Ljudsko tijelo je savršen mehanizam i radi bez greške ako svi njegovi dijelovi odnosno organi obavljaju svoju funkciju kako treba. Na žalost to često nije slučaj i tada se pojavljuju bolesti koje mogu ozbiljno ugroziti život.

U nekim slavenskim jezicima želudac ima takvo značenje da se naziva “život”. Nažalost, želudac je osjetljiv na kiselinu, trovanje i niz drugih problema, što zahtijeva pažljivo razmatranje naših prehrambenih izbora. Danas otkrivamo određenu hranu koja može biti od pomoći. Bakterija H. pylori, ozloglašena po svojoj ulozi u gastrointestinalnim problemima poput gastritisa i čira na želucu, također se povezuje s većom vjerojatnošću razvoja raka želuca.

Infekcija ovom bakterijom može dovesti do oštećenja želučanog i crijevnog tkiva, što dovodi do prekomjerne proizvodnje želučane kiseline. Obično se propisuje kombinacija antibiotika u trajanju od dva tjedna za liječenje i prevenciju infekcije H. pylori, iako liječenje ulkusa može zahtijevati produljeno razdoblje od više od dva mjeseca. Kako bi pacijenti postigli najbolje moguće ishode liječenja, ključno je da vjerno slijede cijeli režim liječenja, čak i ako im se simptomi poboljšaju, sve dok to ne odobri njihov liječnik.

U borbi protiv H. pylori, prilagodbe prehrane mogu poboljšati medicinske intervencije i proizvesti pozitivne učinke. Studije su pokazale da uključivanje 70 grama brokule u dnevni režim prehrane može rezultirati zapaženim smanjenjem prevalencije Helicobacter pylori za oko 40%. Ovaj povoljan ishod može se pripisati dodatku sulforafana, tvari koja je poznata po svojoj sposobnosti borbe protiv bakterija, posebice H. pylori.

Preporučljivo je pridržavati se ovog plana prehrane najmanje dva mjeseca. Toplo se savjetuje da uz konzumaciju brokule uključite i druge korisne postupke. Redovitom konzumacijom brokule i provođenjem dobrih higijenskih navika poput pranja ruku prije jela, povećanja unosa vlakana putem cjelovitih žitarica, voća i povrća te smanjenja konzumacije želučanih iritansa poput začinjene hrane, kofeina i alkohola, pojedinci mogu učinkovito upravljati povezanim simptomima. s H. pylori infekcijom i smanjuju šanse za razvoj ozbiljnih komplikacija poput čira i raka želuca.

  • Prevencija i rješavanje ovih problema uvelike se oslanjaju na rutinske preglede i odgovarajuće medicinske intervencije. Primarni uzrok želučanih infekcija leži u otpornoj i svestranoj gram-negativnoj bakteriji poznatoj kao Helicobacter pylori. Ova bakterija posjeduje izvanrednu sposobnost podnošenja kiselih uvjeta u želucu i temperatura od čak 37 stupnjeva Celzijusa ili čak i više, što joj omogućuje da napreduje isključivo u ovom okruženju.

Infekcije koje su pretežno usmjerene na sluznicu želuca doživjele su značajan porast u prevalenciji posljednjih godina. Nevjerojatno, vjeruje se da gotovo polovica svjetske populacije nosi ovu bakteriju, iako veliki broj pojedinaca ne zna za njezino postojanje jer ne pokazuje nikakve simptome. Helicobacter pylori, otporna bakterija, obično zarazi pojedince tijekom njihova djetinjstva i može ostati u želucu dulje vrijeme.

Potencijalne opasnosti ovog specifičnog soja helicobactera ne smiju se podcjenjivati, jer može rezultirati stvaranjem peptičkog ulkusa, a ako se zanemari, čak i raka želuca. Vrijedno je spomenuti da produljeno trajanje infekcije često dovodi do toga da pojedinci nisu svjesni prisutnosti Helicobacter pylori u svom želucu. Međutim, nedostatak znanja o ovom pitanju ne treba odbaciti, jer ima potencijal pridonijeti razvoju teških stanja poput gastritisa, želučanih čireva i raka želuca.

Revolucionarno otkriće do kojeg su došli Barry Marshall i Robin Warren, koji su 2005. godine dobili Nobelovu nagradu, bila je identifikacija bakterije Helicobacter pylori. Njihovo opsežno istraživanje rasvijetlilo je korelaciju između ove posebne bakterije i razvoja upale, iritacije i čira u želucu, jednjaku ili tankom crijevu. Vjerojatno je da se u ranim fazama života Helicobacter pylori infiltrira u tijelo konzumacijom kontaminirane hrane ili vode, uglavnom gutanjem.

Ključno je priznati da postoji više čimbenika koji mogu pridonijeti bolovima u trbuhu kod djece, poput virusnih infekcija, probavnih smetnji, stresa, nervoze, pa čak i upale slijepog crijeva. Nije samo povezan s prisutnošću bakterije Helicobacter pylori. Istraživanje načina dobivanja i prijenosa Helicobacter pylori je tema od velikog značaja. Primarni način prijenosa Helicobacter pylori je putem kontakta s tjelesnim izlučevinama. Najčešći način ulaska u organizam je konzumacija hrane i vode koja je kontaminirana fekalnim tvarima.

Studije su pokazale da se brzi prijenos ove posebne bakterije događa prvenstveno u zajednicama u kojima su društveni i higijenski uvjeti ugroženi, što rezultira većom učestalošću među pojedincima u dobi od 10 i više godina. Međutim, njegova je prevalencija još izraženija među mlađom djecom koja žive u nerazvijenim zajednicama, za razliku od one koja su socijalno i ekonomski naprednija.

Vrijedno je napomenuti da su simptomi povezani sa želučanim infekcijama uzrokovanim Helicobacter pylori rijetki kod većine pojedinaca, osobito tijekom djetinjstva. Iako je manifestacija simptoma češća u odrasloj dobi, Helicobacter pylori se može prenijeti između pojedinaca na različite načine. To uključuje izravan kontakt između usta dviju osoba, često putem aktivnosti poput ljubljenja ili razgovora sa zaraženom osobom. Osim toga, do prijenosa može doći kontaktom sa povratnim sadržajem želuca zaražene osobe, koji može ući u usta.

Prijenos se može dogoditi i kontaktom s bakterijama koje se nalaze u izmetu zaražene osobe, obično prijenosom tih bakterija na ruke. Stoga je važno znati prepoznati znakove infekcije Helicobacter pylori. Infekcija izazvana ovom bakterijom uzrokuje promjene u želucu i dvanaesniku. Helicobacter pylori cilja na zaštitnu sluznicu želuca, pokrećući odgovor imunološkog sustava i kasniju proizvodnju određenih enzima i toksina.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here