Tema najezde smrdibuba predstavljena je u tekstu, koji se također bavi i otklanja nekoliko zabluda o njihovoj opasnosti. Ističe se da se smrdibube nepravedno ocrnjuju i da ne predstavljaju nikakvu opasnost za ljude, unatoč prevladavajućim strahovima i averzijama koje mnogi pojedinci gaje prema njima.

  • Smrdibube se svrstavaju u red štitastih stjenica. Iako mogu biti štetni za poljoprivredu nanoseći štetu biljkama, ne predstavljaju izravnu prijetnju ljudima. Nadalje, primijećeno je da ovi insekti teže potražiti utočište u toplim zatvorenim prostorima kako se približava hladno vrijeme. Mnogi ih pojedinci pokušavaju uhvatiti i riješiti ih se; međutim, važno je prepoznati da te bube mogu ispuštati tekućinu neugodnog mirisa kao obrambeni mehanizam.

Također je zabilježeno dugotrajno poštovanje prema smrdibubama, popraćeno poslovicom koja ilustrira povezanost između njihove pojave i postizanja blagostanja. Zaključak zagovara suosjećajni pristup prema smrdibubama, sugerirajući da im dopustimo da potraže utočište od hladnoće u našim domovima, s nadom da će njihova prisutnost u konačnici donijeti blagostanje.

  • Smrdibube su se pojavile kao nedavna pojava u carstvu insekata, uzurpiravši važnost koju su prije imali dosadni komarci tijekom ljetnih mjeseci. Ova promjena izazvala je značajnu zabrinutost među stanovništvom, posebno u Srbiji, gdje je najezda smrdibuba postala istaknuta tema rasprave. Ivan Marković je, govoreći na srpskom jeziku za BBC iz Beograda, naveo da svake godine, kako dolazi hladnije vrijeme, dolazi do značajnog priljeva smrdibuba u stanove.

O ovom fenomenu naveliko se raspravlja i na društvenim mrežama. Usluge vezane uz kontrolu štetočina, dezinsekciju i dezinfekciju trenutno imaju veliki obujam aktivnosti, svakodnevno postavljajući brojne upite o smrdibubama. Stručnjaci ističu tvar koju emitiraju ovi insekti. Oni preporučuju da ih, u slučajevima kada je prisutan samo mali broj, pojedinci uklone ručno.

  • Međutim, postoji nedostatak konsenzusa u pogledu učinkovitosti rutinske primjene sprejeva na područjima gdje se smrdibube najviše skrivaju. Aleksandra Zatezalo, entomologinja iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije, pojašnjava da se smrdibube svrstavaju u podskup stjenica.

Karakterizirani oblikom tijela koji podsjeća na viteški štit, ovi insekti obično pokazuju zelenu ili tamnosmeđu boju i mogu doseći duljinu od 12 do 17 milimetara. Njihovo ime potječe od karakterističnog mirisa koji ispuštaju kada uoče prijetnju, mirisa koji većina pojedinaca općenito smatra neugodnim.

BONUS TEKST

Otac Predrag nalaže da se grob najprije okadi, potom poljubi križ, a tek potom pale svijeće uz zazivanje Imena. Spomendan pada u subotu, tijekom kojega svećenik izgovara prikladna obilježavanja za ovu svečanu prigodu. Otac Predrag Popović je naveo da je Zadušnice predviđene za odavanje počasti pokojnicima obilaskom njihovih grobova.

  • Običaj je pripremati kuhano žito koje se uz vino nosi na groblje. Ako naiđete na svećenika, pozovite ga da obavi kratku misu zadušnicu. U nedostatku svećenika treba čitati molitvu za pokojne, pazeći da se spomenu imena umrlih. Otac Predrag naglašava da se grob najprije treba okaditi, zatim ljubljenje križa, a tek nakon toga treba paliti svijeće uz zazivanje Imena.

Nadalje napominje važnost dovođenja djece u učenje pravilnih načina odavanja počasti pokojnicima, navodeći da im se ne smije braniti hodanje po grobnoj ploči ili počivalištu. Svećenik se prisjetio, izjavivši: “Stalno sam osjećao da kada moja djeca hodaju i igraju se po grobu mog oca, sjede mu u krilu i bave se njime.”

  • U svojoj je deklaraciji naglasio ideju da se preminule treba smatrati odsutnima, dok oni koji su živi, ​​ali nisu fizički prisutni, ostaju značajni. Razmišljao je u sebi: “Uvijek mi je bilo teško vidjeti grobove zaklonjene zaraslom travom i spomenike koji se naginju, obavijeni mahovinom. Zar doista nema nikoga da ih posjeti?

 

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here