Opće je poznato da vodovod i kanalizacija u gradu ne rade punim kapacitetom; međutim, važno je prepoznati da se ti sustavi također suočavaju s različitim izazovima. Danas vam otkrivamo jedan prizor koji je postao jako viralan na internetu.
- To posebno vrijedi za Srbiju, gdje se radnici susreću s brojnim intrigantnim problemima koje je potrebno riješiti. Svakome tko promatra sanitarne radnike u Srbiji zapanjujuća je raznolikost i količina otpada koji izvlače iz odvoda.
U članku Alo.rs nedavno je detaljno opisano s kakvim poteškoćama susreću čistačice u Novom Sadu. Začepljeni odvodi, uzrokovani stanarima, ne samo da mogu dovesti do znatne štete na njihovim vlastitim stanovima i stanovima drugih, već mogu stvoriti i znatnu količinu posla za sve uključene strane.
Ovaj broj inspirirao je urednike ovog portala da se presele u Beograd, gdje su naišli na narativ još začudniji i bizarniji od prethodnog. U Ulici Miodraga Živanova uočili su značajan prometni zastoj i otkrili ogromnu drvenu cijev dugu gotovo 2 metra — pravi „kapitalac. Do sada neviđen događaj dogodio se u kanalizaciji Vojvode Vlahohića, gdje je uspješno zahvaćena pozamašna količina otpada, uključujući i milijarde vlažnih maramica.
Stanovnici zajednice, često okarakterizirani ili kao neobrazovani ili beskrupulozni, znaju odbaciti ta tkiva u odvodni sustav, što rezultira blokadama u njihovim stanovima, zgradama i ulicama.
- Ovu informaciju prenio je profil Moje selo na Instagramu, koji je također upozorio da su vlažne maramice među najproblematičnijima za moderne sustave odvodnje. Pozvali su pojedince da ih bace u smeće umjesto da ih pošalju u odvod.
Dodatni tekst
U našim je kuhinjama uobičajeno pronaći barem jednu izgrebanu tavu koju oklijevamo baciti. Uostalom, čini se da je sve što je potrebno je pristupačna stvar koju mnogi već posjeduju. Uz pomoć portala przyslijprzepis, pokazat ćemo kako je jednostavno pomladiti staru tavu i, što je još važnije, ponovno je učiniti funkcionalnom.
- Jeste li primijetili da se na vašim starim tavama sve više lijepi hrana svaki put kada kuhate? Koja je tajna stvaranja neprianjajuće površine na tavi? Jedan jednostavan korak može učiniti da površina zdjele izgleda potpuno nova.
To će spriječiti lijepljenje hrane, omogućujući vam da koristite manje masnoće tijekom kuhanja. Ova tehnika nije samo brza i laka, već je i korisna za određene krvne žile. Iako mnogi možda nisu svjesni ovog poboljšanja, ono se doista pokazalo izvrsnom metodom za kućnu upotrebu.
Ovo je savršeno kako za starije tave koje su izgubile neprianjajući sloj tijekom redovite uporabe tako i za novije, jeftinije opcije koje nemaju takav premaz. Koje radnje trebaju uslijediti? Najprije provjerite je li posuda potpuno očišćena kako biste uklonili sve ostatke hrane ili prljavštinu s površine. Iako se deterdžent može koristiti, važno je suzdržati se od njegove uporabe nakon ovog koraka!
Oprano posuđe treba temeljito osušiti. Zatim uzmite papirnati ručnik natopljen uljem bez mirisa i obrišite unutrašnjost i stranice tave. Zagrijte tavu na štednjaku 3 do 5 minuta. Iako možete nastaviti dodavanjem ulja u tavu i zagrijavanjem, ova praksa može rezultirati nepotrebnom potrošnjom ulja.
- Možete samo ručnikom ravnomjerno namazati tanak sloj ulja, što će biti dovoljno. Posuđe koje je sigurno za pećnicu, s odvojivom čeličnom ili plastičnom ručkom, možete staviti u pećnicu zagrijanu na 150 °C oko 35 do 40 minuta.
Kad se posudice ohlade nakon pečenja, osušite ih papirnatim ručnikom. Kad god se čini da tava gubi svojstvo neprianjanja ili ako se hrana nedosljedno peče, ponovno nanesite ulje za kuhanje. Nakon pečenja nemojte koristiti sapun za čišćenje posude jer će on ukloniti masni sloj s površine. Kad sljedeći put zagrijete tavu, može se pojaviti malo dima; pričekajte neko vrijeme prije nego što se vratite na redovitu upotrebu.
- Za daljnje održavanje neprianjajućeg posuđa odaberite ulja i masti koji održavaju stabilnost na visokim temperaturama. Čak i na neprianjajućim tavama mogu se razviti zagorene mrlje od ulja, stoga je preporučljivo da ih se klonite.
Za brzo prženje tavu kratko zagrijte na jakoj vatri. U suprotnom, poželjno je kuhanje na srednjoj vatri jer pomaže produžiti životni vijek posude. Koristite lopatice od plastike, silikona ili drveta, uz drvene žlice, kutlače ili hvataljke. Klonite se oštrog pribora koji bi mogao oštetiti površinu. Iako se ogrebotine možda neće odmah primijetiti, one će s vremenom utjecati na performanse tave.