Kukac koji napada drvo odlaže svoje ličinke unutar drvene konstrukcije, uzrokujući značajnu štetu dok konzumiraju drvo. Početni znak zaraze žižaka u parketu je zvučni zvuk. Da li je moguće samostalno iskoreniti žižak bez troška većeg od 300 dinara? Kako možete otkriti prisutnost žižaka u vašem parketu prije nego što to postane veliki problem? Koji su materijali i oprema potrebni za ovaj zadatak? A kada je preporučljivo potražiti pomoć stručnjaka?

Najezda žižaka u parketu daleko je veća od pukih estetskih briga. Ovi kukci polažu svoja jaja u drvo, a nastale ličinke proždiru drvenu strukturu, uzrokujući značajnu štetu. Prvi znak prisutnosti žiška je poseban zvuk – zvuk grebanja koji podsjeća na nečije nježno struganje drva iglom. Ovaj zvučni znak služi kao nepogrešiv signal da je došlo do najezde žižaka, što navodi na potrebu hitnog djelovanja.

Nakon što se žižak neko vrijeme ne uznemirava, neće proći dugo prije nego što primijetite početno nakupljanje fine drvene prašine, koja služi kao vizualni pokazatelj njegove prisutnosti. Zanemarivanje problema će dovesti do toga da će lamele parketa na prvi pogled izgledati netaknute, ali će se blagim lupanjem otkriti šupljina drva, što znači da je žižak proždrao cijelu masu, uključujući i lak.

U tim je područjima površina parketa tek delikatan sloj drva i laka koji se lako probuši odvijačem ili bilo kojim oštrim predmetom. Kako bi spriječili eskalaciju situacije, ključno je odmah djelovati čim čujete prve zvukove, koji se obično javljaju noću, a koji nedvosmisleno ukazuju na prisutnost žiška. Pažljivim slušanjem, fizički prislonjenim uhom na pod, odredite točnu lokaciju odakle zvuk dolazi i zabilježite ga.

Za obavljanje ovog zadatka trebat će vam alati čija je vrijednost ispod 300 dinara. U bilo kojoj trgovini bojama možete kupiti proizvod namijenjen za iskorijenjivanje štetočina drva poput svračaka i zižacida. Ovi se proizvodi obično koriste kao preventivna mjera, što znači da se nanose na drvo prije lakiranja ili lakiranja, učinkovito odvraćajući štetočine od napadanja drva.

Cena ovih proizvoda kreće se od oko 200 do 250 dinara po litri. Nanošenje proizvoda četkom neće dati nikakve rezultate zbog lakiranog parketa. Za učinkovito rješavanje problema potreban je temeljitiji pristup. U tu svrhu u ljekarni se mogu kupiti štrcaljka i višestruke igle. Svaka igla košta pet dinara, pa je preporučljivo nabaviti različite veličine, uključujući nekoliko debljih i nekoliko tanjih. Korištenjem štrcaljke i igle proizvod se može ubrizgati u područja gdje se čuje zvuk žižaka.

Za veće razmake između lamela parketa potrebno je koristiti deblju iglu, dok se manje pukotine mogu preciznije obraditi tanjim iglama. Osigurajte dobrobit i zaštitu djece i kućnih ljubimaca. U slučaju da se žižak već infiltrirao na površinu, na što ukazuje prisutnost malih hrpica prašine na parketu, ubrizgajte što više otopine u te rupe. Otopina će brzo zasititi otvore, uzrokujući prelijevanje otpadaka na parket.

U takvim slučajevima ostavite neko vrijeme da drvo upije otopinu, a zatim ponovno nanesite proizvod. Pobrinite se da svako područje u drvu za koje se sumnja da ima utočište žižaka bude temeljito natopljeno. Nakon što završite s tretmanom, pobrinite se da sve tretirane površine prekrijete najlonskom folijom i na vrh stavite odabrane stare časopise, novine i knjige. Ova metoda zatvaranja tretiranog područja će maksimalno povećati učinkovitost i trajanje sredstva za suzbijanje štetočina.

Osim toga, osigurat će zaštitu od bilo kakvog mogućeg kontakta između tretiranih područja i male djece ili kućnih ljubimaca. Kada se radi o sredstvima za suzbijanje nametnika drva, ključno je priznati da su to otrovne tvari i biti oprezan poduzimanjem potrebnih mjera opreza. Pobrinite se da koristite rukavice, temeljito operite ruke nakon rukovanja i držite djecu podalje kada radite sa štrcaljkom, iglom i pesticidom.

Nakon dovršetka zadatka, sigurno pohranite sve potencijalno opasne alate na određeno mjesto. Ako pokušate s početnim rješenjem bez sigurnog uspjeha i ustanovite da žižak nastavlja jesti drvo, bilo bi mudro potražiti pomoć stručnjaka. Problem leži u sposobnosti žiška da se preseli. S vremenom izaziva pustoš polažući ličinke, razmnožavajući se i seleći na dodatna drvena područja, uključujući namještaj. Ne može se precijeniti hitnost pravodobnog djelovanja, posebno za one koji žive u prigradskim područjima.

Besplatno