabetes, kupnja kućnog uređaja za praćenje vjerojatno je opcija za vas. Ovaj uređaj će vam dati vašu prosječnu razinu šećera u krvi, poznatu kao vaša razina HbA1c.

  • Iako ove razine mogu varirati od osobe do osobe, NHS ukazuje da je za one koji prate kod kuće tipični cilj između 4 do 7 mmol/l prije jela i ispod 8,5 do 9 mmol/l dva sata nakon jela. Kada se procjenjuje svakih nekoliko mjeseci, standardni cilj HbA1c manji je od 48 mmol/mol (ili 6,5% korištenjem starijeg sustava mjerenja).

Ako imate bilo kakvih nedoumica u vezi simptoma, savjetuje se da se posavjetujete sa svojim liječnikom opće prakse. U hitnim slučajevima uvijek kontaktirajte hitnu pomoć ili idite u najbližu medicinsku ustanovu.

Besplatno