Mladeže ima većina ljudi,o njima se treba posebno skrbiti a ukoliko primetite da iz mladeža raste dlaka evo šta treba poduzeti po tom pitanju..
- Mladeži su česta i u većini slučajeva bezopasna pojava na ljudskom telu, a svako od nas ih ima u manjoj ili većoj meri. Iako su mnogima estetski nepoželjni, mladeži imaju određene biološke karakteristike koje ih čine interesantnim za proučavanje, naročito kada se pojave sa dodatnim osobinama – kao što su dlačice koje iz njih rastu. Ova pojava često izaziva zabrinutost, ali stručnjaci ističu da nije nužno razlog za paniku.
Mladež predstavlja nakupinu ćelija melanocita – ćelija koje su zadužene za proizvodnju melanina, pigmenta koji koži daje boju. Iako su melanociti ravnomerno raspoređeni po celoj koži, u slučaju mladeža dolazi do njihove lokalizovane koncentracije, zbog čega se formira tamnija ili izdignuta mrlja. Mladeži se mogu pojaviti na svim delovima tela, uključujući i mesta poput vlasišta, ispod noktiju, pazuha, pa čak i u unutrašnjosti usne šupljine.
- Jedna od čestih pojava kod određenih mladeža jeste prisustvo dlaka koje iz njih rastu. Ova pojava nije neobična i zapravo može imati svoje biološko objašnjenje. Naučnici smatraju da se ovakvi mladeži često formiraju iznad folikula dlake, pa je i rast dlačica u njima sasvim logičan. Dodatno, istraživanje objavljeno 2023. godine u uglednom naučnom časopisu Nature pokazalo je da određene supstance koje proizvode melanociti u dlakavim mladežima mogu stimulisati rast kose. Molekul osteopontin, kako je otkrio profesor Maksim Plikus, ima sposobnost da „probudi“ uspavane folikule dlake i time pokrene rast kose na mestima gde je prethodno bio izražen gubitak. Ovo otkriće potencijalno otvara vrata novim metodama za lečenje ćelavosti i drugih problema s kosom.
Zanimljivo je da dlake koje rastu iz mladeža često zadržavaju teksturu i karakteristike kose koju je osoba imala u ranijem životnom dobu. Tako, na primer, mogu biti tanke, guste, ravne ili kovrdžave, u skladu sa genetskom predispozicijom.
- Međutim, prisustvo dlačica samo po sebi ne bi trebalo da bude izvor brige. Mnogi se plaše da su dlakavi mladeži znak nečeg lošeg, ali stručnjaci uveravaju da u većini slučajeva to nije pokazatelj bolesti. Najveća opasnost kod mladeža je mogućnost da se razvije u maligni tumor kože, najčešće melanom. Ipak, to se uglavnom dešava kada mladež počne da se menja – u boji, veličini, obliku ili kada počne da krvari, svrbi ili izlučuje sekret.
Postoje tri osnovne kategorije mladeža: urođeni, stečeni i atipični. Urođeni su prisutni od rođenja, stečeni se javljaju tokom života, dok su atipični karakteristični po tome što imaju nepravilne ivice, neujednačenu boju i često su veći od pet milimetara. Upravo atipični mladeži zahtevaju veću pažnju i redovne kontrole kod dermatologa.
- Preporučuje se da svaka promena na mladežu, bilo da je reč o naglom rastu, promeni boje, pojavi bola, krvarenja ili nelagodnosti, bude razlog za posetu dermatologu. Takođe, ukoliko neko u porodici boluje ili je bolovao od melanoma, redovni pregledi kože postaju još važniji.
Kada je reč o uklanjanju dlačica sa mladeža, treba biti posebno oprezan. Ako mladež nije izdignut, dlačice se mogu uklanjati pažljivim brijanjem, čupanjem pincetom ili depilacijom, ali uz prethodnu procenu lekara. Kod uzdignutih mladeža, oštri predmeti i vosak mogu izazvati iritaciju, infekciju pa čak i povrede, zbog čega se ne preporučuje njihovo tretiranje bez medicinskog saveta.
- Zaključno, mladeži su normalna pojava i u većini slučajeva nisu razlog za zabrinutost. Ipak, praćenje njihovih promena i redovni dermatološki pregledi ključni su za očuvanje zdravlja kože. Dlake na mladežima, uprkos svom neuobičajenom izgledu, nisu znak opasnosti, a u nekim slučajevima mogu čak biti pokazatelj biološke aktivnosti koja ima pozitivan potencijal za rast kose. Kao i u svemu što se tiče zdravlja, najbolji pristup je kombinacija informisanosti, opreza i konsultacije sa stručnjacima.