Dženan i Kemo postali su prvi istospolni bračni par iz BiH koji su zavjete izmijenili u Sjedinjenim Američkim Državama. U Americi su ljubavnu sreću otkrili Dženan Zeniučanin i Bosanac Kemalemir Kemo. Prije sadašnjeg istospolnog braka obojica su bili u braku sa ženama.

  • U razgovoru sa Mirzom Vranjom, Dženan i Kemo ispričali su svoj životni put koji je započeo u njihovoj domovini Bosni, a uključivao je iskustva stigmatizacije, motive koji stoje iza braka sa ženama i njihov konačni izbor da zajednički život izgrade u Americi. Put do njihove sreće bio je prepun izazova, jer su se suočavali sa stigmatizacijom u Bosni, obiteljskim očekivanjima i kasnijom bolom zbog razvoda svojih žena zbog međusobne ljubavi.

Ipak, na kraju je njihova priča završila pozitivno, jer su se pojavili kao jedni od prvih, ako ne i prvi, legalno vjenčani istospolni parovi iz Bosne. Bosanska fotografija gay para: Screenshot sa YouTube / Mirza Vranj NOVO Instant atrakcija Dženan je u Ameriku stigao prije nešto više od deset godina, dok je Kemo na drugu stranu okeana otišao prije dva desetljeća.

  • Godine 2011. dobio sam zahtjev na Facebooku koji sam prihvatio i naravno od mog Keme. U početku nisam ništa očekivao niti želio od ove veze, ali smo si počeli pisati dvije godine i komunicirati preko Skypea. Dana 1. listopada 2013. napokon smo se osobno upoznali, a bila je to ljubav na prvi pogled. Tog listopada proveli smo vrijeme zajedno, ali on se na kraju morao vratiti u Ameriku. Nastavili smo se dopisivati ​​i ostali u kontaktu. Jednog dana me upita: “Bi li htjela doći u Ameriku?”

Pomislila sam kako bi bilo teško ostaviti sve iza sebe. Međutim, jedne večeri sva moja prošla iskustva preplavila su moj um i izjavila sam da ne mogu više ovako živjeti. Radila sam, ali muškarci mi nisu prilazili; otvoreno bi mi rekli da ne žele doći zbog moje situacije. Dženan je izrazio ovu frustraciju, rekavši da je s tako otvorenim istupom malo nade za napredak u Bosni.

  • Pojasnio je da želi da Kenan otputuje u Ameriku i pomogne mu u tome. “Kemo, molim te, učini sve što je moguće da mi pomogneš da pobjegnem iz ove situacije.” Ispunili smo online prijavu i dogovorili intervju u američkom veleposlanstvu. Dobio sam turističku vizu, a Kemo je došao po mene u studenom. Stigli smo 27., a 13. prosinca 2013. ukrcao sam se na let za Ameriku, označivši početak mog života iznova – beskrajno boljeg nego prije”, otkrio je.

U Bosni se pojedinci iz LGBT zajednice često nalaze u dvojakoj egzistenciji. U nastavku svoje priče, Kenan je podijelio svoja iskustva kao gay osoba u BiH. Napomenuo je kako su LGBT osobe prisiljene živjeti dvostruki život zbog svoje seksualne orijentacije s jedne strane i percepcije okoline s druge strane. – Nije Dženo jedini primjer, a sigurno nismo sami u ovoj situaciji.

  • Gay zajednica u Sarajevu je značajna, ali nećemo ulaziti u točne postotke. Srž stvari je u tome što je Jenna svojom tajnovitošću dosegla krajnju točku. To je ključno za mentalno blagostanje; bitno je ne skrivati ​​svoje pravo ja ili voditi dvostruki život. Znamo da su neki od najboljih frizera u gradu dio gay zajednice, no ipak se osjećaju prisiljenima skrivati ​​svoj identitet od javnosti.

Prisiljeni su živjeti neautentičnim životom. Jenna se, međutim, umorila od te dvoličnosti i naposljetku joj je postalo previše za podnijeti. Kad bih mogao prenijeti poruku bilo kome tko sluša ili gleda, to bi bilo sljedeće: najvažnija stvar je prigrliti ono što jesi i priznati da si savršeno normalan. Vrijeme je da živite život za sebe, ne onaj koji diktiraju obitelj ili prijatelji, već život koji je zaista vaš vlastiti, priča Kemo u razgovoru s Mirzom Vranjem.

  • Zbog završenog fakulteta dobio je otkaz na poslu čistača. Godine 1998. Kemo, apsolvent na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, zaposlio se kao čistač snijega u komunalnom poduzeću u rodnom gradu. Iako je želio raditi na čišćenju ulica, smatra da je razlog otkaza upravo fakultetska diploma, jer mu je javljeno da je prekvalificiran.

Tijekom ratnog zarobljeništva iskoristio je to iskustvo da podnese zahtjev za preseljenje u Ameriku, što mu je i uspjelo 2001. u Splitu. Iste godine dobio je i svoje papire. U tom je razdoblju spominjao da je oženjen jednom ženom. Zbog kaosa koji ga okružuje i njegovih osobnih problema, naposljetku je potražio pomoć psihologa. Stalno sam se iznutra borio kada je u pitanju uspostavljanje intimnog odnosa sa ženom.

  • Moj sukob je bio i logičan i emotivan, a onda je došlo vrijeme kada je ona doživjela neku vrstu hormonalne neravnoteže nakon našeg prvog spontanog susreta. Na moj užas, osjetio sam olakšanje, jer je to značilo da se neću morati upuštati u seksualne odnose s njom, što mi se nije činilo u redu. Kao što sam već spomenula, moj brak je prvenstveno bio zbog moje obitelji, ali sam u njega ušla i vjerujući da je to zbog moje vlastite koristi.

Odrastanje u društvu koje me etiketiralo kao nenormalnog navelo me je da iskreno vjerujem da sam mentalno bolestan jer sam homoseksualac. Posjećujem liječnika u Americi i izražavam potrebu za psihijatrom, objašnjavajući mu da više ne mogu, da se borim sa spavanjem, da imam noćne more, da imam napadaje panike i da jednostavno ne mogu funkcionirati.

  • Bez oklijevanja je naredio medicinskoj sestri da otkaže sljedeći termin, rekavši: “Imam važan razgovor.” Sjedeći nasuprot mene, izjavio je: “Ti si potpuno normalan; s tobom je sve u redu i nisi mentalno poremećen. Da, traženje psihijatra je neophodno, ali tvoji problemi proizlaze više iz rata koji si proživio i tvog bića gay je tvoja najmanja briga.” Naglasio je da je prvi korak prihvatiti svoju seksualnu orijentaciju kao sasvim normalnu. 

Na kraju će doći trenutak kada ćete to otkriti svojim najdražima, što će biti izazovno i može potrajati godinu ili dvije. Nakon toga ćete se suočiti s trenutkom otkrivanja vašeg identiteta svojim poslodavcima, a to za vas neće imati nikakav značaj. Kada dođete do te točke, počet će iscjeljenje. Iako vam nije loše, i dalje ćete posložiti kockice u svom umu. 

  • Bog stvorio je kromosome koji su me oblikovali u ono što jesam. Od tog trenutka nadalje moj život je krenuo na bolje. Nije bilo jednostavno. Još uvijek postoje jutra kada se probudim, razgovaram s Jennom i kažem joj: “Jenna, bilo bi puno lakše da nismo gay.” Ali što se može učiniti? Najviše frustrira to što ljudi vjeruju da je to izbor, kaže Kemo. Svaki je bio oženjen ženom.

Tokom boravka u Bosni Dženan je bio i oženjen. Navodi da više nije mogao tolerirati zlostavljanje koje je doživio. Dok je predao papire za razvod, već se preselio u Ameriku. Na inzistiranje njegovog oca, žena je odgodila razvod. Ubrzo nakon toga oženio se Kem u Americi. – Godinu dana prije nego što sam upoznala Kemu, udala sam se. Budući da sam bio u braku, došao sam do točke u kojoj više nisam mogao izdržati.

  • Psihičko zlostavljanje, maltretiranje, prijetnje “ubit ćemo ga, ubit ćemo ga ovako, ubit ćemo ga onako” bile su ogromne. Mislila sam da će brak stati na kraj maltretiranju, da će mi donijeti malo mira. Međutim, stvari se nikako nisu smirile. Tada sam upoznao Kemu. (…) Nakon šest mjeseci smo se vjenčali jer sam imao desetogodišnju vizu. Ipak, pri ulasku u Ameriku vlasti određuju trajanje vašeg boravka. Mogli su dopustiti 15 dana, mjesec ili čak šest mjeseci.

Dobio sam maksimalnih šest mjeseci. Stoga sam bila ravnodušna hoću li se na vrijeme dovršiti razvod ili ćemo se vjenčati samo da osiguram da on može ostati tamo. Izjavio sam da se, ako trebam rasti, neću vratiti u taj pakao. Osjećao sam da sam mogao završiti život tamo ili bilo gdje drugdje, ali srećom, neko me je čuvao – ispričao je Dženan. vjeran Obje osobe su primijetile da sada obožavaju Allaha.

  • Kenan je do svojih uvjerenja ostao cijeli život, dok je Dženan vjeru otkrio tek po dolasku u Ameriku. Oni prilikom svakog vjerskog praznika prilažu novčana sredstva svojoj domovini Bosni, osiguravajući da i oni bez materijalnih mogućnosti mogu sudjelovati u obilježavanju Ramazana.
Besplatno