U današnjem članku Vam donosimo trik koji se već decenijama koristi u hotelskim smeštajima.da li ste se ikada zapitali kako su njihovi peškiri uvek mekani i mirišljavi,u nastavku saznajte kako..
- Peškiri mogu brzo izgubiti svoju mekoću i postati grubi poput šmirgle, a za to nisu uvijek krivi loš kvalitet ili dugotrajna upotreba. Najčešći uzroci su nepravilne metode pranja, prekomjerna upotreba deterdženta, visoke temperature i tvrda voda. Međutim, postoji jednostavan, jeftin i prirodan trik koji će i najtvrđe peškire pretvoriti u mekane, paperjaste komade, baš kao u hotelima.
Hotelska tajna za mekoću peškira krije se u dva sastojka koja skoro svi već imamo kod kuće – alkoholno sirće i prašak za pecivo. Ovaj trik košta manje od 50 dinara po pranju, a njegova djelotvornost potvrđena je u mnogim hotelima gdje su peškiri uvijek besprijekorno mekani.
- Dejan Dimitrov, direktor servisa za pranje veša, ističe da alkoholno sirće i soda bikarbona (prašak za pecivo) djeluju na vlakna peškira tako što ih omekšavaju, uklanjaju ostatke deterdženta i neutralizuju neugodne mirise.
Ako želite omekšati peškire pomoću sirćeta, dovoljno je da 250 ml bijelog alkoholnog sirćeta sipate direktno u bubanj veš-mašine. Dodajte deterdžent kao i obično, ali izostavite omekšivač – jer upravo on često ostavlja naslage koje stvrdnjavaju tkaninu. Nakon pranja, peškire osušite na klasičan način, najbolje na svježem zraku.
- Za one koji više vjeruju sodi bikarboni, trik je u miješanju osam kašika praška za pecivo sa deterdžentom prije nego što se veš stavi na pranje. Ova kombinacija pomaže da se vlakna „olabave“, da se izbaci nakupljena prljavština i da peškiri ponovo postanu mekani i podatni.
Jedna od najčešćih briga kod upotrebe sirćeta je njegov jak miris, ali nema razloga za zabrinutost – peškiri nakon pranja neće imati nikakav neprijatan miris. Sirće ispari tokom ispiranja, a preostali mirisi lako se uklanjaju svježim sušenjem.
- Osim sastojaka, važnu ulogu u mekoći igra i način pranja i sušenja. Pretrpana mašina za veš sprječava pravilno ispiranje i dodatno stvrdnjava tkaninu. Preporučuje se da peškire perete odvojeno od ostale odjeće, kako bi im vlakna imala dovoljno prostora da “dišu” i da se pravilno operu.
Osnivačica poznatog brenda kućnog tekstila, Džesika Hanli, naglašava da miješanje peškira i odjeće tokom pranja može uzrokovati prenošenje bakterija, ali i da se peškiri brže uništavaju u kontaktu s dugmadima, rajsferšlusima i drugim grubim površinama.
- Takođe, važna je i priprema prije sušenja – peškiri bi trebalo da se lagano iscede i da se nikada ne ostavljaju mokri dugo u mašini. Vlaga koja ostane u bubnju može izazvati pojavu buđi i neprijatan miris koji se teško uklanja.
- Organizacija peškira u ormaru takođe produžava njihov vijek i očuvava mekoću. Najbolji način za slaganje je preklapanje peškira na trećine, s krajem okrenutim ka vani radi lakšeg vađenja. Uredan ormar i pravilno složeni peškiri ne samo da čuvaju prostor, već i sprečavaju deformaciju i gubitak oblika.
Na kraju, iako su sirće i soda bikarbona glavni junaci ove metode, ključ uspjeha leži u dosljednosti, pažljivom rukovanju i osnovnim pravilima pranja. Kombinacijom ovih jednostavnih savjeta, vaši peškiri će ponovo biti mekani kao prvog dana, bez trošenja novca na skupe hemikalije ili nove tkanine.
Ako želite dom koji miriše na čisto i toplinu, počnite od peškira – mali detalj koji pravi veliku razliku.