Vitamine često zajedno s mineralima klasifikuju kao mikronutrijente i to nam zvuči na prvu manje važno od proteina, masti i ugljikohidrata. Međutim, postoji mnogo vitamina i minerala bez kojih zdrav i stabilan život nije moguć. Danas vam otkrivamo šta jedan doktor ima da kaže o vitaminima.
- Vitamin D smatra se ključnim nutrijentom jer o njegovoj prisutnosti ovisi učinkovitost raznih dodataka prehrani i prirodnih lijekova. Ovu perspektivu podupire i imunolog prof. Borislav Kamenov, koji često ističe važnost unosa vitamina i održavanja osobnog imuniteta.
On je za TV Pink rekao da je nespecifični imunitet glavni obrambeni mehanizam protiv virusa koji omogućava tijelu da ukloni toksine i patogene. Istaknuo je mnoge proaktivne strategije koje možemo primijeniti kako bismo spriječili razvoj kroničnih bolesti, autoimunih poremećaja, raka i alergija. Kako bismo se učinkovito nosili s različitim prijetnjama, bitno je ojačati imunološki sustav u cjelini.
Brojni pojedinci nerado razgovaraju o simptomima kao što su umor ili bolest sa svojim liječnicima, što dovodi do odgađanja utvrđivanja da je njihov imunološki sustav ugrožen. Imunolog Kamenov istaknuo je ključnu ulogu našeg imunološkog sustava u iskorjenjivanju virusa i sprječavanju njegovog širenja u tijelu.
- Dok antitijela igraju ključnu ulogu, imunitet obuhvaća širi raspon elemenata. Narušeni imunološki sustav bori se da učinkovito riješi probleme. Iako je primarna funkcija imuniteta da nas štiti, on može predstavljati i ozbiljne opasnosti, o čemu svjedoči fenomen citokinske oluje, koju karakterizira pretjerana aktivacija stanične imunosti.
Kamenov je istaknuo nužnost prioriteta imuniteta u ovoj raspravi. Istaknuo je važnost vitamina C i D u ovakvim okolnostima, istaknuvši da vitamin D igra ključnu ulogu budući da njegov nedostatak umanjuje učinkovitost drugih vitamina. Ovaj problem javlja se u svakom mjesecu koji u nazivu ima slovo ‘R’, a posebno su pogođeni jesen i zima.
BONUS:
Jednostavan recept moje bake. Ovaj integralni kruh od lanenog sjemena nudi zdravu, domaću opciju prepunu vitalnih nutrijenata. Ovaj kruh nudi nutritivne prednosti lanenog sjemena, uparen s prozračnom konzistencijom prosijanog brašna i suptilnom slatkoćom šećera, što ga čini izvrsnim izborom za doručak, sendviče ili kao divan dodatak bilo kojem glavnom jelu.
OSNOVNI SASTOJCI: Za ovaj recept potrebno je uzeti 500 grama prosijanog brašna, 2 žlice lanenog sjemena, 1 žličicu soli, 8 grama suhog kvasca, 2 žlice šećera, 350 mililitara toplog mlijeka, 1 žličicu praška za pecivo. , 1 žličica soka od jabuke, 1 jaje, 25 mililitara suncokretovog ulja i 50 grama omekšalog maslaca.
- Započnite s pripremom smjese kvasca: pomiješajte 1 žlicu šećera sa suhim kvascem u maloj posudi. Umiješajte polovicu toplog mlijeka i ostavite da odstoji otprilike 10 minuta dok ne postane pjenasto.
Zatim, u velikoj zdjeli za miješanje, pomiješajte prosijano brašno, laneno sjeme, sol i prašak za pecivo da sjedinite suhe sastojke. Nakon toga, nastavite s miješanjem mokrih sastojaka u drugoj posudi miješajući preostalo toplo mlijeko, jabučni ocat, jaje, suncokretovo ulje i ostatak šećera.
Započnite miješanjem suhih sastojaka kako biste započeli proces izrade tijesta, nakon čega slijedi dodavanje mokrih sastojaka i miješanje dok se sve komponente dobro ne sjedine. Zatim dodajte smjesu kvasca i nastavite miješati dok se ne formira čvrsto tijesto.
Premjestite tijesto na pobrašnjenu površinu i mijesite oko 10 minuta dok ne dobijete glatku i elastičnu strukturu. Nakon što ste namastili zdjelu, stavite tijesto unutra, pazeći da bude ravnomjerno obloženo. Pokrijte zdjelu vlažnom krpom i ostavite tijesto da se diže na toplom oko 1 sat, odnosno dok ne udvostruči volumen. Kada je ovaj proces dizanja gotov, nastavite s oblikovanjem tijesta.
- Ključno je rukovati tijestom nakon što se digne kako biste oslobodili sav zarobljeni zrak. Nakon toga razvucite i oblikujte tijesto u željeni oblik, bilo da je to jedna štruca ili više manjih komada za pojedinačne rolice.
Da biste prešli na sljedeću fazu, stavite pripremljeno tijesto na lim za pečenje koji ste namastili ili obložili papirom za pečenje. Nakon što ga pokrijete, ostavite ga da se diže dodatnih 30 minuta. U međuvremenu zagrijte pećnicu na 180 Celzijevih stupnjeva (ili 350 Fahrenheita). Nakon toga možete započeti proces pečenja. Za optimalne rezultate nanesite omekšali maslac na kruh prije nego što ga stavite u pećnicu.