Akreditovani pčelar i apiterapeut, Žarko Stepanović, podelio je korisne savete o tome kako razlikovati pravi, prirodni med od lažnog. Naime, med je poznat po svojim lekovitim svojstvima, a Stepanović je tokom svog gostovanja u Jutarnjem programu TV Prva detaljno objasnio koja su to svojstva i kako možemo koristiti različite vrste meda za lečenje različitih bolesti.
Vrste meda i njihova lekovita svojstva:
- Bagremov med je lagan i odličan za organe za varenje, pomaže u smanjenju kilaže. Stepanović je naglasio da kašika bagremovog meda rastvorena u vodi može pomoći u gubitku kilograma ako se upotrebljava u kombinaciji sa fizičkom aktivnošću.
- Livadski med je izuzetno koristan za kardiovaskularna oboljenja.
- Šumski med, koji je najlekovitiji, sadrži 30 puta više minerala od drugih vrsta i poznat je po svojim terapijskim efektima.
Razlikovanje pravog od falsifikovanog meda:
Stepanović je istakao problem falsifikovanog meda i kako ga prepoznati. Prema njegovim rečima, pravi med se može prepoznati pomoću jedne jednostavne hemijske metode. Naime, ako se u teglicu stavi trećina meda i dve trećine metanola (ili alkohola), izmeša se, a ako na površini tegle nema nikakvih primesa, med je čist. Ako se pojavi bilo kakva sumnjiva materija, u pitanju je lažni med.
Jedan od najvećih problema u proizvodnji meda je neodgovarajuća upotreba lekova za pčele, što može dovesti do toksičnosti meda. Stepanović napominje da se nedozvoljeni lekovi često koriste za lečenje pčela, što može negativno uticati na kvalitet meda.
Pčelinji otrov i njegova primena:
Pored meda, Stepanović je govorio i o lekovitim svojstvima pčelinjeg otrova, koji se koristi za lečenje bolnih mesta. Utrljavanjem otrova na bolne delove tela, posebno u lumbalnom delu kičme ili na gornji deo kičme i ramena, pčelinji otrov može doneti olakšanje.
Žarko Stepanović se, dakle, fokusirao na značaj pravog meda i kako izabrati najbolji proizvod, ali i na njegovu lekovitost. Njegovi saveti pružaju jasnu sliku o tome kako prepoznati kvalitetan med i kako koristiti njegove prednosti za zdravlje.
BONUS TEKST
Prženice na Mađarski Način: Jedinstven Recept Koji Oduševljava
Prženice su jedan od najomiljenijih doručaka širom sveta, a svaka zemlja ima svoj jedinstveni način pripreme ovog jela. Mađarska varijanta ovog klasika izdvaja se po tome što se u recept dodaje jedan tajni sastojak, koji prženice čini posebno sočnim i punim ukusa. U ovom članku, predstavićemo vam detaljan recept za pripremu prženica na mađarski način, sa svim potrebnim savetima i trikovima kako biste postigli savršen rezultat.
Sastojci za 5 Osoba
Za pripremu prženica po ovom receptu, biće vam potrebno sledeće:
- 20 kriški starog hleba – Korišćenje starog hleba je ključno, jer će kriške bolje upiti mleko i zadržati strukturu tokom prženja.
- 10 kriški topivog sira – Ovaj sastojak daje prženicama neverovatnu kremastost i bogatstvo ukusa.
- 300 g izrendanog topivog sira – Sir koji se topi je osnovni element koji čini prženice bogatijim i ukusnijim.
- 300 ml mleka – Mleko je osnova u kojoj će hleb upiti vlagu, čineći ga mekanim i sočnim.
- 100 g brašna – Brašno je bitno za uvaljivanje sendviča, omogućavajući da se prženice lepo upeku u tiganju.
- 4 jaja – Jaja će pomoći da se stvori lepa, zlatno-smeđa korica tokom prženja.
- Ulje za prženje – Potrebno je za prženje, pa je važno da koristite dovoljno ulja za ravnomerno pečenje sa svih strana.
Priprema Prženica
Da biste dobili savršene prženice, pratite sledeće korake:
-
Priprema Mleka i Jaja
U dubljoj posudi, sipajte mleko i stavite ga na stranu. U drugu posudu umutite jaja dobro, dok ne postanu penasta. U treću posudu stavite brašno, a u četvrtu izrendan sir. -
Priprema Hleba
Kriške starog hleba kratko uronite u mleko, vodeći računa da ne postanu previše natopljene. Bitno je da ih samo blago umačete i odmah ih izvadite i nežno iscedite između dlanova, kako bi višak mleka bio odstranjen. -
Pravljenje Sendviča
Na svaku krišku hleba stavite komadić topivog sira i preklopite je tako da se formira sendvič. Ovaj korak daje prženicama bogatstvo ukusa koje je specifično za ovaj recept. -
Uvaljivanje u Brašno i Jaje
Preko pripremljenih sendviča prvo ravnomerno stavite brašno, zatim ih uronite u umutjena jaja. Nakon toga, stavite ih u posudu sa izrendanog sira i lagano pospite još malo sira na vrh. -
Prženje
U dobro zagrejanom tiganju, sipajte ulje i stavite pripremljene prženice da se prže. Svaku prženicu pržite sa obe strane dok ne dobije lepu, rumenu i hrskavu koricu. Ovo može potrajati nekoliko minuta, pa budite strpljivi. -
Odlaganje na Papirne Ubruse
Gotove prženice stavite na papirni ubrus kako bi se upio višak ulja, čime ćete ih učiniti još hrskavijima i manje masnima.
Jako Važno: Koraci u Pripremi
Da biste dobili savršen rezultat, morate obratiti pažnju na sledeće:
- Pripremite svaku prženicu pojedinačno. Ne pripremajte sve odjednom, jer bi hleb mogao da upije previše mleka, što će dovesti do toga da prženice postanu previše mekane i upiju puno ulja prilikom prženja.
- Nemojte čekati između pripreme i prženja. Svaku prženicu treba odmah staviti u vruće ulje, kako bi se zadržala njena struktura i sprečilo prekomerno upijanje masnoće.
Zaključak
Prženice na mađarski način su izuzetno bogat doručak koji zadovoljava sve vaše želje za nečim ukusnim i zasitnim. Korišćenje topivog sira i izrendanog sira dodaje im bogatstvo i kremastost koju nećete naći u standardnim prženicama. Ovaj recept je jednostavan, ali zahteva malo više pažnje, što se na kraju isplati u obliku savršeno prženih i ukusnih prženica.
Ako volite da eksperimentišete u kuhinji, ovo je definitivno recept koji treba da probate, jer je savršen za svaki početak dana!