Koliko puta Vam se desilo da baš onda kada Vam je telefon preko potreban Vaša baterija spadne na minimum,danas Vam pišemo par saveta kako joj produžiti vek.
- Iako većina nas sanja o telefonu čija baterija traje večno, realnost je daleko drugačija. Zbog toga je važno razumeti kako funkcioniše baterija mobilnog telefona i šta možemo učiniti da njen vek trajanja bude što duži. Današnji pametni telefoni neprekidno su u upotrebi – koristimo ih za komunikaciju, društvene mreže, slikanje, navigaciju, rad, pa čak i za plaćanje. Tolika učestalost korišćenja ima direktan uticaj na bateriju, koja s vremenom postaje sve slabija i gubi kapacitet.
Jedna od osnovnih činjenica koje korisnici često ne znaju jeste da se životni vek baterije meri punim ciklusima punjenja. Jedan ciklus podrazumeva potpuno punjenje baterije od 0 do 100 odsto. Prosečna litijum-jonska baterija, kakva se nalazi u većini modernih telefona, ima kapacitet za oko 500 takvih punih ciklusa, što je otprilike godinu i po dana svakodnevne upotrebe. Nakon toga, kapacitet počinje da opada, a baterija se sve sporije puni i kraće traje.
- Prema rečima Liz Hamilton, stručnjaka za korisničku podršku iz kompanije specijalizovane za popravku mobilnih uređaja, postoji način da se ovaj proces uspori. Ključ leži u načinu punjenja telefona. Umesto da se baterija puni do kraja ili potpuno prazni, preporučuje se da se uređaj drži između 25 i 85 odsto napunjenosti. Na taj način se izbegava stres za bateriju koji nastaje kada se ona puni do maksimalne granice ili kada se potpuno isprazni. Upravo te dve krajnosti – punjenje do 100% i pražnjenje do 0% – najviše oštećuju bateriju i ubrzavaju njen pad performansi.
Korisnici najčešće prave grešku upravo u ovom segmentu – ostavljaju telefon da se puni preko noći, ili čekaju da se potpuno isprazni pre nego što ga ponovo priključe na punjač. Idealno bi bilo da se telefon nikada ne puni do kraja, i da se punjač izvadi iz utičnice čim se nivo baterije približi gornjoj preporučenoj granici. Takođe, trebalo bi izbegavati da se telefon koristi dok je na punjaču, jer se time dodatno zagreva, što dodatno opterećuje bateriju.
- Pored pravilnog punjenja, postoje i drugi načini da se produži trajanje baterije tokom dana. Prvi korak je smanjenje osvetljenja ekrana, što je jedan od najvećih potrošača energije. Većina korisnika koristi telefon sa maksimalnim osvetljenjem i po jakom dnevnom svetlu i u zatvorenom prostoru, što troši nepotrebno mnogo energije. Održavanje automatskog podešavanja osvetljenja može pomoći da ekran koristi onoliko svetlosti koliko je zaista potrebno.
Drugi korak jeste isključivanje nepotrebnih funkcija i aplikacija koje rade u pozadini. To podrazumeva deaktivaciju lokacije, notifikacija koje nisu prioritetne, i aplikacija koje nisu trenutno u upotrebi. Svaka od tih funkcija koristi energiju čak i kada se aktivno ne koristi, te njihovo isključivanje može značajno produžiti trajanje baterije tokom dana.
U situacijama kada je potrebno brzo dopuniti bateriju, nekoliko trikova može pomoći da se to efikasnije uradi:
-
Uvek koristite originalni punjač i priključite ga direktno u utičnicu, a ne u USB port računara.
-
Telefon ne treba držati na mekanim površinama poput kreveta ili jastuka dok se puni, jer to može uzrokovati pregrevanje.
-
Uključivanje „airplane mode“ funkcije značajno smanjuje broj aktivnih procesa u pozadini, što omogućava telefonu da se puni brže.
Na kraju, važno je napomenuti da nijedan metod ne može zauvek sačuvati bateriju u savršenom stanju, ali pravilne navike mogu znatno usporiti njen pad. Ako se korisnici pridržavaju preporuka o delimičnom punjenju, izbegavanju pregrevanja i kontroli potrošnje energije, mogu izvući maksimum iz svojih telefona bez potrebe za čestom zamenom baterije ili samog uređaja. Ove jednostavne promene u svakodnevnoj upotrebi telefona doprineće ne samo dužem životnom veku baterije, već i boljoj ukupnoj efikasnosti uređaja.