Ljeti, kada je svaka vrsta voća u sezoni, pravo je vrijeme da iskoristite to obilje i povećate unos vitamina. Danas ćemo razgovarati o tome koje se voće doista ističe kao najbolje za probavu.
Dr. Petar Borović iznio je intrigantne spoznaje o voću, osvrćući se na brojne predrasude oko njega. Poznat po svom protivljenju kafićima, daje alarmantne odgovore na mnoga pitanja vezana uz zdravlje ljudi. Tijekom jedne rasprave elaborirao je posebno voće koje pomaže probavi, čisti crijeva i pomaže pri mršavljenju.
- S velikim izborom koji je sada dostupan, nema isprike da zanemarite svoje zdravlje. “Neka hrana bude vaš lijek”, poručio je, istaknuvši da bi lijekovi trebali biti samo rezervna opcija kada je to potrebno.
Dr. Borović također je istaknuo kako ovo doba nije samo za razgovore već za obilno uživanje u voću. Preporučio je konzumaciju otprilike 400 do 500 grama u dva ili tri obroka i napomenuo da je voda za piće idealna. Prije doručka operemo crijeva, bavimo se laganom tjelovježbom i pojedemo malo voća kako bismo postupno pripremili želudac, a sve druge ostavljamo da se odmore 20 minuta – nema pauze – i to treba činiti u rasponu od 20 sekundi “, upozorava liječnik u vezi s ovom nezdravom praksom.
Kava, klasificirana kao alkaloidni otrov, daje početni poticaj, ali na kraju pridonosi smanjenju; stoga bi pojedinci trebali započeti dan s vodom. Vojne studije pokazuju da 80% građana Srbije ne uspijeva piti dovoljno vode. Neadekvatna hidracija ugrožava imunitet, termoregulaciju, pa čak i fizičku privlačnost.
- Umjesto vode, za koju je poznato da pospješuje cirkulaciju, kombiniranje mlijeka s kavom rezultira mješavinom koju želudac teško probavlja. Kad tvrde da je kava zdrava, s tim se ne mogu složiti, primjećuje liječnik.
Tvrdi da voće doprinosi unutarnjoj i vanjskoj ljepoti tijela. Suština ljepote leži u voću. Jabuke su korisne. Kako biste postigli lijepu nijansu dok ste na plaži, ubacite mrkvu, dinju, jabuku i marelicu. Naravno, ako želite da vaša preplanulost i tinktura potraju i nakon ljeta, nanesite mješavinu hladno prešanog maslinovog ulja pomiješanog s 25 posto soka od limuna pola sata u svibnju tijekom ljeta—ovo će pročistiti srce i razbistriti um maslinovo ulje.
- Motivirati ćemo pojedince. “Jeste li znali da je nepravilan način života doveo do 56.000 smrtnih slučajeva od srčanog udara?” naglašava dr. Borović. Voće treba kuhati 18 do 22 minute.
Kako biste maksimalno iskoristili njegove prednosti, koristite vodu i temeljito oprano voće. Sve proizvode kupljene na tržnici potrebno je potopiti u toplu vodu 7 do 10 minuta, po mogućnosti s malo soli. To osigurava da konzumiramo sigurnu hranu (osobito u pogledu pesticida) i pomaže u sprječavanju želučanih problema.
- Dr. Borović također ističe da osim likopena, jagode štite od raka dojke i prostate, pomažu u prevenciji tamnjenja te pridonose zdravom sjaju. Pojasnio je dalje. Evo još nekoliko predrasuda u vezi s lubenicom.
“S visokim udjelom vode i likopena, ali niskom razinom šećera, lubenica se smatra niskokaloričnom voću i trebala bi biti uključena u našu prehranu. Kako biste optimizirali hidrataciju prije obroka, korisno je konzumirati vodu sobne temperature. Piti 5-6 čaše vode mogu pomoći u sagorijevanju otprilike 350 kalorija“, objašnjava dr. Borović.
- Koje voće pomaže u probavi i detoksikaciji crijeva? Bobičasto voće. Samo 125 grama malina nudi 8 grama vlakana, što čini gotovo trideset posto dnevnih potreba većine pojedinaca. Nadalje, maline sadrže znatno manje šećera od mnogih drugih vrsta voća.
Za osobe koje prate razinu šećera u krvi ili one koji žele ukloniti višak masnoće, ovo je voće vrlo korisno. Brusnice, borovnice, kupine i jagode pozitivno doprinose zdravlju debelog crijeva. Obiluju vlaknima i vodom, zajedno s fitokemikalijama koje pružaju sustavne protuupalne učinke, uključujući i crijeva.
Ovo voće se može dodati zobenim pahuljicama, ubaciti u smoothieje, ubaciti u zelene salate s glazurom od balzama ili vinaigrette ili koristiti u umacima. Što se tiče probave, jabuke sadrže pektin, koji je poznat kao topiv i učinkovito veže kolesterol i druge toksine prisutne u tijelu.
Jabuka srednje veličine nudi približno 4,4 grama vlakana, što čini 17% preporučenog dnevnog unosa. Smokve nisu samo nevjerojatno slatke i ukusne, već i obiluju raznim nutrijentima. Porcija od 150 g suhih smokava sadrži otprilike 15 g vlakana i prepuna je antioksidansa. Ovo jedno voće donosi značajne količine esencijalnih mikronutrijenata, uključujući vitamine A, C, K, i kalij.
S druge strane, banane sadrže 3-4 g vlakana i služe kao izvrstan izvor brze energije za korisne crijevne bakterije, što ih čini izvrsnom opcijom za probiotike i opće zdravlje. Osim što obiluju raznim esencijalnim vitaminima i mineralima, suhe šljive su posebno bogate vitaminom C, kalijem, vitaminom B6 i magnezijem, a svi oni igraju ključnu ulogu u promicanju probave i cjelokupnog zdravlja.
Poznate po svojoj sposobnosti poboljšanja zdravlja probavnog sustava, suhe šljive služe kao prirodni i blagi laksativ. Imaju značajan sadržaj vlakana, uključujući i topive i netopive vrste. Uz svaku suhu šljivu koja sadrži gotovo 1 gram vlakana, lako je dobiti znatnu količinu ove važne hranjive tvari. Nadalje, suhe šljive su dobar izvor magnezija, minerala koji pomaže u opuštanju mišića probavnog sustava, čime podržava cijeli probavni proces.