Ova priča iz porodilišta u Bosni i Hercegovini snažan je testament o glasovima žena. Apsolutno morate pročitati ove priče. Nakon dugotrajne borbe s neplodnošću, na kraju smo ostvarili dugogodišnju želju da postanemo roditelji. Trudnoća je napredovala glatko, a naše iščekivanje porođaja bilo je opipljivo.
- Odlučeno je da će moj suprug biti prisutan tijekom poroda i sve je izgledalo spremno za savršenstvo. Međutim, kako su se trudovi pojačavali i ja se počela širiti, proces poroda je krenuo neočekivano. Ovako svoje iskustvo prepričava majka koja se porodila u jednom od uglednih bosanskohercegovačkih rodilišta.
Činilo se da se vrijeme beskonačno proteže dok smo suprug i ja sjedili u tišini, čekajući da netko potvrdi našu prisutnost. Činilo nam se kao cijela vječnost prije nego što se konačno pojavio liječnik koji nas je obavijestio da će za porod biti potreban carski rez. Bila sam priključena na IV, imala sam trudove koji nisu doveli do napretka. Neizvjesnost nas je jako opterećivala jer smo ostali u mraku, bez komunikacije s medicinskim osobljem.
- Nakon kratkog vremena liječnik se vratio i obavijestio me da je potreban carski rez. Međutim, došlo je do promjene ovlasti, pa je starija liječnica dovodila u pitanje svaku odluku i odbijala nastaviti s zahvatom ako se ne plati 500 maraka. Događaj koji je uslijedio uključivao je supruga koji je uzeo stvari u svoje ruke, doslovno, koristeći kaput kako bi suspendirao liječnika koji je odbio izvesti nužni carski rez.
Kasnije će se doznati da su i majka i dijete bili ugroženi, što dežurni liječnik u rodilištu nije prepoznao. U trenutku kada su omotnice iskliznule iz sjećanja, započela je misija spašavanja majke i njezinog novorođenčeta, ostavljajući neizbrisiv trag na obje uključene strane. Dugotrajna trauma i značaj ovog incidenta ostaju urezani u njihovim umovima.
- Teško je sagledati moguće posljedice da suprug nije stigao na porod. Posvjedočite kompletnoj priči koja se odvija u videu, prikazujući hrabru majku koja se neustrašivo suprotstavila kamerama, pokazujući svojim postupcima nepokolebljivu odlučnost u borbi protiv nepravde, čak i u situaciji kada se činilo da je bijeg nemoguć.
BONUS TEKST:
Medicinski postupak poznat kao abortus ili prekid trudnoće koristi se za prekid trudnoće. Ova višestruka praksa obuhvaća različite dimenzije, uključujući medicinske, pravne, etičke, društvene i kulturološke aspekte. Dopustite mi da pružim opsežan pregled ovih različitih aspekata. Medicinska perspektiva o različitim vrstama pobačaja ključni je aspekt koji treba razmotriti. Proces medicinskog pobačaja uključuje davanje lijekova za prekid trudnoće.
U početnim fazama trudnoće, kombinacija mifepristona i misoprostola se obično koristi u tu svrhu. Vakuumska aspiracija, također poznata kao sukcijska kiretaža, kirurški je postupak pobačaja koji se prvenstveno izvodi tijekom prvog tromjesečja trudnoće. Ova metoda podrazumijeva vađenje fetusa i pratećeg tkiva iz maternice sukcijom. Tijekom prvog i ranog drugog tromjesečja provodi se postupak poznat kao dilatacija i kiretaža (D&C).
To podrazumijeva širenje cerviksa i kasniju ekstrakciju fetalnog tkiva pomoću kirete. Tijekom drugog tromjesečja primjenjuje se postupak poznat kao dilatacija i evakuacija (D&E). Ova metoda podrazumijeva širenje cerviksa i ekstrakciju fetusa uz pomoć kirurških instrumenata. Čimbenici koji mogu opravdati razmatranje pobačaja uključuju: U području medicinskih razloga, pobačaj se može razmotriti kada je majčin život ili dobrobit ugrožen, ili kada se utvrdi da fetus ima značajne abnormalnosti ili bolesti.
S druge strane, društveni i ekonomski čimbenici dolaze u obzir kada trudnica nije u mogućnosti pružiti potrebnu financijsku ili socijalnu podršku djetetu. U slučajevima kada je trudnoća posljedica silovanja ili incesta, može postojati pravna osnova za prekid. Osim toga, važno je uzeti u obzir moguće rizike i komplikacije povezane s trudnoćom. Neposredni rizici uključuju krvarenje, infekciju i probijanje maternice.
Dugoročno gledano, postoji potencijal za probleme s plodnošću i psihološke posljedice. Pravni okviri vezani uz pobačaj obuhvaćaju različite pravne aspekte. Propisi o pobačaju razlikuju se diljem svijeta, od strogih do popustljivih. Određene nacije dopuštaju abortus na zahtjev žene, dok ga druge ograničavaju na određene situacije, kao što je medicinska potreba ili slučajevi seksualnog napada.
Pobačaj je u nekim zemljama potpuno zabranjen. Propisi i sporazumi na globalnoj razini: Konvencija o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW) zagovara reproduktivna prava žena, uključujući pravo na pobačaj. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) stoji iza pružanja sigurnog i legalnog pobačaja kao bitne komponente osnovnih zdravstvenih usluga.