Prema riječima nutricionista Predraga Nenadića, konzumacija jaja često je povezana s brigom o kolesterolu. No Nenadić te brige odbacuje kao neutemeljene, nazivajući ih nebulozama. Stručno vodstvo Prema riječima dr. Nenadića, kolesterol se ne dobiva iz jaja, pečenja i slanine; umjesto toga, potječe iz tvari koja šteti jetri i pridonosi nakupljanju masti.

Naš cijenjeni nutricionist, Predrag Nenadić, poznat je po svojoj stručnosti i akademskim postignućima s cijenjenih međunarodnih sveučilišta. Naime, obnašao je prestižne dužnosti predsjednika Saveza nutricionista Jugoslavije i Društva za unapređenje prehrane. Dodatno, dragocjeno profesionalno iskustvo stekao je kao dijetetičar-nutricionist na Sveučilišnoj klinici u Ludwigshafenu, Njemačka.

U svojstvu znanstvenog istraživača i pisca aktivno je promicao i surađivao u raznim uglednim publikacijama, te je autor cijenjenih stručnih knjiga. Među njima su “Kako izborom prehrane održati optimalno zdravlje” (1976), “1001 strategija za dugovječnost” (1978), “Standardi prehrambenih potreba jugoslavenskih studenata” (1979), “D Komplex 101″ (2017), ” Postizanje idealne tjelesne težine čistom odlučnošću – vodič za borbu protiv pretilosti“ (2018.), „Hrana kao ljekovito sredstvo – terapijske dijete za liječenje bolesti“ (2019.) i „Zdravstvene prednosti jabučnog octa“ (2019.).

Njegov izniman doprinos na tom području prepoznat je brojnim priznanjima i nagradama. Nenadića smatraju preskupim. Točnije, pruža objašnjenje primarnih čimbenika koji pridonose razvoju visokih razina kolesterola i bolesti masne jetre. Važno je odbaciti zabludu da je masna hrana uzrok masne jetre. Ovo je uobičajeni nesporazum. Jetra zapravo pretvara višak šećera u mast i pohranjuje ga u masno tkivo. Kolin, poznat i kao vitamin B4, koji se obično nalazi u hrani poput slanine, jaja i mesa, pomaže u distribuciji kolesterola i sprječava njegovo nakupljanje u jetri.

Umjesto toga, šalje se u druga područja kao što su trbuh i stražnjica, što rezultira njihovim povećanjem. Zanimljivo, kada izbjegavamo konzumaciju ovih zdravih masti zbog zabrinutosti oko kolesterola, zapravo povećavamo rizik od razvoja masne jetre. – Ovo stanje se obično naziva nealkoholna masna jetra. Jetra, u tom stanju, nije u stanju obavljati svoje funkcije, poput detoksikacije i čišćenja tijela od toksina.

Znakovi ovog stanja mogu se manifestirati kao akne i prištići na koži, povećana perut, ljuštenje noktiju i uporni svrbež po cijelom tijelu. Ističe važnost dobrog kolesterola u održavanju optimalne tjelesne funkcije. Priroda nije stvorila kolesterol kao štetu čovječanstvu. Naprotiv, kolesterol je neophodan za ljudsko zdravlje jer služi kao građevni blok za hormone i stanične membrane. Međutim, višak LDL kolesterola, poznatog kao “loš” kolesterol, može predstavljati značajan problem.

Nadalje, razotkrio je mehanizam koji stoji iza eskalacije razine triglicerida. Prema “Stilu”, problem je u konzumiranju namirnica poput voća, kruha, peciva i rafiniranog brašna, a ne svinjetine, ako imate povišene trigliceride. Koja je najučinkovitija metoda za detoksikaciju jetre i čišćenje organizma? Ključni fokus leži u području prehrane! Održavanje dobro reguliranog načina života vrlo je važno. Nužno je osigurati dostatnu hidrataciju unosom odgovarajuće količine vode, jer jetra od toga ima velike koristi.

Nužna je konzumacija optimalnih količina biljnih vlakana, kako topivih tako i netopivih. Ključno je u prehranu uvrstiti one namirnice koje povoljno djeluju na jetru, poput gorkih elemenata poput lincure, maslačka, korijena čička i dr. Fotografiju Cijeđenih sokova zabilježila je Profimedia. Za učinkovito smanjenje razine kolesterola i triglicerida dr. Nenadić preporučuje izbacivanje ugljikohidrata i umjetnih šećera iz prehrane. Kako biste promovirali zdravu jetru, u svoju prehranu uključite hranu koja obiluje korisnim mastima.

Odlučite se za domaću mast, maslinovo ulje i hladno prešana biljna ulja, kao i hranu bogatu kolinom poput slanine i jaja. Dodatno uključite losos i skušu koji su izvrsni izvori zdravih masnoća. Važno je napomenuti da je čišćenje jetre konzumacijom sokova neučinkovito, osobito s kupovnim opcijama. Ovi sokovi često sadrže fruktozu, posebno štetan sastojak kada je u pitanju debljanje.

Unatoč tome što daje slatkoću, fruktoza također pridonosi nakupljanju masti u tijelu, što dovodi do povišenih razina triglicerida i kolesterola. Ključna točka koju ističe je razlika između fruktoze koja se nalazi u voću i fruktoze koja se koristi u industrijski proizvodi. Iako ga proizvođači označavaju kao voćni šećer, fruktoza u tim proizvodima zapravo potječe iz kukuruza proizvodnjom glukozno-fruktoznog sirupa, a ne iz pravog voća. Struktura može biti slična, ali je izvor drugačiji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here